Chcesz sfinansować kupno mieszkanie kredytem? To znakomity moment, aby wreszcie to zrobić! W artykule wyjaśnimy, dlaczego warto sięgnąć po kredyt hipo-teczny właśnie teraz. Podpowiemy także, co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy z bankiem.

Z powodu pandemii COVID-19 stopy procentowe są dziś rekordowo niskie. Takie okoliczności znajdują odzwierciedlenie w kosztach kredytów hipotecznych. Te są dziś szczególnie atrakcyjne.

Jeśli w ostatnich miesiącach rozważałeś kredyt na mieszkanie, to najlepszy moment, aby wreszcie po niego sięgnąć. Czym jest w praktyce kredyt hipoteczny i dlaczego warto go wziąć?

Czym jest kredyt hipoteczny?

kredyt-na-mieszkanie-co-warto-wiedziec

Kredyt hipoteczny to kredyt celowy, czyli przeznaczony na konkretny cel. Może być to nie tylko kupno mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym, ale także budowa domu, remont nieruchomości, zakup działki budowlanej czy wykup prawa do lokalu.

Zabezpieczeniem spłaty kredytu hipotecznego jest właśnie nieruchomość (ta może być jednak inna niż przedmiot umowy). W zależności od celu finansowania i zdolności kredytowej wnioskującego kwota kredytu pod hipotekę może wynosić od kilkudziesięciu tysięcy aż do kilku milionów złotych. Spłata odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez 30 lat.

Dlaczego warto sięgnąć po kredyt pod hipotekę?

Wiele osób obawia się zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Wizja spłaty zobowiązania przez kolejne kilkadziesiąt lat wydaje się bowiem ograniczająca. Większość lęków wynika jednak głównie… z niewiedzy. Nie wszyscy wiedzą bowiem, że w przypadku ewentualnych kłopotów finansowych mieszkanie z kredytem z powodzeniem można wynająć lub sprzedać. Nie warto więc traktować kredytu na mieszkanie jako symbolicznego „uwiązania”.

Zdecydowanie lepiej spojrzeć na niego niczym na inwestycję we własne M. Kupując mieszkanie na kredyt, spłacasz bowiem nieruchomość, która w perspektywie stanie się Twoją własnością. W przeciwieństwie do wynajmu. Pomimo regularnego uiszczania czynszu najmu, wynajmowany lokal nigdy nie będzie Twój, a przeznaczone na niego środki zasilają jedynie portfel wynajmującego.

Kredyt na mieszkanie – co musisz wiedzieć przed zawarciem umowy z bankiem?

Kredyty hipoteczne to popularne produkty finansowe dostępne w ofercie większości banków i SKOK-ów. Jak wybrać ten, który najlepiej spełni oczekiwania kredytobiorcy, nie obciążając przy tym portfela?

Zanim sięgniesz po kredyt na zakup mieszkania, dokładnie porównaj oferty dostępnych na rynku kredytodawców, zwracając szczególną uwagę na:

  • RRSO. Dobry kredyt hipoteczny powinien być przede wszystkim niedrogi. Aby sprawdzić, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze, nie sugeruj się jednak wartością oprocentowania, lecz RRSO – rzeczywistą roczną stopą oprocentowania. RRSO zawiera w sobie wszystkie opłaty okołokredytowe (czyli oprócz oprocentowania także prowizję czy koszty ewentualnego ubezpieczenia) i precyzyjnie obrazuje, ile w ciągu roku zapłacisz za każdą pożyczoną złotówkę. Im niższe RRSO, tym tańszy kredyt;
  • okres spłaty. Jeśli zależy Ci na tym, aby rata Twojego kredytu była jak najniższa, wybierz kredytodawcę oferującego jak najdłuższy okres spłaty;
  • wymaganą wysokość wkładu własnego. Kredyt hipoteczny wymaga nie tylko posiadania określonej zdolności kredytowej, ale także wpłaty wkładu własnego. W zależności od instytucji finansowej jego minimalna kwota to od 10 do 20% wartości nieruchomości;
  • możliwość wcześniejszej spłaty bez dodatkowych kosztów. Jest to szczególnie ważne, jeśli spodziewasz się dodatkowego zastrzyku gotówki lub… kupujesz mieszkanie, aby wyremontować je i sprzedać z zyskiem;
  • formalności. Z powodu swojej specyfiki uzyskanie kredytu hipotecznego jest procesem dłuższym i bardziej wymagającym niż sięgnięcie po kredyt gotówkowy czy pożyczkę. Nie znaczy to jednak, że w każdej instytucji finansowej formalności będą wyglądać identycznie. Aby uniknąć długiego oczekiwania i konieczności dostarczania kolejnych dokumentów, porównując poszczególne oferty, zwróć uwagę także na tempo wydania decyzji kredytowej i ilość niezbędnych formalności.
0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.