Cera wrażliwa jest bardzo wymagająca w codziennym pielęgnowaniu. Osoby z cerą wrażliwą doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie mogą stosować wszystkich modnych kosmetyków. Muszą też unikać silnych detergentów, gdyż może wystąpić reakcja alergiczna.

Dla posiadaczek cery wrażliwej przeznaczone są delikatne kosmetyki. Tylko dobrane kosmetyki do indywidualnych potrzeb skóry spełnią swoje zadania i przyniosą korzystne efekty. W artykule wyjaśniamy, jak powinna przebiegać pielęgnacja skóry wrażliwej.

Trzeba powiedzieć, że skóra wrażliwa nie jest łatwa w pielęgnacji. Nadmierna wrażliwość skóry może zdruzgotać plany związane ze stosowaniem reklamowanych kosmetyków, co jest dość ważne u nastolatek i bardzo młodych kobiet. W codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej trzeba zachować ostrożność.

Na czym polega pielęgnacja skóry wrażliwej

Przy nieprawidłowo dopasowanych kosmetykach może występować uczucie ściągnięcia skóry, uczucie dyskomfortu, nadmierna reakcja na zbyt wyraziste składniki zapachowe oraz reakcje alergiczne.

Bardzo dobrze na skórę wrażliwą działają kosmetyki naturalne. Zawierają one składniki aktywne, które między innymi regenerują i nawilżają cerę wrażliwą. Ogólnie rzecz ujmując, pielęgnacja cery wrażliwej musi wykluczać stosowanie silnych substancji myjących, które mogą negatywnie wpłynąć na barierę hydrolipidową.

Produkty powinny skutecznie łagodzić podrażnienie, które mogą pojawić się pod wpływem zjawisk takich jak gwałtowne zmiany temperatur, suchość powietrza czy nadmierna ekspozycja ciała na promienie słoneczne.

Jaki kosmetyki są idealne do pielęgnacji skóry wrażliwej?

Producenci kosmetyków proponują linie produktów do pielęgnacji skóry wrażliwej. By prawidłowo dopasować kosmetyki do potrzeb swojej skóry, trzeba dokładnie przeanalizować ich skład i właściwości. Każde inne kosmetyki mogą wywołać objawy alergii.

Źle pielęgnowana skóra wrażliwa może “buntować się” i wysyłać sygnały w postaci zaburzeń o charakterze dermatologicznym, które będą wymagać leczenia. Sporym problemem może okazać się trądzik różowaty. Ta dolegliwość najczęściej pojawia się u kobiet po 40 roku życia, ale młodsze panie mogą obawiać się rozmaitych egzem.

By uniknąć łojotokowego zapalenia skóry, trzeba się odpowiednio zabezpieczać przed różnymi czynnikami atmosferycznymi i nie ulegać modzie na popularne produkty dla mas. Mogą Państwo wybierać wspomniane wcześniej kosmetyki naturalne, które doskonale sprawdzają się, gdy w grę wchodzi pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej. Takie kosmetyki nie zawierają substancji zapachowych i alkoholu.

W ich składzie nie ma konserwantów. Osoby z cerą wrażliwą muszą uważać na wysokie stężenia ekstraktów roślinnych, gdyż takowe mogą spowodować przykładowo świąd skóry lub nadmierną reakcję alergiczną. Dobre kosmetyki naturalne skutecznie chronią skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Codzienna pielęgnacja skóry wrażliwej

Osoby, które mają wrażliwą skórę, nie zawsze o tym wiedzą. Koniecznie trzeba dowiedzieć się, jaką ma się cerę. Można to zrobić w czasie wizyty u kosmetyczki lub dermatologa. Profesjonaliści wiedzą, jak rozpoznać cerę wrażliwą i nie mylą się co do typu cery.

Przy skórze wrażliwej najczęściej jest tak, że stosując dany kosmetyk, można zauważyć, że przynosi on efekty inne od zamierzonych. Nie jest to wina produktu — on z pewnością prawidłowo działa u innych osób.

Po zastosowaniu produktu może wystąpić na przykład uczucie swędzenia lub zaczerwienienie cery. Dlatego pielęgnację cery należy rozpocząć od upewnienia się, jaka ona właściwie jest. Bez tego można siebie skazać na nieodpowiednią pielęgnację, co w konsekwencji jedynie pogarsza stan skóry.

Stosowanie preparatów posiadających mocne kompozycje zapachowe niestety nie jest odpowiednie dla kobiet, które mają cerę wrażliwą. Pielęgnacja ciała nie jest więc łatwa, co nie oznacza, że nie da się dopasować wspaniałych kosmetyków, które troszczą się o skórę wrażliwą.

Jak unikać problemów przy pielęgnacji cery wrażliwej?

W przypadku cery wrażliwej odpadają wszelkiego rodzaju płyny do mycia cery, które mają mocne substancje zapachowe. Mogą być to żele do mycia cery wrażliwej. Odpadają peelingi mechaniczne. Można natomiast stosować delikatne peelingi enzymatyczne.

Nie można stosować kremów i maseczek innych niż przeznaczonych do pielęgnacji cery wrażliwej. Eksperymenty mogą źle się skończyć.  Warto starannie dobierać kosmetyki kolorowe. Z każdą techniką podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych trzeba obchodzić się bardzo delikatnie. Inaczej można uszkodzić naskórek.

Przy złej technice mycia skóra najprawdopodobniej reaguje zaczerwienieniem lub innymi niepokojącymi objawami. Trzeba unikać takich sytuacji, zwłaszcza przed wyjściem do szkoły lub do pracy. To może każdej kobiecie, bez względu na jej wiek, zniszczyć dobre samopoczucie. Nadmierny stres nie jest dobry dla nikogo, zwłaszcza dla osób z tak problematyczną cerą.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.