Aby osiągnąć wielki cel, należ rozpocząć od małych kroków, które nam go skutecznie przybliżą. Realizacja poszczególnych elementów napełnia nas poczuciem sukcesu i tym samy doskonale wzmacnia naszą motywację. Dlatego bardzo ważne jest samo rozpoczęcie treningu nawet najprostszego, który z czasem będziemy mogli rozwinąć i dopasowywać do swoich potrzeb.

motywacja-w-cwiczeniach

Trudne początki

Jak w każdej dziedzinie naszego życia, również w aktywności fizycznej najtrudniejsze jest przełamanie naszych oporów i rozpoczęcie ćwiczeń. Zawsze potrafimy znaleźć tysiące różnych powodów, aby przełożyć to na bliżej nieokreślone „później”. Niestety najczęściej owo „później” w ogóle nie nadchodzi, a my znajdujemy się w punkcie wyjścia, czyli naszą zmianę kończymy wyłącznie na zamiarach.

Musimy znaleźć w sobie motywację na tzw. „tu i teraz”. Kiedy przełamiemy tę wewnętrzną barierę i zaczniemy ćwiczyć, śmiało możemy powiedzieć, że część trudności mamy już za sobą. Jeżeli nie lubimy ćwiczyć sami, możemy udać się na siłownię, skorzystać z pomocy trenera, lub poprosić kogoś bliskiego o towarzystwo. Podobnie jest z rodzajem ćwiczeń. W tym zakresie mamy również pełną dowolność. Ważne jest wyłącznie to, aby w ćwiczeniach odnaleźć radość, aby sprawiały nam one prawdziwą przyjemność.

Możemy również skorzystać z różnych, gotowych zestawów ćwiczeń, proponowanych przez osoby zawodowo zajmujące się sportem. Są one dostępne zarówno w Internecie, jak również na płytach DVD, które można kupić praktycznie w każdym sklepie lub na stronach internetowych. Dobrym pomysłem jest wybranie kilku takich zestawów, tak abyśmy mogli regularnie zmieniać nasze ćwiczenia, co pozwoli nam uniknąć szybkiego znudzenia treningami.

Trwamy w postanowieniach

Kiedy już uda nam się zrobić ten przysłowiowy „pierwszy krok” czeka nas kolejne wyzwanie – musimy utrzymać naszą motywację do ćwiczeń. W tym celu powinniśmy zadbać o to, aby kojarzyły nam się one wyłącznie z przyjemnością, a nie tylko koniecznością.

Dla jednych motywacją będzie zakupienie profesjonalnego i wymarzonego stroju do ćwiczeń, dla innych zapisanie sobie celu, do którego dążą lub podziwianie efektów, które już udało im się osiągnąć, a dla jeszcze innych będzie to po prostu wewnętrzna satysfakcja z faktu, że udaje im się wytrwać w postanowieniu. Ważne jest to, aby odnaleźć w sobie tę wartość i skutecznie ją pielęgnować, dbając w ten sposób o swoją motywację.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.