Wykańczanie wnętrz to moment, kiedy musimy zadbać o każdy, najdrobniejszy szczegół. Zanim przejdziemy do montażu mebli, warto odpowiednio zabezpieczyć wszystkie materiały, które mogłyby ulec zniszczeniu podczas codziennego użytkowania.

Takim niezbędnym elementem są listwy wykończeniowe do płytek, które nie tylko dobrze się prezentują, ale okazują się także bardzo funkcjonalnym dodatkiem do każdej kuchni.

Płytki podłogowe – jakie listwy wykończeniowe wybrać?

metalowe listwy wykończeniowe do płytek w kuchni

Listwy wykończeniowe do glazury to element, o którym nie powinno się zapominać. Niezależnie od tego, czy wybrane płytki są wysokiej jakości, czy jest  to tańsza alternatywa – zawsze powinniśmy zadbać o dodatkową ochronę.

Dzięki temu unikniemy gromadzenia się kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Listwa wykończeniowa do płytek gwarantuje również, że mycie glazury stanie się prostsze i mniej czasochłonne.

Kolejnym ważnym elementem są narożniki do płytek, które tak samo jak listwy do płytek chronią materiał przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wybierając narożniki, powinniśmy pamiętać o zachowaniu spójności – powinny mieć one takie samo wykończenie oraz taki sam kolor, jak pozostałe detale. Dzięki temu wnętrze będzie wyglądało elegancko i schludnie przez wiele lat.

Listwy wykończeniowe do płytek metalowe – czy to dobre rozwiązanie?

Jeżeli listwa wykończeniowa do płytek ma być trwała i solidna, warto wiedzieć, z jakiego materiału powinna być wykonana. Czasami sprzedawcy proponują tanie, plastikowe warianty, które nie są jednak odpowiednie do większości wnętrz, a już szczególnie nie do kuchni, w której występuje zwiększona wilgotność powietrza.

Takie listwy nie są najlepszej jakości, ponieważ tworzywo sztuczne łatwo ulega odkształceniom i w krótkim czasie mogą pojawić się widoczne rysy. Kolor może z czasem blaknąć, przez co estetyka nie jest już zachowana.

Lepszym rozwiązaniem są metalowe elementy, które zostały dodatkowo zabezpieczone. Tak samo metalowe profile do płytek stanowią ważne ogniwo.

Listwy wykończeniowe aluminiowe

Aluminium to nie tylko trwały i lekki materiał. Wygląda elegancko i dobrze sprawuje się zarówno w łazience, jak i kuchni. Listwa aluminiowa do płytek poddawana jest dodatkowemu procesowi, który sprawia, że jest ona odporna na korozję. Taki zabieg nazywany jest anodowaniem.

Na powierzchni wytwarza się warstwa tlenku glinu, a podczas obróbki obecne są także inne substancje chemiczne, dzięki czemu można uzyskać ciekawe odcienie. Listwy dostępne są więc w wariancie oliwkowym, srebrnym czy też złotym.

Listwy wykończeniowe do płytek – montaż

W przypadku montażu sprawa jest o tyle ułatwiona, że listwy wykończeniowe do płytek możemy założyć samodzielnie. Nie zawsze potrzebujemy pomocy ze strony fachowców. Na wstępie musimy określić, jak dużo materiału będziemy potrzebować. Dokładne wymierzenie pomieszczenia to podstawa.

Warto pamiętać, by folię ochronną pozostawić do końcowego etapu remontu, dzięki czemu unikniemy sytuacji, w której pojawią się zarysowania. Listwy możemy docinać pod kątem 45 stopni, ale niezbędne jest też wyszlifowanie krawędzi, aby były równe i gładkie.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.