Trwające jeszcze ciepłe dni niestety nie zatrzymają nadchodzącej jesieni, a wraz z nią chłodniejszych dni. Ostatnie dni lata to moment kiedy zazwyczaj zaczynamy myśleć o nowej kurtce na chłodniejsze dni.

Trwające jeszcze ciepłe dni niestety nie zatrzymają nadchodzącej jesieni, a wraz z nią chłodniejszych dni. Ostatnie dni lata to moment kiedy zazwyczaj zaczynamy myśleć o nowej kurtce na chłodniejsze dni.

Materiały z jakich wykonanana jest odzież mają kolosalne znaczenie. Dotyczy to zarówno wyglądu jak i komfortu użytkowania ubrań. Właściwości poszczególnych tkanin na kurtki, to temat dość złożony. Poniżej postaramy się przedstawić najważniejsze z nich.

Przede wszystkim pogoda

kurtki-chlodne

Dobór najlepszej tkniany oraz kroju kurtki na chłodniejsze dni, zależeć powinien przede wszystkim od pogody. Niestety, nie ma jednego rozwiązania, Inne tkaniny sprawdzą się na większe chłody, a inne na większe deszcze.

Izolacja cieplna – puch czy włókna syntetyczne?

Jeżeli chodzi o izolację termiczną kurtek, do wyboru pozostają dwa rozwiązania, puch i włókna syntetyczne. Obydwa rozwiązania są lekkie, ciepłe i łatwe do przechowywania i pakowania. Jest jednak kilka różnic.

Przez lata puch był jedyną realną opcją dla każdego, kto ceni jakość. Pozyskiwany z kaczek lub gęsi, słynie z wyjątkowego ciepła i lekkości oraz zapewnia doskonałą izolację, zatrzymuje powietrze i utrzymuje ciepło nawet w niskich temperaturach.

Jeszcze kilkanaście lat temu, materiały syntetyczne uznawane były za tańszą ,niższej jakości alternatywę. Obecnie jednak izolacja syntetyczna stanowi doskonałą alternatywę dla puchu. Nowoczesne materiały zapewniają podobne ciepło jak puch, ale często są tańsze i zachowują swoje właściwości izolacyjne nawet po zamoczeniu.

Tkaniny wodoodporne i nieprzemakalne

Jesień i zima to nie tylko niższe temperatury ale również opady deszczu. Najlepsze kurtki zimowe są wykonane z materiałów nieprzemakalnych. Jednak tkanin tego rodzaju to zazwyczaj jedne z najmniej stylowych. Znalezienie kurtki, która będzie nieprzemakalna, a zarazem stylowa jest zatem dużym problemem.

Wodoodporne tkaniny, takie jak Gore-Tex lub eVent, to doskonała opcja na kurtki, które muszą wytrzymać intensywne opady. Stanowią barierę przed wilgocią, zapewniając suchość nawet podczas największych opadów.

Jeżeli jednak myślimy o użytkowaniu kurtki przy okazji mniejszych deszczy i mżawek, impregnowany nylon lub poliester, sprawdzą się w 100%. Chociaż nie są to tkaniny całkowicie wodoodporne, zapewniają dobry poziom ochrony przed lekkim deszczem i śniegiem.

Gramatura

Jeśli chodzi o kurtki zimowe, waga to jedna z częściej ocenianych aspektów. Wybór lekkiego materiału nie tylko zapewni wygodę, ale także sprawi, że kurtka będzie bardziej wszechstronna.

Idealna tkanina na kurtkę to taka, która jest nie tylko ciepła ale również umożliwia swobodne poruszanie się i w razie potrzeby układanie odzieży warstwowo.

Przepuszczalność

Jednym z największych problemów z płaszczami zimowymi jest to, że cała technologia zapewniająca ciepło i suchość może czasami być nieprzepuszczalna.

Aby uniknąć niewygodnej sytuacji pocenia się w kurtce, należy wziąć pod uwagę oddychalność materiału. Tkaniny umożliwiające cyrkulację powietrza i odprowadzające wilgoć, takie jak polar lub niektóre rodzaje softshellu, to zdecydowanoe najlepszy wybór.

Materiały te zapewniają ciepło, gdy na zewnątrz jest chłodno, ale zapobiegają przegrzaniu podczas ruchu.

Kolor i styl

Funkcjonalność jest ważna, ale kurtka zimowa powinna również odzwierciedlać osobisty styl. Kolor i wzór, powinien być dobrany oczywiście według własnych preferencji.

Warto pamiętać, że neutralne, klasyczne odcienie, można łatwo połączyć z różnymi stylizacjami. Bardziej wyszukane detale, jak wykończenia ze sztucznego futra, ciekawe szwy czy modne wzory, dodają kurtkom zimowym ciekawego wyglądu.

Wybór idealnego materiału na kurtkę zimową wymaga przemyślenia. Prawidłowa ocena właściwości tkanin oraz własnych potrzeb, to klucz do wyboru kurtki nie tylko ładnej ale również praktycznej.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.