Melon – kalorie. Melon to owoc, jaki nie jest najbardziej popularny w Polsce, a znany raczej z literatury. Jednak powinien mieć taki sam status co na przykład ananasy i cytrusy, ponieważ w pełni, a nawet w większym stopniu, na to zasługuje.
Właściwości odżywcze melona
Spis treści
Pochodzenia melona jest nieco tajemnicze, wskazuje się jako jego ojczyznę Afrykę. Wiadomo, że starożytni Egipcjanie jadali melony. Co bardziej ciekawe najbliższymi krewnymi melona są ogórki i dynie. Melony łączą w sobie wartości tych dwóch. Są to tego stopnia zaawansowane, że melony mają swoje zastosowanie lecznicze. Wszystko przez zawartość zestawu ważnych witamin, takich jak witamina A, D, E, a także witaminy z grupy B, kwas foliowy, takie pierwiastki jak potas, sód, magnez, żelazo, jod, wapń, fosfor.
Odpowiednia proporcja pomiędzy zawartością potasu i sodu powoduje, że melony są moczopędne, przez co wykazują wysoką zdolność do oczyszczania organizmu z toksyn. Ponadto są zasadotwórcze. Dlatego melony stosuje się w schorzeniach bateryjnych nerek i układu moczowego, by wypłukać zarazki.
Melon – kalorie
Przy wszystkich swoich zasługach melon jest niskokaloryczny. Jeden duży melon, czyli około 4 porcje dla dorosłych osób, to około 260 kalorii. Równa się to 64 kaloriom na głowę, a więc ilości, która nikomu nie zaszkodzi. Oprócz tego w owocu tym znajduje się duża ilość błonnika regulującego apetyt. Melon jest po rozkrojeniu od razu gotowy do spożycia jako deser lub przekąska. Można z niego również przyrządzać sałatki owocowe, jednak trzeba liczyć się z tym, że wówczas jego kaloryczność wzrośnie.
Warto pamiętać, że większą część kalorii, jak i wagi, owoc ten zawdzięcza pestkom. Te raczej nie są zjadane. Jednak również zawierają duże ilości dobroczynnych składników, między innymi to właśnie tu jest największa zawartość witamin D, A i E – rozpuszczalnych w tłuszczach, a także błonnika. Pestki można zamiast wyrzucać, wysuszyć i zmielić, a następnie dodawać do potraw w celu zwiększenia jego zawartości w nich.