Przeziębienie zazwyczaj nie jest groźne, ale towarzyszące mu objawy są bardzo uciążliwe. Potrafią uprzykrzać życie nawet przez kilka tygodni.

Co zrobić, aby skrócić ten czas i szybciej stanąć na nogi? Pomocne są leki na przeziębienie dostępne w postaci tabletek powlekanych i musujących, syropów, saszetek, czy pastylek do ssania.

Najczęstsze objawy przeziębienia

Przeziębieniem nazywa się zespół objawów związanych z zapaleniem gardła, błony śluzowej nosa i zatok przynosowych spowodowanych zakażeniem wirusowym. Szczyt zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy, ale tak naprawdę przeziębienie może dopaść Cię niezależnie od pory roku.

grypa

Jak je rozpoznać? Pierwsze objawy pojawiają się po upływie 1-2 dni od zakażenia. Zalicza się do nich złe samopoczucie, uczucie pieczenia i drapania w nosie. Z czasem lista objawów robi się dłuższa. Dochodzi do niej ból gardła, kichanie i katar. U niektórych osób pojawia się również kaszel i stan podgorączkowy.

Objawy przeziębienia z reguły utrzymują się przez 7-10 dni (choć zdarza się, że nawet do kilku tygodni). Z jednej strony można powiedzieć, że to tylko kilka dni, ale tak naprawdę są one na tyle uciążliwe, że wydaje się, jakby była to wieczność.

W związku z tym warto sobie pomóc i sięgnąć po leki na przeziębienie, które łagodzą nieprzyjemne objawy. Niektóre z nich wyróżniają się przyjemnym owocowym smakiem i składem dostosowanym do potrzeb najmłodszych pacjentów. W końcu z przeziębieniem zmagają się nie tylko dorośli, ale i dzieci.

Jakie substancje czynne zawierają leki na przeziębienie?

Leki, które stosuje się w leczeniu przeziębienia zawierają substancje czynne o działaniu

  • przeciwgorączkowym,
  • przeciwzapalnym,
  • przeciwbólowym,
  • wykrztuśnym.

W ich składzie występują także składniki, które zmniejszają obrzęk błon śluzowych, wzmacniają naczynia krwionośne oraz wspierają układ odpornościowy.

Do substancji czynnych powszechnie występujących w lekach na przeziębienie zaliczają się: paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, fenylefryna, gwajafenezyna. Oprócz nich w składzie leków pojawiają się wyciągi z roślin (m.in. z lipy, maliny, aceroli, lipy, czarnego bzu), które w naturalny sposób wzmacniają zdolności obronne organizmu.

Jeśli dopadło Cię przeziębienie nie czekaj aż objawy ustąpią samoistnie. Wejdź na stronę Ziko Apteka i wybierz lek, który skróci Twoją walkę z uciążliwym katarem, bólem gardła, kaszlem, czy stanem podgorączkowym.

Podobne wpisy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.