Motywacja do nauki to bardzo pozytywny czynnik, który oddziałując na nas skłania do szybszego i bardziej dogłębnego przyswajania dostarczanej nam wiedzy. Na każdego człowieka motywujący wpływ mają inne elementy i czasem trudno wyodrębnić dokładnie te, które inspirują nas najbardziej.

Motywujący wpływ otoczenia

Wielu z nas baczną uwagę zwraca na to, w jaki sposób reaguje na nas najbliższe otoczenie.

Obserwując swoje środowisko możemy dojść do przekonania, iż każdy kolejny sukces odniesiony w szkole sprawia, że na przykład rodzice czy też nauczyciele, po kolejnym zaliczonym pozytywnie teście czy egzaminie, składają nam gratulacje i postrzegają nas w coraz to lepszym świetle.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Skuteczne odchudzanie

Jest to rodzaj motywacji, która została określona jako „zewnętrzna”.

Wewnętrzna chęć poznawcza

motywacja-do-nauki

Drugą grupą są osoby czerpiące motywację z chęci poznawczej. Posiadają one tak silny pociąg do wiedzy, iż nie potrzebne są inne bodźce skłaniające do nauki.

Tacy ludzie mają bardzo rozwinięte wrodzone zamiłowanie do zgłębiania wiedzy i spowodowane to może być wieloma czynnikami.

Za przykład niech tu posłuży możliwość uczęszczania na zajęcia, które nas interesują, rozwijające nasze pasje i hobby. Takie ciekawe dziedziny sprawiają, iż nie jesteśmy w stanie zniechęcić się do przyswajania coraz to nowych zagadnień.

Lęk przed konsekwencjami

Kolejnym rodzajem motywacji jest strach przed następstwami niedouczenia. Oblana klasówka zaskutkuje obcięciem kieszonkowego, albo szlabanem na wyjścia z domu. Niezaliczony egzamin przyniesie nam kłótnie w domu i niechęć ze strony profesorów, a dodatkowo przymus pisania poprawki.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Odchudzanie procesem umysłowym

To także motywacja, tylko czy skuteczna? Otóż nie zawsze. Na niektórych taki stres działa wręcz negatywnie. Powoduje hamowanie możliwości mózgu oraz zmęczenie, uniemożliwiające dalszą naukę.

Każdy z nas ma sprawdzone i przede wszystkim skuteczne sposoby, żeby motywować się do nauki. Każdy też wie doskonale, że zaangażowanie zaprocentuje w bliższej lub dalszej przyszłości.

Natomiast u dzieci, szczególnie uczących się w młodszych klasach, trzeba skuteczne metody motywacji dopiero odnaleźć.

0 Udostępnień
(3głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.