Mole to znane insekty domowe, są problemem niemal każdego z gospodarstw, mieszkań i domów. Mole ucztują w szafkach z jedzeniem, gdzie trzymamy np. kasze i płatki zbożowe, mole ucztują w szafach z ubraniami, gdzie przyciąga je wełna, jedwab i inne tkaniny!
Mola można także spotkać w ciemnych, ciepłych i wilgotnych zakamarkach Twojego domu! Usuwanie moli należy potraktować dwu etapowo!
Poradnik jak pozbyć się moli zawiera instrukcje i zdjęcia aby jak najlepiej przekazać Wam, sprawdzone i praktyczne porady!
PS. można też pójść na łatwiznę i kupić gotowy preparat lub urządzenie na mole -> KLIK.
Zapraszam do lektury:
Jak usunąć mole?
Spis treści
Można je unicestwić domowym sposobem, stosując składniki które na pewno masz w domu, przygotuj:
- Pułapkę na mole z rybiego oleju.
- Użyj octu do dezynfekcji szafek.
- Stosuj cedrowe wieszaki w szafie z ubraniami aby odstraszyć mole spożywcze.
- Sporządź ziołowe mieszanki z rozmarynu, goździków, tymianku, liścia laurowego bądź lawendy aby wypędzić mola z domu!
Walka z molami to dwa etapy:
- Najpierw należy pozbyć się moli stosując:
- pułapki na mole
- dokładne czyszczenie powierzchni (usuwanie larw moli)
- Następnie należy zastosować metody zapobiegawcze:
- zapachy odstraszające ćmy mola
- właściwie przechowywać ubrania i żywność
- systematycznie wietrzyć pomieszczenia!
Jak wyglądają mole?
Larwa mola (po lewej) i mól (po prawej), mierzą około 1.3 cm i są tak samo okropnie wyglądające!
Mole ubraniowe a spożywcze – oto różnica!
Jeśli nie wiesz czym różnią się mole spożywcze a mole ubraniowe, to poniższa grafika powinna w zupełności rozwiać Twoje wątpliwości:
Mole w szafie – jak je wyeliminować?
Jak poznać, że mole są w Twoim domu? Jeśli przemknęła Ci pod nosem mała ćma i nie masz pewności, że nie jest to kłopotliwy mól, rozejrzyj się po domu, szukając następujących oznak:
- W pierwszej kolejności udaj się do szafy z ubraniami i przejrzyj swetry, jeśli mają one małe dziurki, prawdopodobnie znajdziesz je także na innych ubraniach. Koniecznie sprawdź ubrania:
- futra
- ubrania wełniane
- ubrania z jedwabiu
- Sprawdź ubrania które mają zapach stęchlizny lub te które mają przebarwienia.
- Sprawdź także pod listwami narożnikowymi w szafie.
Jak wytępić mole? Aby natychmiast zażegnać problem z molami, umieść feromonową pułapkę na mole w pobliżu miejsca gdzie najczęściej przebywają. Pułapka na mole pokryta jest specjalną substancją, gdy mol wejdzie z nią w kontakt, nie będzie w stanie odkleić się…
- Możesz przygotować pułapkę na mole domowym sposobem, używając lep na muchy i rybi olej, którego zapach przyciągnie mola. Wystarczy, że rozwiniesz lep na muchy i skropisz go rybim olejem.
Wypierz wszystkie ubrania aby pozbyć się jajeczek i larw moli. Jeśli masz w szafie ubrania które wymagają wiele zachodu, lub oddania do pralni chemicznej, możesz spróbować pozbyć się jajeczek mola – domowym sposobem. Ubrania “szczególnej troski” wkładamy do suszarki aby gorąca temperatura zabiła jajeczka lub umieszczamy je na kilka dni w zamrażarce, tutaj niska temperatura także przyczyni się do likwidacji jajeczek.
- Praniu także podlegają wszelkie kołdry, pościele i ręczniki przechowywane w szafie.
- Przyjrzyj się również walizkom, torbom i innym pojemnikom z materiału, mole bardzo często się tam zagnieżdżają!
Jak pozbyć się moli dokładnie? umyj szafę od środka! Teraz, gdy wyciągnęłaś wszystkie ubrania z szafy, nadszedł czas, aby umyć ją od środka, od góry do dołu! Larwy mola mogą być dosłownie wszędzie, zadbaj aby umyć szafę bardzo dokładnie.
- Do mycia szafy, użyj wody z mydłem lub wody z octem. Zanurz gąbkę lub ścierkę w roztworze i umyj każdą ze ścian szafy oraz narożniki. Zwróć uwagę na mikro pęknięcia i szczeliny, tam też mogą znajdować się jajeczka moli.
- Jeśli w pokoju gdzie zauważyłaś mole masz dywan, użyj odkurzacza z silnym ciągiem aby “wyrwać” jajeczka z tkaniny!
Mole w szafie – zapobieganie
Czyszczenie odzieży. Ubrania wykonane z wełny i futra, czyść systematycznie co jakiś czas. Schodzone ubrania pozostawione w szafie, przyciągną swoim zapachem mola! Larwy mola możesz także przynieść z dworu, wcale o to nie trudno.
Utrzymuj ubrania w czystości i świeżości. Nie tylko wełniane i jedwabne ubrania przyciągają mole ubraniowe. Bardzo często, czynnikiem które je przyciąga są plamy z jedzenia na ubraniach. Mają one wtedy idealne środowisko do egzystowania i rozmnażania się.
- Tak jak wcześniej pisałam, chowaj w szafie jedynie czyste ubrania i nie dawaj molowi powodu aby się tam zalęgnął!
100% sposób na mole to właściwe przechowywanie ubrań. Zimowa odzież, powinna być przechowywana w hermetycznych workach ponieważ będzie nieużywana przez większą część roku.
- Szczególnej ochronie powinny podlegać wełniane swetry i płaszcze.
- Jeśli nie dysponujesz hermetycznymi workami, możesz umieścić ubrania podwyższonego ryzyka, w szczelnych plastikowych pudełkach na ubrania.
Wietrzenie szafy i odpowiednia wentylacja, to jeden ze sposobów na uporczywe mole. Mola przyciągają ciemne i wilgotne zakamarki, jeśli postarasz się wietrzyć szafę systematycznie i utrzymasz w niej świeże powietrze, mole nie będą chciały tam zamieszkać!
Często wywieszaj grube wełniane swetry i płaszcze na świeżym powietrzu. Promienie słoneczne latem i mroźne powietrze zimą, sprawią, że larwy moli, zostaną zlikwidowane!
Wieszaki cedrowe to świetny sposób na mola. Cedr odpycha mole, tym samym będziesz mieć pewność, że nie zalegną się one w Twojej szafie.
- Równie dobrze możesz umieścić w szafie woreczek zapachowy z cedrem lub inny produkt o zapachu cedru, nie muszą to być akurat wieszaki.
- Aby chronić ubrania przed molami, możesz umieścić cedr w kieszeniach, wzmocnisz w ten sposób ochronę odzieży przed molami.
Jak pozbyć się moli? stosuj ziołowe zawieszki! Jest to naturalny sposób na eliminację moli. Często bywa, że sztuczne zapachy, aromaty i środki na mole, zawierają niezdrowe dla ludzi związki chemiczne, które sprawiają, że ubrania z czasem nabywają nieprzyjemnego zapachu. Warto postawić na naturalne sposoby zwalczania moli:
- Stosuj saszetki ziołowe których zapach sprawi, że mole będą trzymać się z dala od Twojej szafy, wystarczy napełnić mały woreczek z tkaniny dowolną mieszanką ziół:
- rozmaryn
- lawenda (właściwości lawendy)
- tymianek
- goździki
- liść laurowy
- Może także zastosować naturalne olejki eteryczne wymienionych wyżej ziół, możesz nawet delikatnie skropić nimi ubrania.
Jak zwalczyć mole innym sposobem? W ekstremalnych przypadkach gdzie zwalczanie moli domowymi sposobami nie przynosi efektu, konieczne będzie wezwanie firmy specjalizującej się w zwalczaniu pluskiew i moli. Zwykle domowe sposoby wystarczają ale może zdarzyć się tak, że po prostu nie będziesz w stanie zlikwidować gniazda moli ze względu na trudną dostępność ich lokalizacji.
- Powracające mole to właśnie znak, że czas wezwać specjalistę! widocznie mają one gniazdo gdzieś, gdzie nie możesz dotrzeć detergentami!
Mole w kuchni
Jak się pozbyć moli z kuchni? Przede wszystkim, musisz przeszukać dokładnie kuchnię, szukając oznak obecności moli. W tym przypadku, kluczowe będzie szukanie włókien i wydzieliny którą pozostawiają mole. Oto najczęstsze oznaki obecności moli w kuchni:
- Produkty spożywcze np. mąka, zboże, tworzą grubsze posklejane grudki które mogą być spowodowane obecnością moczu mola.
- Artykuły spożywcze które nie osiągnęły jeszcze terminu przydatności, zaczynają śmierdzieć.
- Leka pajęczynka znajdująca się na brzegach i rantach zamknięć nieszczelnych pudełek.
- Obecność gąsienic lub dorosłych ciem w spiżarni jest pewnym znakiem, że nadszedł czas na walkę z molami!
Zainfekowana larwami mola – żywność. Taką żywność, znalezioną w szafce gdzie znalazłaś mola, należy wyrzucić bez większego zastanawiania się czy przesypywania z pojemnika w pojemnik. Nie staraj się jej ratować. Na pewno wyrzuć następujące produkty:
- Artykuły spożywcze takie jak:
- ziarna
- orzechy
- ryż
- Żywność w papierowych opakowaniach, mole nie mają większego problemu z przegryzieniem się przez ten rodzaj opakowania.
- Wyrzuć wszystkie już otwarte opakowania, bez względu na rodzaj tworzywa z jakiego zostały wykonane, żywność może być już zainfekowana.
- Wszystkie wymienione produkty przełóż do kosza na śmieci i od razu wyrzuć na dwór, nie zostawiaj pełnego kosza na noc!
Umieść w kuchni pułapkę na mole nawet gdy myślisz, że się ich pozbyłaś. Jeśli wciąż masz wątpliwości, umieść w kuchni feromonową pułapkę na mole. Taką która w kontakcie z molami klei je do siebie i zabija, uniemożliwiając im ucieczkę.
Dokładnie wyczyść kuchnię. Teraz, gdy rozwiązałaś problem z molami, posprzątaj kuchnię od góry do dołu, koncentrując się na spiżarni i półkach w których przechowujesz żywność. Pozbądź się larw mola, które ćmy mogły zostawić w dowolnym miejscu Twojej kuchni.
- Użyj wody z mydłem lub roztworu z octu i wody jako środka myjącego. Możesz również użyć silniejszego chemicznego środka czyszczącego.
- Zanurz gąbkę lub ścierkę w roztworze i wyczyść każdy zakamarek szafki, mikro pęknięcia, spiżarnię, narożniki, pod listwami przypodłogowymi i wszędzie tam gdzie mole mogą mieć swoje gniazda!
- Nie zapomnij o podłodze, szczególnie jeśli jest chropowata i pełna szczelin.
- Ściany? tak, w szczelinach ścian lub pod tynkiem do którego jest stały dostęp, również mogą znaleźć się larwy moli. W takim przypadku, być może będziesz musiała poprosić specjalistę o pomoc.
Mole w kuchni – zapobieganie
Przynoszenie moli do domu w żywności! Często bywa, że mól przedostaje się do naszego domu w żywności którą kupujemy luzem w marketach lub na targach. Musisz pamiętać, że cała żywność którą oferują sklepy i markety, spędza dużo czasu w podróży.
Żywność trafia do sklepów w transporcie drogowym (ciężarówki i dostawczaki), mole mogą właśnie zamieszkiwać takie pojazdy (a dokładniej przestrzeń ładunkową). Jak widzisz, niewiele potrzeba, aby przedostały się one wprost do żywności i tam złożyły swojej jaja.
- Wyucz w sobie pewien nawyk. Niech będzie to zaglądanie do każdego produktu który kupujesz na wagę, wystarczy wstrząsnąć pojemnikiem aby w sekundę czy dwie, sprawdzić czy żywność jest wolna od moli, larw i jajeczek. Sprawdzaj np:
- ziarna i zboża
- drobne owoce
- grzyby
- płatki
- orzechy itp.
Kolejnym dobrym nawykiem jest mrożenie produktów przed spożyciem. Umieść właśnie kupione luzem produkty w plastikowym pojemniku i włóż je do zamrażarki.
Wystarczą 3-4 dni aby mieć pewność, że żywność jest wolna od larw i jajeczek mola. Najlepiej mieć zawsze jedną wolną półeczkę w zamrażarce – przeznaczoną do tego celu. Taka mrożona kwarantanna to niemal 100% sposób na mole!
Przechowywanie żywności w szczelnych pojemnikach to kolejny 100% sposób na ochronę przed molami. Prawidłowe przechowywanie żywności, jest prawdopodobnie najlepszym środkiem zapobiegawczym pojawianiu się moli w kuchni.
- Pojemniki na żywność luzem, mogą być szklane lub plastikowe, to nie ma znaczenia. Ważne aby pokrywy były szczelne!
- Unikaj kartonowych toreb i pojemników, ponieważ nie stanowią one żadnej ochrony przed molami! Mól bez problemu przegryzie się przez taki rodzaj opakowania!
Odpowiednia temperatura i wilgotność w kuchni. Kontrola temperatury i wilgoci w Twojej kuchni to must have! Jak już wiesz, mole przyciąga wilgoć i ciepło, jeśli nie chcesz aby Twój dom czy mieszkanie zapraszało mola do środka, zadbaj o te dwa czynniki!
- Najlepiej sprawdza się, dobrze działająca wentylacja w spiżarni oraz w kuchni. Dobry obieg powietrza w pomieszczeniach to nie tylko ochrona przed molami ale i zapobieganie powstawaniu grzybni w zaciemnionych narożnikach Twojej kuchni i spiżarni!
Jak zlikwidować mole? czas na uszczelnianie. W Twoich pomieszczeniach istnieje zapewne wiele ukrytych szczelin w których mole będą czuć się komfortowo! Najważniejsze aby w pierwszej kolejności, uszczelnić miejsca gdzie masz trudny dostęp i gdzie regularne czyszczenie, sprawia wiele zachodu, np:
- za lodówką
- za szafkami
- listwy przypodłogowe
- za regałami i półkami
- pod gumolitem
- pod blatem kuchennym gdzie trzymasz pojemniki na śmieci!
Sprawdź wszystkie te miejsca i używając silikonu, zaklej szczeliny i pęknięcia aby nie stały się one wymarzonym gniazdem na larwy mola!
A Co na mole wg Ciebie działa najlepiej?
Warto przeczytać: Mole ubraniowe [SPRAWDŹ] jak się ich pozbyć!
Dzięki, teraz już wiem jak rozpoznać mole ubraniowe! pozdrowienia z Wrocławia!
A co jedzą mole? jakie tkaniny preferują najbardziej? chcę pod tym kątem przeszukać swoją szafę ze skarbami…
Ha! czym się różnią mole spożywcze od odzieżowych? przecież to widać gołym okiem… nie wiem jak ludzie mają problem z rozróżnieniem tych dwóch rodzajów mola!
a opisze ktoś jak wyglądają gniazda moli ubraniowych? samych moli nie widziałam ale widzę w rogu szafy jakby kokony takie małe, nie jestem jednak pewna co to za larwy? takie małe prążkowane o żółtawym zabarwieniu
Zwalczanie moli ubraniowych nie jest łatwe i trzeba naprawdę podejść do tego z cierpliwością.