Nadciśnienie tętnicze, mimo że często nie daje żadnych dokuczliwych dolegliwości, odpowiada za rozwój postępujących zmian w organizmie. Z tego powodu nie należy dopuszczać do osiągania zbyt wysokich wartości ciśnienia tętniczego.

Z pomocą przychodzi odpowiednio zbilansowana dieta, którą uważa się za jedno z najważniejszych niefarmakologicznych działań prewencyjnych.

Czy wiesz, że nieleczone nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego, niewydolności serca, udaru mózgu? Dlatego tak ważne jest, aby wartości ciśnienia tętniczego utrzymywać w ryzach – zgodnie z obowiązującymi normami.

Nadciśnienie tętnicze – kiedy występuje?

nadcisnienie-tetnicze-czy-dieta-moze-obnizyc-cisnienie

O nadciśnieniu tętniczym mówi się w przypadku, gdy wartości:

  • ciśnienia tętniczego skurczowego ≥140 mm Hg;
  • ciśnienia tętniczego rozkurczowego ≥90 mm Hg.

Do rozpoznania dochodzi w momencie, gdy powyższe wyniki uzyskuje się w kilkukrotnie powtórzonych pomiarach przeprowadzonych w regularnych odstępach czasu. Jednorazowy epizod wzrostu ciśnienia tętniczego nie jest jednoznaczne ze stwierdzeniem tej przypadłości.

Jaka dieta na obniżenie ciśnienia tętniczego?

Liczne badania potwierdzają, że wartości ciśnienia tętniczego można regulować, modyfikując dotychczasowy styl życia. Takie postępowanie charakteryzuje się najwyższą skutecznością u osób z podwyższonymi wartościami ciśnienia, ale jeszcze nieklasyfikowanych jako chorych na nadciśnienie tętnicze[1].

Chociaż zmiana stylu życia obejmuje wiele czynników, kluczową rolę odgrywa prawidłowo skomponowana dieta. Głównymi jej założeniami są:

  • ograniczenie spożycia soli – badania pokazują, że zmniejszenie jej ilości w diecie do ok. 5 g dziennie przyczynia się do redukcji ciśnienia skurczowego o 1−2 mm Hg u osób bez nadciśnienia i aż o 4−5 mm Hg u osób z nadciśnieniem tętniczym[2],
  • włączenie do jadłospisu większej ilości warzyw i owoców,
  • ograniczenie (a nawet całkowite wyeliminowanie) spożycia kwasów tłuszczowych nasyconych,
  • ograniczenie spożycia alkoholu.

Codzienna dieta powinna obfitować w produkty spożywcze będące źródłem m.in. potasu, magnezu wapnia. Sprzyja bowiem redukcji ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego[3].

W związku z tym, że nadciśnienie tętnicze często idzie w parze z hipercholesterolemią, należy dążyć do obniżenia stężenia poziomu cholesterolu LDL.

Do diety warto włączyć m.in. sterole roślinne, których spożywanie na poziomie 1,5-2,4 g, w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia, przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni[4]. Ich źródłem jest żywność funkcjonalna, np. miękka margaryna Optima Cardio.

Dieta DASH rekomendowana w profilaktyce nadciśnienia tętniczego

W profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego dużą popularnością cieszy się dieta DASH (z ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension). Powstała w oparciu o badanie przeprowadzone wśród osób narażonych na nadciśnienie tętnicze.

Grupa badanych, która odżywiania się zgodnie z zasadami DASH, odnotowała wyraźny spadek skurczowego ciśnienia – średnio o 6 mm Hg, i spadek rozkurczowego ciśnienia – średnio o 11 mm Hg[5].

Najważniejsze zasady diety DASH

Dieta DASH nie jest krótkotrwałym planem dietetycznym, ale sposobem odżywiania na całe życie. Główne jej założenia to:

  • zwiększenie ilości warzyw i owoców – zaleca się spożywać nawet 4-5 porcji dziennie;
  • zwiększenie spożycia orzechów i migdałów – produktów będących źródłem błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych[6];
  • włączenie większej ilości produktów zbożowych – głównie kasz, brązowego ryżu, makaronu razowego, pełnoziarnistego pieczywa: z uwagi na zawartość błonnika, który pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu[7].

Ważne jest także ograniczenie produktów pochodzenia zwierzęcego – mięso i jego przetwory zaleca się spożywać w ilościach nie większych niż 2 porcje dziennie[8].

Dlaczego? Produkty te stanowią źródło kwasów tłuszczowych nasyconych oraz tłuszczów trans, które – spożywane w nadmiernych ilościach – przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu LDL[9].

Prawidłowo zbilansowana dieta to podstawa w walce z podwyższonym ciśnieniem krwi. Stanowi jeden z najlepszych sposobów, aby nie dopuścić do rozwoju nadciśnienia tętniczego.

[1] https://pulsmedycyny.pl/profilaktyka-nadcisnienia-tetniczego-893199

[2] Analiza spożycia soli kuchennej u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym;

Małgorzata Łazarczyk, Katarzyna Grabańska-Martyńska, Maciej Cymerys; Klinika Chorób Wewnętrznych, Zaburzeń Metabolicznych i Nadciśnienia Tętniczego, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; Forum Zaburzeń Metabolicznych 2016, tom 7, nr 2, 84–92

[3] Znaczenie diety w prewencji oraz wyrównaniu nadciśnienia tętniczego; Magdalena Gibała, Grzegorz Jan Janowski; Choroby Serca i Naczyń 2016, tom 13, nr 4, 265–270; Copyright © 2016 Via Medica, ISSN 1733–2346

[4] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[5] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/dietaiwysilek/60147,dieta-dash

[6] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/dietaiwysilek/60147,dieta-dash

[7] Znaczenie diety w prewencji oraz wyrównaniu nadciśnienia tętniczego; Magdalena Gibała, Grzegorz Jan Janowski; Choroby Serca i Naczyń 2016, tom 13, nr 4, 265–270; Copyright © 2016 Via Medica, ISSN 1733–2346

[8] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/dietaiwysilek/60147,dieta-dash

[9] https://podyplomie.pl/medycyna/27145,wplyw-spozywanych-tluszczow-i-kwasow-tluszczowych-na-lipoproteiny

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.