Czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie, podejście ludzi, ich postawa, sposób postrzegania, a nawet ich ogólny nastrój będzie się na nas odbijał. Ważne jest, aby starannie wybierać ludzi, których są wokół nas.

“Otaczaj się ludźmi, którzy cię uszczęśliwiają. Ludźmi, którzy potrafią cię rozśmieszyć, którzy ci pomogą, gdy jesteś w potrzebie. Tymi, którym na tobie zależy. Tylko oni są warci tego, by być częścią twojego życia. Wszyscy pozostali są tylko chwilowo. “- Karol Marks

Bardzo trafnie ujął to Karol Marks. Nie chcesz przecież otaczać się ludźmi, którzy cię unieszczęśliwiają lub przygnębiają. Jednak w większości przypadków wybieranie odpowiednich ludzi, nie jest tak proste, jak może się początkowo wydawać . Ale jaki człowiek o zdrowych zmysłach będzie podążał za ludźmi, którzy nie dają mu szczęścia, tylko dlatego, że znalezienie właściwych osób w życiu nie jest takie łatwe?

W rzeczywistości, konieczności rozpoznawania niewłaściwych ludzi i odcinanie się od nich może wydawać się dość trudne, nie mówiąc już o tym, jak ciężko jest faktycznie rozpoznać dobrych ludzi i otaczać się nimi. Jednak, gdy się tego nauczysz, będzie ci łatwiej trzymać się z dala od tych, którzy będą cię unieszczęśliwiać, a przyciągnąć będziesz tych właściwych.

1. Wiosenne porządki

Spis treści

kobieta przeglądająca swoją garderobę

Spójrz na to jak na porządki w swojej garderobie. Czasami trzeba przejrzeć jej zawartość i wyrzucić tę spódnicę, która już do ciebie nie pasuje lub tę koszulę, w której się już nie mieścisz, a może te buty, w których już nie chodzisz. Nie ma sensu na siłę próbować wcisnąć się w zbyt ciasną sukienkę, tylko dlatego, że kiedyś była na ciebie dobra. Tak samo nie ma sensu utrzymywać kontaktu z ludźmi, z którymi kiedyś miło spędzałaś czas, ale teraz to się zmieniło. Doceń to, że masz wspaniałe wspomnienia z niektórymi ludźmi, ale przyjmij do wiadomości i zaakceptuj fakt, że ludzie się zmieniają i nie ma nic złego w tym,  by czasem po prostu odpuścić.

Postaw na jakość, a nie na ilość. Powróćmy do przykładu z twoją garderobą: jaki jest sens trzymać szafę pełną ubrań, których albo nie nosisz albo zakładając je czujesz się przygnębiona, niepewna i nie jest ci w nich wygodnie? Przy okazji, gdzie zmieścisz nowe ubrania, w których czujesz się dobrze i komfortowo, jeśli całą twoją szafę zajmują rzeczy, które już ci nie służą?

2. Filtr

Teraz, gdy już pozbyłaś się wszystkich złych ludzi ze swojego życia, ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, to spotkać ich ponownie. Dlatego ważne jest, aby „filtrować” poznane osoby. Zatrzymaj się na chwilę i zastanów nad tym, jacy byli ci niewłaściwi ludzie. Czy mieli tendencję do przygnębiania cię? Czy czułaś się w ich towarzystwie nie wystarczająco dobra? Czy ich postawa sprawiała, że popadałaś w​​depresję? Czy spędzając z nimi czas byłaś emocjonalnie wyczerpana? Spójrz na to z innej strony. To, że poznałaś takich ludzi przygotowało cię na przyszłość. Teraz już wiesz, kogo powinnaś unikać.

Może się to wydawać nieco trudne, ale nie ma potrzeby czuć się winnym z tego powodu. Przykład z twoją garderobą: powiedzmy, że nosiłaś dużo ubrań w kolorze zielonym, ale w końcu zrozumiałaś, że do ciebie nie pasuje. Będziesz unikała elementów garderoby w tym kolorze, bo wiesz z doświadczenia, że nie wyglądasz w nim dobrze. Pamiętaj, nie ma nic złego w kolorze zielonym, po prostu akurat dla ciebie nie jest on najlepszy.

3. Przyciągaj właściwych ludzi

dwie szczęsliwe młode koleżanki na roweże

Dobra wiadomość jest taka, że przyciąganie odpowiednich ludzi jest naprawdę proste. W rzeczywistości jest to tak łatwe, że na pierwszy rzut oka może się nawet wydawać nieco banalne. Wszystko, co musisz zrobić to po prostu być sobą.
Przestań udawać, że interesuje cię co ktoś ma do powiedzenia, gdy wcale tak nie jest. Nie zmuszaj się, aby iść na kawę z kimś, kto zanudza cię na śmierć. Nie musisz też ubierać się w określony sposób, tylko po to, by wpasować się do pewnej grupy ludzi. Mów to, co czujesz, zachowują się tak, jak chcesz. Po prostu bądź sobą! W ten sposób każdy będzie miał okazję poznać twoją prawdziwą naturę i zobaczą kim jesteś. Nie będziesz musiała nikogo udawać ani nikomu imponować.

4. Zatrzymaj właściwych ludzi, pozbądź się reszty

Wracamy do przykładu z szafą: kiedy już udało ci się przejrzeć garderobę i zachować tylko to, w czym czujesz się dobrze,  będziesz chciała to utrzymać. Dbaj o te elementy garderoby, w których czujesz się komfortowo i nie zawahaj się oddać lub wyrzucić tych, które nie są dla ciebie. Nie ważne, że być może kupiłaś je całkiem niedawno.

Doceniaj ,dobrych ludzi w swoim życiu i bądź wdzięczna, że ich spotkałaś. Nie bój się zerwać kontaktów z tymi, którzy po prostu nie są dla ciebie odpowiednim towarzystwem. Pamiętaj, że nie jest to  łatwe zadanie i wymaga ciągłej oceny otaczających cię ludzi.

Podobnie jak trendy w modzie zmieniają się wraz z porami roku, tak i ludzie. Nie powinnaś czuć się samolubna czy niewdzięczna za to jakie podejmujesz decyzje. To od ciebie zależy, kim chcesz się otaczać w swoim życiu. Nie ma w tym absolutnie nic złego. Tylko dlatego, że niektórzy ludzie nie okazali się odpowiednimi osobami, nie znaczy, że są to źli ludzie. Być może są to niesamowite osoby, ale po prostu nie potraficie się dogadać.

Przeczytaj również: 8 nawyków kobiet, które potrafią inspirować.

 

0 Udostępnień
Interesuję się psychologią stosunków międzyludzkich. Nasze zachowania są cudownie skomplikowane a emocje mają w sobie coś szalonego, dlatego uwielbiam je zgłębiać. Z pasją dzielę się swoimi doświadczeniami. Dużo czasu spędzam w gronie przyjaciół i bliskich mi osób. Kocham wspólne gotowanie i wypady na zakupy. Kontakt: +48606987345, e-mail: alicja.p@o2.pl

3 KOMENTARZE

  1. Co fakt to fakt. Porąbanych ludzi wkoło mnóstwo, ale jak to mówią kto nie szuka nie znajdzie. Jedni mają trudniej inni łatwiej, ale można spotkać na swojej drodze wspaniałe osoby. Mi się udało, a kiedyś faktycznie miałam problem z fałszywymi przyjaciółkami, które doradzały mi żebym zerwała z chłopakiem bo same nie miały i nie chciały żebym ja miała. On był naprawdę dla mnie dobry i to były ze mnę problemy. Trzeba wystrzegać się fałszywych ludzi.

  2. A co jeżeli w rodzinie są tacy? Np. brat? Nie spotkałem innej tak złośliwej osoby. Jest spod znaku bliźniąt. Zrobię coś nie tak jak tego oczekiwał i od razu sie zaczyna. Spać by nie mógł gdyby nie zdołował. W dodatku jest frustratem. Ma nerwicę czy coś gorszego – może wściekliznę. Bardzo rzadko występuje między nami zgoda. Właściwie brak między nami konwersacji bo stwierdziłem już dawno że rozmowa z nim to monolog. Im starszy tym gorzej a powinno być raczej na odwrót. W jego towarzystwie czuje się spięty jakbym stąpał po polu minowym. A w towarzystwie jego znajomych jest jeszcze gorzej. Zauważyłem że szuka tylko osób zgodnych z jego zdaniem lub osób od których odniesie jakąś korzyść. Osoby mające inne zdanie to wrogowie w jego mniemaniu. Gdy byliśmy daleko od siebie przez okres kilku lat, naprawdę zacząłem oddychać i byłem wolny jak ptak. Będę musiał się odseperować systematycznie bo jest toksyczny jak cholera. Powiedziałem mu, że jest wampirem energetycznym. Pewnie zapamiętał to do teraz ale taka jest prawda. Pozdrowienia dla wszystkich :*

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.