Morele, a także ich krewniaczki brzoskwinie czy nektarynki to jedne z najsmaczniejszych owoców, które w dodatku hodowane mogą być w Polce, zamiast przybywać z dalekich obszarów świata.
Spis treści
Właściwości moreli
Pyszne, aromatyczne i soczyste owoce słyną przede wszystkim z bogactwa witamin i mikroelementów. Owoce te w sezonie spożywane są najczęściej w postaci surowej, chociaż popularne u nas są również morele suszone. Jedne i drugie są wartościowe.
Morele prosto z drzewa zawierają dużą ilość potasu regulującego pracę serca, obniżającego ciśnienie i wpływającego na równowagę elektrolitową ciała. Są bogate w żelazo, wapń, fosfor.
Zawierają witaminę A, beta karoteny, witaminy z grupy B, dużą ilość błonnika. Morele suszone są również bogate w te składniki a nawet zawierają większe ilości niektórych, jak na przykład więcej beta karotenów.
Suszone morele są jednakże bardzo kaloryczne w porównaniu do tych zerwanych prosto z drzewa, nie należy ich zatem zjadać zbyt dużo. Warto zwrócić uwagę przy zakupie suszonych moreli na ich kolor. Te produkowane z użyciem szkodliwej siarki są koloru intensywnie pomarańczowego.
Morele na raka…
Owoce te słyną również ze swojej pestki, w której wykryto witaminę B17. Badania pokazały iż jest ona skuteczna w leczeniu i zapobieganiu nowotworom. Aby dostarczyć sobie tej witaminy dobrze jest jeść pestki, nie tylko moreli ale również innych owoców jak na przykład chociażby jabłek.
Niektórzy ostrzegają przed B17 gdyż w naturze tworzy ona cząsteczki cyjanku, czyli groźnej trucizny. Ze względu na to zarzucono badania nad syntetyczną witaminą B17 leczącą raka, a było to już w ubiegłym wieku. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że natura jest mądrzejsza niż ludzie.
Badania wykazały, że cyjanek w naturalnej pestce działa jedynie na chore komórki zarażone nowotworami, natomiast nie uszkadza zdrowych. Dlatego jedzenie pestek moreli nie jest niebezpieczne ani w żaden sposób ograniczone. Nie ma dziennego limitu zjadania pestek moreli, najczęściej jednak zjada się ich do 10 dziennie.