Ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych to fundamentalny element dbałości o jej zdrowie i urodę. Brak takiego wsparcia może prowadzić do wielu problemów, takich jak choroby, oparzenia słoneczne czy nierównomierny koloryt cery.

Jednak samo użycie kremu z filtrem nie zawsze jest gwarancją odpowiedniej ochrony. Jak stosować takie kosmetyki? Który filtr będzie dla ciebie najlepszy? Sprawdź cenne informacje na temat zawarte w tym artykule!

SPF – czym właściwie jest?

SPF, czyli Sun Protection Factor, to termin, który często spotyka się na opakowaniach kosmetyków. W języku polskim termin ten oznacza wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej i wskazuje na stopień, w jakim dany produkt jest w stanie chronić skórę przed negatywnym wpływem promieni słonecznych.

Skuteczny i przyjemny w aplikacji krem SPF do twarzy można znaleźć w wielu sklepach. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup jednego z nich, przeczytaj, co oznacza dokładnie ta wartość.

W najprostszym ujęciu SPF określa, ile czasu możesz spędzić na słońcu bez ryzyka poparzenia, w porównaniu do okresu, który upłynąłby bez jakiejkolwiek ochrony. Kiedy widzisz na opakowaniu liczbę obok powyższej wartości, oznacza to czas, jaki musi minąć, zanim skóra otrzyma minimalną dawkę promieniowania UV, która wywoła rumień. Nazywa się to Minimalną Dawką Rumieniową (MED).

Aby lepiej zrozumieć, jak działa krem z filtrem SPF, wyobraź sobie, że bez żadnej ochrony, twoja skóra zaczyna się rumienić po 30 minutach spędzonych na słońcu. Jeżeli natomiast użyjesz kosmetyku z SPF 10, ten sam efekt rumienia pojawia się dopiero po 10-krotnie dłuższym czasie na słońcu.

Krem SPF do twarzy i ciała

Krem SPF do twarzy i ciała – po co go używać?

Promieniowanie ultrafioletowe jest obecne w twoim otoczeniu każdego dnia. Chociaż niewielkie dawki promieniowania UV są korzystne dla organizmu, ponieważ stymulują produkcję witaminy D, zbyt intensywne ekspozycje na promieniowanie UVA i UVB może być szkodliwe dla skóry.

Nadmierne nasłonecznienie (UVB/UVA i światło widzialne) nierzadko prowadzi do różnego rodzaju chorób skóry, w tym do reakcji fotouczuleniowej, czyli alergii na promieniowanie UVB/UVA, znaną jako wielopostaciowe wysypki świetlne.

Promieniowanie UVB nie tylko przyspiesza proces starzenia się skóry, ale również bywa odpowiedzialne za poparzenia słoneczne. Dlatego stosowanie kremów z odpowiednim filtrem SPF jest kluczowe dla ochrony twarzy czy rąk przed szkodliwym działaniem tych promieni.

Kremy z filtrem SPF a fototyp twojej skóry

Twój fototyp skóry jest decydujący przy wyborze optymalnego filtra SPF. Na przykład, jeżeli posiadasz bardzo jasną skórę, często pokrytą piegami, a przy tym masz jasne lub rude włosy, pasujesz do fototypu I znanego jako celtycki.

Taka cera jest wyjątkowo wrażliwa na słońce, łatwo ulega poparzeniu i nie zdobywa szybko opalenizny. Dlatego powinieneś unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce i stosować maksymalną ochronę SPF 50+.

Drugi fototyp, północnoeuropejski, to osoby o jasnej skórze, blond lub jasnobrązowych włosach. Ich skóra jest wciąż wrażliwa na słońce i łatwo ulega poparzeniom, dlatego powinni stosować wysokie filtry od SPF 50 do SPF 50+.

Środkowoeuropejski fototyp III charakteryzuje jasnobrązowa skóra i włosy w odcieniach ciemnego blondu lub brązu. Osoby z tym fototypem powinny stosować minimum SPF 20, chociaż zaleca się SPF 30 lub wyższy.

Południowoeuropejski fototyp IV i afrykański fototyp VI charakteryzują się ciemniejszą skórą, która jest odporna na poparzenia słoneczne i łatwo się opala. Takie osoby mają naturalną ochronę przed oparzeniami dzięki wysokiej zawartości melaniny w skórze.

Jaki krem SPF do twarzy i ciała będzie dla ciebie najlepszy?

Najważniejsze jest to, żeby pamiętać o dostosowaniu poziomu ochrony do swojego fototypu skóry. Większość Polaków ma fototypy 1,2 lub 3, co oznacza, że powinni stosować wysokie filtry SPF, szczególnie w pierwszych dniach intensywnej ekspozycji na słońce. Z biegiem czasu można stopniowo obniżać wartość filtra, ale nie powinno się schodzić poniżej SPF 20.

Zastosuj się do naszych wskazówek po to, by twoja skóra była zawsze zdrowa i bezpieczna. I tego ci właśnie życzymy! Powodzenia!

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.