Czasami, aby wzmocnić naszą motywację wystarczy skorzystać z najprostszych rozwiązań, do których należy… muzyka. Okazuje się, że jest ma ona niezwykle skuteczne działanie motywujące, które jest niezwykle cenne zwłaszcza podczas aktywności fizycznej. Przyjrzyjmy się działaniu muzyki na naszą motywację.

Wpływ muzyki na nasz mózg

Każdy z nas zna sytuację, w której usłyszany fragment jakieś piosenki lub dowolnego utworu muzycznego wywołał w nas jakiś rodzaj emocji, pozytywnych lub negatywnych w zależności od tego, czy zasłyszany utwór spowodował odtworzenie ścieżki skojarzeń z jakimś wspomnieniem, które było dla nas miłe lub niemiłe.

muzyczna-motywacja

Zjawisko to określane jest, jako warunkowanie emocjonalne. Właśnie dzięki niemu możemy zastosować wpływ muzyki do budowania naszej motywacji.

Aby móc zatrzymać ją na dłużej przy pomocy muzyki powinniśmy w stanie najwyższej motywacji, którą odczuwamy włączyć jakaś swoją ulubioną piosenkę.

Dzięki temu nasz mózg połączy ze sobą ten stan z bodźcem zewnętrznym, jaki stanowi muzyka. W związku z tym, kiedy następnym razem usłyszymy ten sam utwór pojawi się u nas pożądany stan motywacji.

Ćwiczenia z udziałem muzyki

Muzyka doskonale motywuje nas do aktywności fizycznej. To właśnie ona bardzo często dodaje nam energii do działania, kiedy za oknem pogoda nie zachęca do podjęcia jakiegokolwiek wysiłku.

Jej dobór powinien być oczywiście ściśle związany z naszymi upodobaniami. Jednak do rozpoczęcia ćwiczeń najlepsza jest energetyczna muzyka, która zadba o nasze pozytywne nastawienie.

Powinna być ona głośna, rytmiczna, a najlepiej, aby łączyła się również z tekstem zachęcającym do podjęcia działania.

Właściwie dobrana naprawdę potrafi zachęcić nas do wysiłku. Muzyka dodaje doskonałego wsparcia, zwłaszcza osobom, które ćwiczą pojedynczo, bowiem bardzo często sam trening bywa długi i żmudny, przez co z czasem staje się po prostu nudny, a dzięki rytmicznej muzyce zdecydowanie zyskuje na atrakcyjności.

Najlepiej, aby była ona dostosowana do naszych muzycznych preferencji. Nawet, podczas gdy ćwiczymy na siłowni, gdzie przeważnie rozbrzmiewa głośna muzyka, zakładając słuchawki możemy słuchać wyłącznie swoich ulubionych utworów.

Warto ustawić sobie całą listę ulubionych piosenek, dzięki czemu nie będziemy musieli przerywać ćwiczeń, aby zmienić utwór. Jeżeli nie mamy pomysłu, jaką muzykę dobrać do naszego treningu, możemy skorzystać z gotowych zestawów opracowywanych specjalnie z myślą o aktywności fizycznej.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.