Po opanowaniu podstaw malowania na szkle, można przejść do większych prac na szybie. Jeśli ma to być zawieszka, wówczas tafla szkła koniecznie musi mieć oszlifowane krawędzie i zrobione otwory (do przeciągnięcia sznurka lub łańcuszka). Jeżeli szyby mają być zamontowane w meblu lub drzwiach, to krawędzi nie trzeba szlifować, można je jednak zabezpieczyć taśmą, aby uniknąć przypadkowego skaleczenia.

Pracując na dużej powierzchni musimy zaplanować jej wypełnienie. Służy do tego wzór – szablon. Są różne techniki przenoszenia wzorów, zależne od tego, jaki mamy wzór i jakiego rodzaju jest szkło.

malowanie-na-szybie

Malowanie farbami na szkle – zdobienie szyby

Kopiowanie

Wzór przygotowujemy na papierze. Może to być rysunek kolorowy. Jednak jeśli podłożymy go pod szybę, to kolory sprawią, że nie będzie dokładnie widać czy farba jest nałożona równo i wszędzie (szczególnie jasne kolory).

Dlatego na gotowy rysunek (projekt pracy) nakładamy kalkę i rysujemy same kontury – granice między kolorami. Następnie taki szkic podklejamy pod spodem szkła i mocujemy taśmą, aby nam się nie przesuwał.

Teraz można malować. Konturówka powinna być prowadzona w tych miejscach, co linie szkicu, już po nałożeniu farb.

Kalkowanie

Ta metoda jest bardzo przydatna, gdy chcemy pomalować lustro lub inne, ciemne szkło. Bezpośrednio na szkle kładziemy kalkę maszynową, a na niej rysunek – projekt pracy. Następnie odbijamy wzór, ciągnąc po liniach konturowych długopisem.

Szablon

Rysunek kopiuje się na twardym papierze, a następnie wycina elementy nożykiem. Mocno i starannie przyklejamy go do powierzchni. Wycięte otwory wypełniamy farbą. Szablon odklejamy dopiero po całkowitym wyschnięciu farby.

Malowanie „od ręki”

Wymaga pewnej wprawy, ale daje najwięcej radości – farby nanosi się tak, jak fantazja podpowiada bądź patrząc na wcześniejsze szkice. Ta technika jest najlepsza, gdy szkło jest porowate.

Malując farbami na szybie, warto też stosować się do kilku ważnych zasad, które zapewnią nam ciekawy efekt naszej pracy:

• Przed malowaniem powierzchnię trzeba odtłuścić, na przykład przemywając alkoholem.
• Szybę układamy na czymś miękkim (starym kocu, ręczniku) i raczej jasnym (wtedy widać, gdzie kładziemy farbę, a gdzie jej jeszcze nie ma).
• Aby farbę rozłożyć równomiernie, lepiej nie malować naraz dużych powierzchni, a raczej małe fragmenty. Przed nałożeniem kolejnego koloru warto poczekać, aż sąsiednie fragmenty wyschną, zmniejsza to ryzyko rozmazania farby. Także przed nałożeniem konturówki trzeba poczekać, aż wszystko wyschnie.
• Malowanie gąbką patyczkiem, w świeżej farbie pozwoli uzyskać interesujące efekty.
• Kolory można mieszać bezpośrednio na szkle lub na palecie. W czasie mieszania mogą się tworzyć pęcherzyki powietrza, które niekiedy zasychają tworząc nierówności, więc w czasie mieszania należy starać się ich nie tworzyć lub odstawić farbę na jakiś czas (oczywiście zabezpieczając ją przed zaschnięciem).
• Jeśli popełnimy błąd, najlepiej go naprawić usuwając wyschniętą farbę (można ją zdrapać nożykiem).

0 Udostępnień
Produkty Handmade stały się podstawą rozwoju rękodzieła wszelkiego rodzaju. Handmade jest wykonywany przez wyspecjalizowanych artystów, hobbystów a także przez kobiety mające nieco więcej wolnego czasu. Postaram się napisać kilka ciekawych poradników jak zrobić produkty handmade które idealnie ozdobią wnętrze Twojego domu. Zapraszam do czytania moich artykułów, Kasia Derda. Tel. komórkowy: +48604-567-677, e-mail: DerdaKasia@gmail.com