Trochę pomysłowości i chwila pracy wystarczą, aby zwykły, szary kamień znaleziony na plaży czy w strumyku zamienić w ozdobny przycisk do papieru lub po prostu ozdobę półki albo parapetu. Jeśli malunek zostanie odpowiednio zabezpieczony, to może również zdobić ogródek.
Malowanie kamieni to także terapia pomagająca zwalczyć stres. Są to zajęcia, które pobudzają kreatywność, a także świetnie relaksują, przyćmiewając jednocześnie trudy życia codziennego.
Malowanie na kamieniach jest zajęciem prostym, a przy tym zabawnym, niedrogim i rozwijającym wyobraźnię dzieci. Wystarczy kupić kilka pędzli, farby i lakiery i za dosłownie kilkadziesiąt złotych, można pobawić się wyobraźnią.
Malowane kamienie
Spis treści
Ważny jest kształt kamienia i jego faktura. Często kształt kamienia sugeruje to, co ma z niego powstać: ptak, motyl, domek czy jaszczurka.
- Kamienie najprościej malować farbami akrylowymi. Żeby lepiej przylegała, kamienie trzeba wcześniej starannie wyszorować, aby usunąć piasek i błoto.
- Potem kamień można zagruntować specjalnym podkładem – w całości lub tylko to miejsce, gdzie ma zostać pomalowany.
- Na kamieniu szkicujemy rysunek. Jeśli to zbyt trudne, można go przekalkować. Używamy do tego kalki maszynowej. Jeśli takiej nie mamy, wystarczy spodnią stronę rysunku „pokolorować” miękkim ołówkiem, wówczas rysując ołówkiem po prawej stronie rysunku, zostawimy ślady ołówka w odpowiednich miejscach.
- Następnie malujemy farbami wybrany motyw.
- Na koniec utrwalamy obrazek, malując kamień bezbarwnym lakierem. Jeśli kamień ma zdobić przydomowy ogródek, to musi to być lakier stosowany na zewnątrz.
Jednak nawet wtedy należy kamienie układać w miejscach, gdzie nie będzie na nie padał deszcz ani śnieg.
Jeżeli chcemy połączyć ze sobą dwa kamienie, można do tego użyć dobrego kleju do ceramiki lub mieszanki kleju typu wikol z suchym i przesianym piaskiem. Takie spoiwo jest trwałe, ale schnie dość długo.
Jeśli kamień nie ma być wystawiany na zewnątrz, to można wykonać na nim rysunek kredkami – dobrze wcześniej miejsce malowane zagruntować białym akrylem – primerem do gładkich powierzchni, wówczas lepiej będzie widać kolory.
Po skończeniu pracy trzeba ją zabezpieczyć lakierem w sprayu (dobrze sprawuje się fiksatywa dostępna w sklepie dla plastyków).
Inspiracji można szukać wszędzie
Kolorowe owady
Najłatwiej jest kamień pomalować w żółto – czarne paski, a także domalować oczka i uśmiech, aby powstała zabawna pszczółka. W podobny sposób można stworzyć biedronkę czy innego owada.
Jednak prawdziwą sztuką jest namalowanie owada w taki sposób, żeby wydawało się, że to prawdziwy motyl, który na chwilę przysiadł na kamieniu – konieczne jest wtedy malowanie w sposób realistyczny i posługiwanie się cieniami, aby nadać pracy efekt trójwymiarowości.
Pastelowo
Pięknie wyglądają kamienie pomalowane na delikatne, pastelowe kolory. Na nich można namalować czarnym akrylem prosty motyw kwiatowy. Takie kamienie dobrze wyglądają, kiedy jest ich kilka.
Do zabawy
Malowanie kamieni to dobry sposób do zrobienia prostych gier, którymi można bawić się w ogrodzie:
• kółko i krzyżyk (po 5 kamyków w dwóch kolorach i jeden duży – plansza),
• domino (28 podługowatych kamieni pomalowanych w kropki – kombinacje liczb od 0 do 6, jak w klasycznym dominie),
• literki,
• cyferki (z odpowiednią ilością kropek po drugiej stronie).
Podsumowanie
Malowane kamienie, aby przybrały zupełnie nowe oblicze, powinny być malowane farbami akrylowi, inne farby mogą nie spełnić swojej roli ze względu na porowatą powierzchnię kamienia.
Przydadzą się też nieprzezroczyste markery o wielkości 0,7 mm, dzięki którym dokładnie wykończysz nawet najmniejsze szczegóły. Warto również zaopatrzyć się w lakiery.
Ważne są też pędzle do malowania kamieni, najlepiej kupić pędzle płaskie, dzięki którym uzyskasz naprawdę ciekawe efekty na kamieniach.