Morele, a także ich krewniaczki brzoskwinie czy nektarynki to jedne z najsmaczniejszych owoców, które w dodatku hodowane mogą być w Polce, zamiast przybywać z dalekich obszarów świata.

Właściwości moreli

Pyszne, aromatyczne i soczyste owoce słyną przede wszystkim z bogactwa witamin i mikroelementów. Owoce te w sezonie spożywane są najczęściej w postaci surowej, chociaż popularne u nas są również morele suszone. Jedne i drugie są wartościowe.

morele-jako-super-food
Morele

Morele prosto z drzewa zawierają dużą ilość potasu regulującego pracę serca, obniżającego ciśnienie i wpływającego na równowagę elektrolitową ciała. Są bogate w żelazo, wapń, fosfor.

Zawierają witaminę A, beta karoteny, witaminy z grupy B, dużą ilość błonnika. Morele suszone są również bogate w te składniki a nawet zawierają większe ilości niektórych, jak na przykład więcej beta karotenów.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Morwa biała – co warto wiedzieć?

Suszone morele są jednakże bardzo kaloryczne w porównaniu do tych zerwanych prosto z drzewa, nie należy ich zatem zjadać zbyt dużo. Warto zwrócić uwagę przy zakupie suszonych moreli na ich kolor. Te produkowane z użyciem szkodliwej siarki są koloru intensywnie pomarańczowego.

Morele na raka…

Owoce te słyną również ze swojej pestki, w której wykryto witaminę B17. Badania pokazały iż  jest ona skuteczna w leczeniu i zapobieganiu nowotworom. Aby dostarczyć sobie tej witaminy dobrze jest jeść pestki, nie tylko moreli ale również innych owoców jak na przykład chociażby jabłek.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Karob

Niektórzy ostrzegają przed B17 gdyż w naturze tworzy ona cząsteczki cyjanku, czyli groźnej trucizny. Ze względu na to zarzucono badania nad syntetyczną witaminą B17 leczącą raka, a było to już w ubiegłym wieku. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że natura jest mądrzejsza niż ludzie.

Badania wykazały, że cyjanek w naturalnej pestce działa jedynie na chore komórki zarażone nowotworami, natomiast nie uszkadza zdrowych. Dlatego jedzenie pestek moreli nie jest niebezpieczne ani w żaden sposób ograniczone. Nie ma dziennego limitu zjadania pestek moreli, najczęściej jednak zjada się ich do 10 dziennie.

0 Udostępnień
(2głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.