Zrobienie aniołka z masy solnej jest bardzo łatwe, a w dodatku nie wymaga dużych nakładów na materiały i narzędzia, wystarczy sól, mąka i trochę miejsca przy stole. Do przygotowania któregoś z poniższych aniołków potrzebna jest oczywiście masa solna. Przygotowujemy ją z soli i mąki w proporcji 1:1 oraz wody. Jeśli chcemy, aby masa służyła do wykonywania drobnych detali, możemy do niej dodać mąki ziemniaczanej, z kolei klej do tapet daje większą elastyczność.

Lepienie aniołka z masy solnej

Przygotowaną masę solną wałkujemy na stole lub stolnicy na placek grubości około pół centymetra.

Za pomocą foremki do ciastek wycinamy serduszko. Nożykiem nacinamy je u dołu i rozsuwamy – to będą skrzydełka, układamy je na kawałku folii aluminiowej, pod którą kładziemy sztywną tekturkę ułatwiającą nam przeniesienie aniołka.

Aniołek najprostszy

aniolki-anioly-z-masy-solnej

Folia aluminiowa uchroni masę od przyklejenia się do papieru. Z kawałka masy toczymy dwie kulki podobnej wielkości.

Jedną z nich rozpłaszczamy i mocujemy u góry skrzydełek (przed połączeniem elementów masę solną smarujemy przy pomocy pędzelka odrobiną wody) – to będzie aureolka.

Wykałaczką wyciskamy na niej kreseczki – promyki. Takie wytłaczanie wzoru sprawia, że oba elementy połączą się lepiej ze sobą.

Aureolkę można też umocować później – na włosach, to zależy od tego, co się nam podoba. Z pozostałej masy wycinamy jeden duży trójkąt – sukienkę, którą łączymy ze skrzydełkami.

Na złączeniu aureolki, skrzydeł i sukienki umieszczamy głowę. Włosy robimy ze spłaszczonego wałeczka, który mocujemy odpowiednio, podwijając do góry końcówki i wykałaczką wytłaczając przedziałek.

Zaznaczamy oczy, robimy też uśmiech – przy pomocy przeciętej wzdłuż rurki do picia lub wsuwki do włosów.

W sukience można wytłoczyć wzorki przy użyciu wykałaczki lub innego narzędzia (na przykład trójkątnej lub sześciokątnej kredki). Jeśli aniołek ma mieć przewleczony sznurek do zawieszenia, to należy przygotować odpowiedni otwór.

Aniołka suszymy w piekarniku przez godzinę w temperaturze około 100 stopni. Po wystygnięciu można malować.

Aniołek z pofałdowaną sukienką

Aniołka w bardziej ozdobnej sukience robimy podobnie: masę solną wałkujemy, wycinamy skrzydełka. Z reszty masy solnej wycinamy trzy trójkąty – duży na sukienkę i dwa mniejsze (tej samej wielkości) na rękawy.

Sukienkę przymarszczamy przed połączeniem ze skrzydłami. Odpowiednio układamy i mocujemy rękawy.

Z niewielkich kawałków masy formujemy 4 kropelki: 2 to ręce (wklejamy je do rękawów), a 2 to stopy, które mocujemy tak, aby wystawały spod sukienki.

Przyklejamy głowę. Włosy można zrobić też stosując dziecięcą wyciskarkę do ciastoliny lub praskę do czosnku.

0 Udostępnień
Produkty Handmade stały się podstawą rozwoju rękodzieła wszelkiego rodzaju. Handmade jest wykonywany przez wyspecjalizowanych artystów, hobbystów a także przez kobiety mające nieco więcej wolnego czasu. Postaram się napisać kilka ciekawych poradników jak zrobić produkty handmade które idealnie ozdobią wnętrze Twojego domu. Zapraszam do czytania moich artykułów, Kasia Derda. Tel. komórkowy: +48604-567-677, e-mail: DerdaKasia@gmail.com