Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany samochód powinien mieć ważne ubezpieczenie OC. Dotyczy to również pojazdów wystawianych na sprzedaż jako używane.
Sprawdź, co należy zrobić wówczas, gdy auto nie ma wykupionego OC. Dzięki temu unikniesz finansowych kar za niedopełnienie obowiązku.
Dopóki samochód nie zostanie wyrejestrowany, jego właściciel ma obowiązek opłacać składkę OC. Nie ma przy tym znaczenia, czy pojazd nie jest użytkowany, bo został wystawiony na sprzedaż. Jeśli znajdzie się nowy nabywca, wówczas to on powinien zadbać o wykupienie polisy.
Kupujesz używany samochód? Sprawdź ważność OC
Spis treści
Nabywając auto używane, z pewnością największą wagę przykładasz do jego stanu technicznego. Chociaż ma to ogromne znaczenie, istotne są również kwestie formalne. Mowa między innymi o polisie OC, która – zgodnie z aktualnymi przepisami – jest ubezpieczeniem obowiązkowym.
Warto zatem zapytać właściciela o to, czy pojazd jest ubezpieczony. Jeśli zbywca próbuje wymigać się od odpowiedzi, możesz zweryfikować to we własnym zakresie. Do dyspozycji masz kilka opcji.
- Baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją, która czuwa m.in. nad tym, aby po polskich drogach poruszały się wyłącznie ubezpieczone auta. W celu weryfikacji posiadania polisy OC można skorzystać z prowadzonej przez nią bazy dostępnej pod adresem ufg.pl. Wystarczy wejść na stronę internetową, a następnie wybrać odpowiednią zakładkę. Po podaniu numeru rejestracyjnego oraz numeru VIN pojawi się informacja o wykupionej polisie lub jej braku.
- Strona internetowa historiapojazdu.gov.pl
Korzystając z tej strony internetowej, poznasz nie tylko dane ubezpieczyciela, ale również wiele innych informacji. Mogą dotyczyć one m.in. przebiegu, daty ostatniego badania technicznego.
Aby uzyskać dane na temat ubezpieczenia OC, należy podać numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji.
Auto nie ma ważnego OC – co dalej?
Jeśli okaże się, że nabywany pojazd nie ma ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego, nie musisz rezygnować transakcji. Możliwe jest kupno samochodu bez OC – jak postępować, dowiesz się poniżej.
Mając świadomość braku polisy, musisz… jak najszybciej ją wykupić. To niezwykle ważne szczególnie wtedy, gdy zamierzasz autem wracać do domu.
Obawiasz się jednak, że nie znajdziesz żadnego oddziału towarzystwa ubezpieczeniowego lub dostępny będzie wyłącznie ubezpieczyciel „słynący” z wysokich składek? Pamiętaj, że polisa ważna jest również wtedy, gdy wykupisz ją przez internet. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne i szybkie, ale przede wszystkim rozsądne.
Dlaczego? Korzystając z ubezpieczeniowego serwisu porównywarkowego, znajdziesz ubezpieczenie OC na atrakcyjnych warunkach finansowych.
Jak to działa? Wystarczy wypełnić formularz, udzielając odpowiedzi na pytania. W odpowiedzi zwrotnej otrzymasz informację na temat wysokości składek proponowanych w najpopularniejszych towarzystwach ubezpieczeniowych. Potem nie pozostaje nic innego jak wybór najtańszego OC.
Dopiero po otrzymaniu potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej możesz wrócić do domu zakupionym autem. W przeciwnym razie – gdy dojdzie do kontroli drogowej – musisz liczyć się z otrzymaniem mandatu karnego.
Jeżeli nie chcesz wykupywać polisy OC, wówczas należy zamówić lawetę, aby dostarczyła pojazd pod wskazany przez ciebie adres. To z kolei wiąże się ze sporymi kosztami.
Co grozi za brak ważnego OC?
Ty – jako nowy właściciel pojazdu – będziesz odpowiadać za podróżowanie samochodem bez ważnego ubezpieczenia OC. Tym samym narazisz się na wysokie kary finansowe – dochodzące nawet do kilku tysięcy złotych. Ostateczny koszt zależy od tego, jak długo trwała przerwa w ochronie ubezpieczeniowej – do 3 dni w przypadku samochodów osobowych jest to kwota wynosząca 1120 zł (dane na 2021 rok).
Kupno auta bez ważnego OC jest możliwe, jednak musisz pamiętać o dopełnieniu formalności zanim wyruszysz nim w drogę powrotną do domu.