Zdobienie farbami szkła to niezwykle wciągająca zabawa, sprawne ręce mogą wykonać niepowtarzalne witraże do mebli, wazony, zawieszki. Jednak każde początki są trudne, dlatego warto zacząć od czegoś, co nie jest drogie, na przykład butelki. Pomysły i inspiracje można znaleźć wokół siebie: kwiaty, liście, pejzaże. Można szukać inspiracji wśród mistrzów, jak i w internecie, który może być prawdziwą skarbnicą nie tylko tematów, ale i rozwiązań. Poniżej pomysł na jedną z prostszych prac: domki nocą.

Potrzebne będą:
• farby kryjące lub farby transparentne i farba biała,
• srebrna konturówka,
• butelka z ciemnego szkła,
• pędzle i inne przydatne akcesoria.

1. Z butelki zmywamy nalepkę i myjemy starannie. Odtłuszczamy powierzchnię alkoholem.

2. Jeśli wybraliśmy farby transparentne, to przed nałożeniem farby wybrany kolor mieszamy z bielą, aby stała się kryjąca.

3. Ozdabiamy dół butelki – od dna do góry malujemy prostokąty. Ponieważ kolory położone obok siebie przenikają się i łączą ze sobą, to najpierw malujemy co drugi domek. Pozwalamy całości podeschnąć. Później nakładamy farbę malując kolejne domki. Domki nie muszą być proste. Bardzo interesująco wyglądają takie pofalowane, nierównej wysokości i szerokości. Domalowujemy daszki, kominy, drzwi w innym kolorze i zostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

4. Kiedy wszystko wyschnie, czas na okna – malujemy je żółtą farbą. Można też cieniutkim pędzelkiem narysować światło padające z uchylonych drzwi.

5. Ponad domami malujemy księżyc – jeśli nie mamy srebrnej farby, to można go w całości namalować konturówką – oraz gwiazdki.

6. Ponownie czekamy na wyschnięcie pracy i zabieramy się do konturówki, która nada pracy charakter. Obrysowujemy nią każdy element: okno, komin, domek, gwiazdkę.

Na początku tubkę trzeba trzymać bardzo lekko, bo farba wypływa gwałtownie i wystarczy chwila nieuwagi, żeby powstała duża kropla zamiast subtelnej linii.

Gdy tubka jest mniej pełna trzeba ją cały czas lekko naciskać, żeby linia była odpowiednio wypukła. Jest to kwestia wprawy.

Jeśli popełnimy błąd, konturówkę można zetrzeć (szybko zastyga) lub zdrapać po zastygnięciu – ostrożnie, żeby nie naruszyć farby pod spodem. Wokoło księżyca i gwiazdek można dorysować malutkie kreseczki – promyczki.

7. Jeśli niebo wydaje nam się nieco puste (zależy od tego, jak wysokie są domki, a ile miejsca zajmuje niebo), można domalować konturówką spiralki, zawijaski – wyglądają naprawdę dobrze.

8. Pracę lepiej prowadzić etapami – jeśli jakaś część butelki jest mokra, a my będziemy próbowali domalować coś z drugiej strony, to jest duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później dotkniemy mokrej farby i brzydko ją rozmażemy.

9. Taka butelka jest sympatyczną ozdobą, miłym, a niezobowiązującym prezentem. Nie należy jej jednak stawiać na oknie, bo kolory z czasem mogą wyblaknąć.

0 Udostępnień
Produkty Handmade stały się podstawą rozwoju rękodzieła wszelkiego rodzaju. Handmade jest wykonywany przez wyspecjalizowanych artystów, hobbystów a także przez kobiety mające nieco więcej wolnego czasu. Postaram się napisać kilka ciekawych poradników jak zrobić produkty handmade które idealnie ozdobią wnętrze Twojego domu. Zapraszam do czytania moich artykułów, Kasia Derda. Tel. komórkowy: +48604-567-677, e-mail: DerdaKasia@gmail.com