Oświetlenie sypialni pełni różne funkcje i dlatego zazwyczaj powinno się składać z przynajmniej kilku opraw, wzajemnie się uzupełniających pod względem praktycznym i estetycznym. Szczególnie ważne w pomieszczeniu do wypoczynku są zwłaszcza odpowiednie lampki nocne.

Do czego ich używamy? Jak pełniona rola wpływa na konstrukcję i estetykę produktu? Jakich źródeł światła użyć przy oświetleniu nocnym? O tym napiszemy poniżej.

Lampki nocne w sypialni – do czego się je wykorzystuje?

Lampki nocne stanowią jeden z głównych punktów oświetlenia sypialni. To właśnie one stanowią ważne oświetlenie boczne i uzupełniające. Często pełnią rolę oświetlenia zadaniowego – zapewniając wygodną i komfortową przestrzeń do lektury wieczorową porą.

modne-lampki-nocne-do-sypialni-jakie-modele-wybrac

Dzięki nim ponadto nie ma potrzeby uruchamiania głównej lampy, gdy potrzebujemy w nocy wstać z łóżka. Jest to zdecydowanie bardziej komfortowe dla wzroku nawykłego do ciemności.

W końcu lampki nocne są na tyle duże, że pełnią rolę dekoracyjną, wpisując się nie tylko w całościowo pomyślany system oświetleniowy, ale także w modną aranżację pomieszczenia. Wystarczy wybrać modele, które są nie tylko praktyczne, ale też ciekawe od strony wizualnej – zgodnie z upodobaniami i bieżącymi trendami.

Praktyczna lampka nocna – model stojący, wiszący czy kinkiet?

Jakie lampki nocne najlepiej zastosować w sypialni? Wszystko zależy od dostępnego metrażu oraz potrzeb użytkownika. Do najpopularniejszych modeli zaliczają się oprawy stojące stołowe, które ustawia się na szafkach lub stolikach nocnych. Nieco rzadziej wybiera się rozwiązania podłogowe – są większe i mniej poręczne, choć też potrafią skutecznie doświetlić strefę łóżka.

Co jeszcze da się wykorzystać? W ciasnych wnętrzach świetnym wyborem potrafią okazać się kinkiety i inne ścienne lampy oświetleniowe np. od LightPlus. Warto zwłaszcza decydować się na produkty z opcją regulacji kąta padania światła. Wówczas oświetlenie staje się jeszcze wygodniejsze w codziennym użytkowaniu, gdyż da się łatwo ustawić oprawę tak, by doświetlała książkę, czy zapewniała subtelne i dekoracyjne oświetlenie boczne.

Innym rozwiązaniem są oprawy wiszące. Najczęściej są to małe modele na długich przewodach, umieszczane u wezgłowia łóżka, po jego bokach. Dzięki nim da się zaoszczędzić przestrzeń użytkową, a także ciekawie ozdobić strefę łóżka.

Planowanie wnętrza – jak ustawić lampkę nocną przy łóżku?

Jak powinny być rozmieszczone lampki nocne? Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że najczęściej wykorzystuje się dwie oprawy – po obu stronach łóżka. Pozwala to równomiernie doświetlić przestrzeń, co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy korzystają z niej dwie osoby.

Jaka powinna być wysokość oprawy lub na jakiej wysokości należałoby ją zawiesić? Należy wziąć pod uwagę komfort użytkowników. Dolna krawędź klosza musi znajdować się delikatnie poniżej linii wzroku osoby siedzącej na łóżku. Taki efekt da się uzyskać, jeśli źródło światła umieścimy na wysokość ok. 75 centymetrów, liczonych od powierzchni materaca.

Na koniec nie zapomnijmy o tym, by zadbać o właściwe skierowanie lampy, by nie oślepiała i nie podrażniała wzroku. Bardzo przydatnym rozwiązaniem potrafią okazać się klosze i abażury mocno rozpraszające światło (z gęstej tkaniny lub mlecznobiałego szkła).

Jak dobrać źródło światła do lampki nocnej?

Poszukiwania lampki nocnej należy połączyć z dopasowaniem do oprawy odpowiedniego źródła światła. Warto stawiać na energooszczędne produkty LED o wysokiej żywotności i bezawaryjności.

Natężenie światła należy dostosować do konkretnych oczekiwań. Jeżeli oświetlenie nocne ma służyć wyłącznie do budowania nastroju lub zapewnienia warunków do przemieszczania się, wówczas wystarczy zamontować żarówkę dającą ok. 140 lumenów. Jeśli z kolei lampka ma dawać komfort czytania w łóżku, wtedy trzeba zdecydować się na mocniejszy strumień światła – ok. 250 lumenów.

A co z temperaturą barwową? W przestrzeni do snu i wypoczynku najlepiej postawić na ciepłe tony, które nie tylko zbudują przyjemny klimat, ale też wspomogą wyciszenie i ułatwią zasypianie.

Wygodne i nastrojowe oświetlenie nocne przy łóżku – podsumowanie

Dobrze dobrana lampka nocna powinna nie tylko wpisywać się w bieżące trendy (styl klasyczny, skandynawski, glamour), ale także zapewniać optymalne warunki dostosowane do potrzeb. Warto znaleźć model budujący przytulną atmosferę w pomieszczeniu, ale też zapewniający warunki do czytania w łóżku – bez dyskomfortu i oślepienia. Dzięki temu wieczorny relaks i nocne wstawanie będą zdecydowanie przyjemniejsze.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.