Mycie pędzli do makijażu nie jest trudne a jak wiadomo czyste pędzle to podstawa, szczególnie ze względów higienicznych, ale nie tylko. Regularne mycie pędzli eliminuje szansę przetrwania bakterii, które mogłyby wywołać stan zapalny bądź reakcję alergiczną. Oprócz tego oczyszczone włosie ułatwia nam sprawę w trakcie makijażu, ponieważ żaden niechciany kolor, np. używany poprzedniego dnia, nie wyląduje na powiece.
Spis treści
Czym myć pędzle?
Istnieje mnóstwo metod, ale wszystko zależy od indywidualnych preferencji, budżetu i tego, co akurat mamy pod ręką.
- Płyny przeznaczone do mycia pędzli
Są to zazwyczaj środki z alkoholem w składzie, który dodatkowo dezynfekuje włosie pędzli.
- Oliwka dla dzieci
Pomocna przy trudnych zabrudzeniach, na przykład po wodoodpornych kosmetykach. Kosztuje grosze i jest bardzo delikatna.
- Mydło do mycia pędzli
Najlepiej szare lub hypoalergiczne, ale każde inne również się nadaje. Mydło w płynie wylewamy na dłoń, natomiast te w kostce wystarczy zmoczyć i okrężnymi ruchami przesuwać po nich pędzlem.
- Szampon dla dzieci
Jedna z najdelikatniejszych metod, do tego stosunkowo niedroga.
- Żel pod prysznic
Sposób podobny do mycia pędzli szamponem, równie skuteczny.
Mycie pędzli, jak to robić właściwie?
Podstawą jest zwrócenie uwagi na to, aby woda nie dostawała się na łączenie włosia z trzonkiem, bo może to spowodować rozłączenie części.
Należy zmoczyć pędzel ciepłą wodą, można to zrobić bezpośrednio pod kranem lub w miseczce. Następnie wystarczy nałożyć na dłoń środek czyszczący i delikatnymi, okrężnymi ruchami przesuwać pędzlem po dłoni.
Po chwili spłukać włosie pod bieżącą wodą i czynność powtarzać, aż spłukiwana piana nie będzie zabarwiona.
Jak suszyć pędzle?
Po umyciu należy ułożyć pożądany kształt włosia palcami i odłożyć pędzel na ręcznik, aż do całkowitego wyschnięcia. Nigdy nie przyspieszaj schnięcia pędzli np. przez zostawianie ich na kaloryferze lub używając suszarki do ich suszenia.
Pędzle aby zachowały swoje właściwości muszą wyschnąć same… Nigdy też zaraz po umyciu nie stawiaj pędzla go pionowo, bo ociekająca woda która zbierze się na dole naczynia i przy trzonku spowoduje rozklejenie się i gnicie.