Kubek menstruacyjny staje się coraz poważniejszą konkurencją dla tradycyjnych podpasek oraz tamponów. Przyszłość należy do zdrowych kobiet!

Czym jest kubek menstruacyjny ?

To niewielkie naczynie w kształcie kieliszka, wykonane z miękkiego sylikonu medycznego, które wprowadza się do pochwy zamiast tamponu. Podobnie jak przylepka do szyby, kubeczek jest zasysany do ścian pochwy i przez to unieruchomiony. Jednak bardzo łatwo jest go wyjąć, po prostu delikatnie ściskając palcami. Ma za zadanie zbierać krew menstruacyjną. Jest to urządzenie wielokrotnego użytku, alternatywa dla podpasek i tamponów zawierających szkodliwe środki wybielające oraz zapachowe, mogące wywoływać zakażenia i obniżać odporność kobiet.

Wady i zalety kubeczka

Niewątpliwymi zaletami są oczywiście zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska zużytymi podpaskami i tamponami, jak również zaoszczędzenie całkiem sporych pieniędzy. Kobieta przez większość swojego życia co miesiąc kupuje środki higieniczne, które kosztują średnio od trzech złotych w wzwyż. Korzyść dla kieszeni jest zatem odczuwalna. Ponadto kubek jest łatwy w przenoszeniu, można go mieć zawsze przy sobie, wówczas nic nie będzie zaskoczeniem. W dniu spodziewanej miesiączki można bez obaw zaaplikować kubeczek, by uniknąć przykrej niespodzianki w czasie wykonywania ważnych czynności. Kubeczki nadają się również dla kobiet, które cierpią na obfite krwawienia, są bardzo szczelne, nie wydzielają żadnego zapachu ani go nie przepuszczają.

Wadami tego rozwiązania może być na przykład konieczność jego mycia po każdorazowym wyjęciu, co przysparza pewnych kłopotów na przykład w toaletach publicznych, gdzie umywalki są dostępne dla wszystkich. Niemniej jednak kubeczki są znacznie bardziej higieniczne niż tampony. Problemem zupełnie nie jest aplikacja, jest naprawdę bardzo łatwa, nie trudniejsza niż włożenie tamponu. Korzystanie z kubeczka nie wiąże się z syndromem szoku toksycznego, a sylikon chirurgiczny nie uczula. Nie powoduje podrażnień, ani zakażeń.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

  1. Wcześniej to pewnie nawet bym się nie dała namówić na kubek menstruacyjny, ale siostra zamawiała takie i od razu dla mnie wzięła, więc musiałam się przemóc i go wypróbować. Mam kubek LadyCup i one tyle są fajne, że mają rozmiar, bo wiadomo muszą się tam odpowiednio dopasować. Nie ma żadnego dyskomfortu przy noszeniu, kubeczki łatwo się czyści i zdecydowanie wygodniej jest je nosić niż podpaski, które czasami potrafią się odkleić czy przekręcić.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.