Znalezienie w sobie motywacji do ćwiczeń, a co ważniejsze utrzymanie jej przez dłuższy czas, wcale nie jest rzeczą prostą. Czasami wystarczy jakaś sytuacja losowa, która burzy nasz harmonogram treningu i w rezultacie nasza motywacja do kontynuowania ćwiczeń automatycznie słabnie. Aby ją nieco wzmocnić należy zacząć jej budowę od podstaw, a więc wyznaczania sobie celów.

motywacja-do-cwiczen-2

S.M.A.R.T cel

Metoda S.M.A.R.T jest jedną z najskuteczniejszych metod w wyznaczaniu celów, która doskonale określa jak powinny one wyglądać oraz wskazuje, od czego zależy ich osiągnięcie. Jej nazwa (dokładne tłumaczenie – sprytny) to akronim, który tworzą angielskie słowa:

Simple –prosty

Measurable – mierzalny

Achievable – osiągalny

Relevant – istotny

Timely defined – wyznaczony w czasie.

Skrót ten bardzo dokładnie obrazuje cechy, którymi powinniśmy się posługiwać w skutecznym wyznaczaniu sobie celów.

Z wyjątkowej skuteczności metody S.M.A.R.T korzysta wielu trenerów, jak również zawodników i to zarówno w wyznaczaniu celów krótkoterminowych, jak i długoterminowych. Dzięki poznaniu tej metody, każdy samodzielnie może zastosować ją w swoim systemie motywacyjnym. Każde kolejne jej użycie, sprawi, że będziemy stosować ją coraz bardziej umiejętnie osiągając tym samym coraz lepsze wyniki. Przyjrzyjmy się, więc jej podstawowym zasadom.

Metoda S.M.A.R.T krok po kroku

Prosty – cel, który sobie wyznaczamy musi być przez nas zrozumiały i sformułowany w taki sposób, aby nie pozostawić sobie możliwości jego luźnej interpretacji. Aby sprawdzić, czy nam się to udało, wystarczy zapisać go na kartce i pokazać drugiej osobie. Jeśli zrozumie go bez problemu, to znaczy, że prawidłowo określiliśmy nasz cel.

Mierzalny – cel, do którego dążymy, musi dać się wyrazić w liczbach, które będą potwierdzeniem stopnia jego realizacji, czyli na przykład stopniowo zwiększamy dystans do przebiegnięcia.

Osiągalny – oznacza to, że musi być on realistyczny. Jeżeli obierzemy zbyt ambitny cel, będzie on obniżał naszą wiarę w we własne możliwości, zmniejszając tym samym motywację do jego realizacji. Najlepszym rozwiązaniem jest podzielenie go na mniejsze etapy i ich kolejne realizowanie.

Istotny – cel, który chcemy osiągnąć musi być dla nas ważny, musi prezentować sobą jakąś wartość. W ten sposób regularnie będzie podnosił naszą motywację do codziennych treningów.

Określony w czasie – musimy jasno sprecyzować czas realizacji naszego celu.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.