Gdy coś nas boli najczęściej zażywamy tabletkę. Po jakimś czasie ból przechodzi, lecz z czasem okazuje się, że trzeba zażywać coraz więcej tabletek. Efektem jest uzależnienie od środków przeciwbólowych. Warto odkryć zalety leczenia przy pomocy temperatury.

lecznie temperaturą

Leczenie zimnem

Leczenie zimnem jest inaczej zwane krioterapią. Leczenie to polega na czasowym wystawieniu różnych części ciała na działanie bardzo niskich temperatur. Pomaga w leczeniu bólu, który jest spowodowany obrzękiem, opuchlizną, gorączką w miejscu chorobowym. Sportowcy często korzystają z zabiegów krioterapii, aby szybko dojść do formy po niespodziewanych kontuzjach, jak zwichnięcia stawów, naciągnięcia mięśni.

Krioterapia pozwala pozbyć się bólu, który jest szczególnie dokuczliwy w przypadku takich właśnie kontuzji i długo wyklucza z aktywności fizycznej. Krioterapia jest również coraz częściej stosowana jako środek prozdrowotny, profilaktyczny. Kilka sekund w bardzo niskiej temperaturze pozytywnie wpływa na krążenie, uaktywnia system odpornościowy. Ponadto przebywanie w niskiej temperaturze pozwala zamienić tkankę tłuszczową białą w tkankę brunatną, która jest odpowiedzialna za wydzielanie ciepła oraz pozwala człowiekowi zachować odpowiednią masę ciała.

Leczenie ciepłem

Lecznicze właściwości ciepła są znane od wielu wieków. Ciepło jest wskazane w sytuacjach, gdy konieczne jest rozluźnienie mięśni, w celu pozbycia się dolegliwości bólowych, a także gdy potrzeba wzmóc produkcję ropy, śluzu. Dzięki temu zarazki, bakterie oraz przyczyna bólu jest szybciej odprowadzana z organizmu, szybciej następuje uleczenie. Ciepło jest korzystne w uśmierzaniu bólu na przykład w przypadku torbieli kości krzyżowej.

Ciepły kompres ułatwia odprowadzanie ropy, przez co pacjent szybciej wraca do codziennego życia, z którego był wykluczony z powodu dotkliwego bólu. Innym sposobem na leczenie ciepłem jest sauna. Pomaga odprężyć się, polepsza krążenie krwi, ułatwia odprowadzanie toksyn z organizmu. Po skorzystaniu z sauny należy uzupełnić płyny. Nie jest wskazana dla osób przewlekle chorych na serce.

0 Udostępnień
Witam, mam na imię Maria i jestem nowym autorem na portalu Kobieco.pl. Mam nadzieję, że moje artykuły będą rzeczowe oraz na temat, na pewno Wam się spodobają. Zapraszam do lektury! e-mail: emka@op.pl