Motywacja do nauki to bardzo pozytywny czynnik, który oddziałując na nas skłania do szybszego i bardziej dogłębnego przyswajania dostarczanej nam wiedzy. Na każdego człowieka motywujący wpływ mają inne elementy i czasem trudno wyodrębnić dokładnie te, które inspirują nas najbardziej.

Motywujący wpływ otoczenia

Wielu z nas baczną uwagę zwraca na to, w jaki sposób reaguje na nas najbliższe otoczenie.

Obserwując swoje środowisko możemy dojść do przekonania, iż każdy kolejny sukces odniesiony w szkole sprawia, że na przykład rodzice czy też nauczyciele, po kolejnym zaliczonym pozytywnie teście czy egzaminie, składają nam gratulacje i postrzegają nas w coraz to lepszym świetle.

Jest to rodzaj motywacji, która została określona jako “zewnętrzna”.

Wewnętrzna chęć poznawcza

motywacja-do-nauki

Drugą grupą są osoby czerpiące motywację z chęci poznawczej. Posiadają one tak silny pociąg do wiedzy, iż nie potrzebne są inne bodźce skłaniające do nauki.

Tacy ludzie mają bardzo rozwinięte wrodzone zamiłowanie do zgłębiania wiedzy i spowodowane to może być wieloma czynnikami.

Za przykład niech tu posłuży możliwość uczęszczania na zajęcia, które nas interesują, rozwijające nasze pasje i hobby. Takie ciekawe dziedziny sprawiają, iż nie jesteśmy w stanie zniechęcić się do przyswajania coraz to nowych zagadnień.

Lęk przed konsekwencjami

Kolejnym rodzajem motywacji jest strach przed następstwami niedouczenia. Oblana klasówka zaskutkuje obcięciem kieszonkowego, albo szlabanem na wyjścia z domu. Niezaliczony egzamin przyniesie nam kłótnie w domu i niechęć ze strony profesorów, a dodatkowo przymus pisania poprawki.

To także motywacja, tylko czy skuteczna? Otóż nie zawsze. Na niektórych taki stres działa wręcz negatywnie. Powoduje hamowanie możliwości mózgu oraz zmęczenie, uniemożliwiające dalszą naukę.

Każdy z nas ma sprawdzone i przede wszystkim skuteczne sposoby, żeby motywować się do nauki. Każdy też wie doskonale, że zaangażowanie zaprocentuje w bliższej lub dalszej przyszłości.

Natomiast u dzieci, szczególnie uczących się w młodszych klasach, trzeba skuteczne metody motywacji dopiero odnaleźć.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.