Nagroda ma ogromną moc motywacyjną. Kiedy obiecujemy sobie, że za włożony w jakieś zadanie trud i wysiłek spotka nas coś miłego okazuje się, że wykazujemy dużo więcej chęci i zaangażowania w realizację zadania. Jest to stara i bardzo dobra motywująca metoda, którą w dodatku wszyscy lubią. Nagroda, którą sobie wyznaczamy za osiągnięcie danego celu musi być dla nas wartościowa i dostosowana do naszych potrzeb.

 

Nagradzanie a motywacja

Nagroda to naprawdę doskonały składnik motywacji. Pozwala na wzmocnienie i zachęcenie do podjęcia wysiłku fizycznego. Dzięki niej mamy szansę na podtrzymanie naszej motywacji, która wraz z upływem czasu naturalnie się zmniejsza.

motywacyjne-nagradzanie

Jeżeli zwiększona aktywności fizyczna będzie przez nas nagradzana jakimś małymi przyjemnymi rzeczami z czasem nasz mózg powiąże źródło przyjemności z ruchem.

Zagwarantuje nam to zwiększenie chęci do podjęcia wysiłku, gdyż nasz mózg doskonale będzie wiedział, że warto.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że nagroda jest ściśle związana z motywacją zewnętrzną, a jak powszechnie wiadomo najważniejsza jest motywacja wewnętrzna, która to powinna kierować naszymi decyzjami.

W związku z tym, musimy uświadomić sobie, że podejmujemy wysiłek związany z ćwiczeniami, bo tego chcemy i wiemy, ze jest to dla nas dobre, a nie tylko, dlatego, ze oczekujemy nagrody.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest traktowanie nagrody, jako wyłącznie formy uzupełniającej naszą wewnętrzną motywację, a nie, jako cel sam w sobie.

Z tego też powodu drobne przyjemności powinniśmy sobie sprawiać wyłącznie po zdobyciu jakiegoś wyjątkowego osiągnięcia (na przykład pobicie swojego własnego rekordu), lub wtedy, kiedy czujemy, że nasza motywacja znajduje się na naprawdę niskim poziomie i potrzebne jest jej natychmiastowe wsparcie. W takich sytuacjach nagradzanie z pewnością wywoła zamierzony efekt.

Szukamy najlepszej nagrody

Dla każdego z nas coś miłego oznacza coś innego… Dla jednych może być to wyjście do kina, dla innych zakupy, a jeszcze inni będą chcieli zyskać chwilę beztroskiego nic nierobienia.

Sami najlepiej wiemy, jakie są nasze upodobania i co nam sprawia prawdziwą przyjemność. Warto znaleźć kilka takich rzeczy i pozwolić sobie na nie w nagrodę za naprawdę trudny i udany trening.

Niestety istnieje również spora część osób, dla których coś miłego wiąże się z jakimś przysmakiem…

Nagradzanie się jedzeniem kalorycznych i niezdrowych produktów zupełnie mija się z celem naszych ćwiczeń. Dlatego powinniśmy poszukać jak najlepszej i najbardziej przyjemnej alternatywy dla naszych apetycznych przyjemności.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.