Trochę pomysłowości i chwila pracy wystarczą, aby zwykły, szary kamień znaleziony na plaży czy w strumyku zamienić w ozdobny przycisk do papieru lub po prostu ozdobę półki albo parapetu. Jeśli malunek zostanie odpowiednio zabezpieczony, to może również zdobić ogródek.

Malowane kamienie

malowane-kamienie
Malowane kamienie

Ważny jest kształt kamienia i jego faktura. Często kształt kamienia sugeruje to, co ma z niego powstać: ptak, motyl, domek czy jaszczurka.

1. Kamienie najprościej malować farbami akrylowymi. Żeby lepiej przylegała, kamienie trzeba wcześniej starannie wyszorować, aby usunąć piasek i błoto.

2. Potem kamień można zagruntować specjalnym podkładem – w całości lub tylko to miejsce, gdzie ma zostać pomalowany.

3. Na kamieniu szkicujemy rysunek. Jeśli to zbyt trudne, można go przekalkować. Używamy do tego kalki maszynowej. Jeśli takiej nie mamy, wystarczy spodnią stronę rysunku „pokolorować” miękkim ołówkiem, wówczas rysując ołówkiem po prawej stronie rysunku, zostawimy ślady ołówka w odpowiednich miejscach.

4. Następnie malujemy farbami wybrany motyw.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Świąteczne inspiracje na praktyczny prezent

5. Na koniec utrwalamy obrazek malując kamień bezbarwnym lakierem. Jeśli kamień ma zdobić przydomowy ogródek, to musi to być lakier stosowany na zewnątrz.

Jednak nawet wtedy należy kamienie układać w miejscach, gdzie nie będzie na nie padał deszcz ani śnieg.

Jeżeli chcemy połączyć ze sobą dwa kamienie, można do tego użyć dobrego kleju do ceramiki lub mieszanki kleju typu wikol z suchym i przesianym piaskiem. Takie spoiwo jest trwałe, ale schnie dość długo.

Jeśli kamień nie ma być wystawiany na zewnątrz, to można wykonać na nim rysunek kredkami – dobrze wcześniej miejsce malowane zagruntować białym akrylem – primerem do gładkich powierzchni, wówczas lepiej będzie widać kolory.

Po skończeniu pracy trzeba ją zabezpieczyć lakierem w sprayu (dobrze sprawuje się fiksatywa dostępna w sklepie dla plastyków).

Inspiracji można szukać wszędzie, a poniżej kilka pomysłów

Kolorowe owady
Najłatwiej jest kamień pomalować w żółto – czarne paski, a także domalować oczka i uśmiech, aby powstała zabawna pszczółka. W podobny sposób można stworzyć biedronkę czy innego owada.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Malowanie farbami na szkle – zdobienie butelki

Jednak prawdziwą sztuką jest namalowanie owada w taki sposób, żeby wydawało się, że to prawdziwy motyl, który na chwilę przysiadł na kamieniu – konieczne jest wtedy malowanie w sposób realistyczny i posługiwanie się cieniami, aby nadać pracy efekt trójwymiarowości.

Pastelowo

Pięknie wyglądają kamienie pomalowane na delikatne, pastelowe kolory. Na nich można namalować czarnym akrylem prosty motyw kwiatowy. Takie kamienie dobrze wyglądają, kiedy jest ich kilka.

Do zabawy
Malowanie kamieni to dobry sposób do zrobienia prostych gier, którymi można bawić się w ogrodzie:
• kółko i krzyżyk (po 5 kamyków w dwóch kolorach i jeden duży – plansza),
• domino (28 podługowatych kamieni pomalowanych w kropki – kombinacje liczb od 0 do 6, jak w klasycznym dominie),
• literki,
• cyferki (z odpowiednią ilością kropek po drugiej stronie).

(6głosów, średnia: 4,83 z 5)
Loading...
PAKAMERA
Produkty Handmade stały się podstawą rozwoju rękodzieła wszelkiego rodzaju. Handmade jest wykonywany przez wyspecjalizowanych artystów, hobbystów a także przez kobiety mające nieco więcej wolnego czasu. Postaram się napisać kilka ciekawych poradników jak zrobić produkty handmade które idealnie ozdobią wnętrze Twojego domu. Zapraszam do czytania moich artykułów, Kasia Derda. Tel. komórkowy: +48604-567-677, e-mail: DerdaKasia@gmail.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.