Jaka jest najlepsza maść na blizny pooperacyjne, po cesarce i te po samookaleczeniu? aktualnie najlepsze opinie zbierają takie farmaceutyki jak Contractubex, SUTRICON CC, Dermatix, Cepan, Bliznasil, Raniseptol, SIKATRIS, Silaurum i Veraderm.
W chwili obecnej na rynku dostępnych jest około 30 leków na blizny, jednak większość z nich wykazuje słabe działanie i nie cieszy się zbytnią popularnością. Aby ułatwić Ci wybór wśród tych najlepszych produktów i odsiać te najgorsze, stworzyliśmy ranking maści, kremów i plastrów na blizny.
Ranking zawiera TOP10 najlepszych farmaceutyków, każdy z nich dokładnie opisaliśmy, wyłaniając przy okazji zalety i wady każdego z nich. Natomiast po kliknięciu przycisku „Sprawdź cenę” przekierujemy Cię do listy sklepów, które daną maść, żel, krem czy plastry na blizny – oferuje najtaniej w internecie.
Nie jest tajemnicą, że blizny po trądziku, blizny po operacji, czy blizny po wypadku bądź te, które pojawiły się w wyniku innych życiowych sytuacji, mogą stanowić pewien dyskomfort. Dlatego zaraz po zagojeniu się skóry, należy zastosować dobrą maść na blizny bądź plastry, które uczynią je mniej widoczne.
Co na blizny sprawdzi się najlepiej? maść na blizny może mieć postać kremu lub żelu, dobrze też sprawdzają się silikonowe plastry na blizny. To, jaką konkretnie formę leku wybierzesz, zależy od rodzaju blizny, jaka powstała na skórze. Najczęściej jednak najlepsze opinie zbierają:
- żel na blizny Contratubex (opakowanie w wersji 20g i wersji 50g),
- krem na blizny Cepan (opakowanie 35 gram.)
…a teraz zapraszam Cię do zapoznania się z poniższym rankingiem:
Maść na blizny RANKING
Spis treści
Contractubex żel na blizny 20g
Ranking preparatów na blizny otwiera żel Contractubex, jest to lek w formie żelu, który przeznaczony jest do leczenia blizn po zabiegach chirurgicznych, oparzeniach, urazach (skaleczenia, otarcia), a także po laseroterapii tatuażu.
Preparat skutecznie redukuje nawet blizny, które ograniczają ruch, przerostowe i obrzmiałe oraz przykurcze mięśni spowodowane kurczeniem się blizny oraz urazami.
Contractubex zawiera w składzie składniki aktywne pochodzenia naturalnego, dzięki czemu ryzyko uczulenia czy podrażnienia jest zminimalizowane. W prepratacie znajduje się:
- wyciąg z cebuli – wykazuje działanie przeciwzapalne i posiada właściwości bakteriobójcze. Zapobiega także tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny,
- alantoina – wykazuje działanie zmiękczające i łagodzi pieczenie oraz świąd, ktore towarzyszą procesowi gojenia się,
- heparyna – redukuje obrzęk, zmniejsza bliznę oraz pobudza procesy regeneracyjne komórek. Nawilża, wygładza i uelastycznia bliznę.
Zalety:
- szybkość działania,
- wydajność,
- przyjemny zapach,
- odpowiedni dla niemowląt,
- naturalny skład.
Wady:
- wysoka cena,
- ciężka konsystencja.
Sutricon CC Silikonowe plastry na blizny z witaminą E
Drugi w rankingu jest Sutricon CC z witaminą E. Plastry te przeznaczone są szczególnie do leczenia blizn po cesarskim cięciu. Produkt powoduje, że blizna staje się bardziej elastyczna i mniej widoczna.
Plastry wykonane są z najwyższej jakości silikonu farmaceutycznego, który wykazuje bardzo podobne działanie do zdrowej, ludzkiej skóry. Jest elastyczny, zapewnia cyrkulację powietrza i zapobiega procesowi odparowywania wody z naskórka.
Ze względu na swoje właściwości, plastry skutecznie redukują ból, uczucie ciągnięcia czy swędzenie. Preparat wzbogacony został o witaminę E, która zapewnia optymalne nawilżenie i elastyczność skóry.
To także silny antyoksydant, chroniący przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się skóry. Rezultaty widoczne są już po miesiącu regularnego stosowania. Pełna kuracja jednak powinna być dłuższa i zależy od wielu indywidualnych czynników, np. tempa regeneracji skóry. Sutricon jest dostępny także jako maść na blizny po cesarce.
Zalety:
- skuteczność,
- wydajność,
- wygoda użytkowania.
Wady:
- szybkość działania,
- wysoka cena.
Dermatix żel – silikon do leczenia blizn, 15g
Produkt ten przeznaczony jest do leczenia blizn po wygojeniu się rany oraz w celu zapobiegania blizny przerostowej, a także nieprawidłowemu bliznowaceniu w postaci keloidów (bliznowców).
Stosuje się go w redukcji blizn pourazowych, po oparzeniach oraz po operacjach. Działanie preparatu powoduje zmiękczenie, spłaszczenie oraz wygładzenie blizny.
Ponadto łagodzi uczucie pieczenia, swędzenia i dyskomfort, a także wyrównuje koloryt skóry. Dermatix nie tylko leczy blizny, ale także zapobiega tworzeniu się bliznawców i przerostowych blizn.
Preparat skutecznie leczy blizny po urazach, oparzeniach oraz zabiegach chirurgicznych. Po wyschnięciu tworzy ochronny film na skórze, który zapobiega utracie wody. Świetnie redukuje blizny na ruchomych częściach ciała oraz o nieregularnej powierzchni.
Zalety:
- wydajny,
- przyjemny zapach,
- skuteczny,
- łatwy w aplikacji,
- może być stosowany u dzieci,
- odpowiedni do skóry wrażliwej.
Wady:
- wysoka cena,
- może plamić ubrania.
Cepan krem na blizny 35g
Kolejny w ranking kremów na blizny jest Cepan. Preparat uelastycznia bliznę, rozjaśnia ją i wygładza. Wczesne zastosowanie produktu zapobiega tworzeniu się blizny. Składniki zawarte w kremie ograniczają nadmierny wzrost ziarniny oraz zapobiegają tworzeniu się blizn przerostowych, a także wpływają korzystnie na metabolizm tkanki łącznej.
Substancje takie jak heparyna, alantoina oraz wyciągi roślinne zmiękczają i rozluźniają tkankę bliznowatą, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu. Cepan należy stosować po całkowitym wygojeniu się rany.
Przeznaczony jest do miejscowego leczenia blizn i keloidów po zabiegach chirurgicznych i po oparzeniach, a także do leczenia przykurczy. Co więcej, można go także stosować w przypadku blizn na powiekach, po owrzodzeniach, czyrakach i trądziku.
Zalety:
- niska cena,
- wysoka skuteczność w przypadku świeżych blizn,
- wydajność,
- naturalny skład.
Wady:
- nieprzyjemny zapach,
- w przypadku starych blizn jest mało skuteczny.
BLIZNASIL FORTE żel silikonowy na blizny 15g
To produkt w formie przezroczystego i bezzapachowego żelu, który przeznaczony jest do stosowania na blizny różnego pochodzenia, np. po trądziku, zabiegach chirurgicznych, oparzeniach, urazach.
Systematycznie stosowany zmniejsza widoczność blizny i wyrównuje jej koloryt. Uelastycznia je i niweluje uczucie świądu i pieczenia. Produkt wzbogacony został o filtr przeciwsłoneczny – SPF 15.
Dzięki temu blizna, która jest w widocznym miejscu często wystawianym na promienie słoneczne, chroniona jest przez filtr UV. To spowoduje, że nie zmieni swojego koloru i struktury na skutek działania promieni słonecznych.
Preparatu nie należy stosować na niezagojoną ranę i unikać kontaktu z błonami śluzowymi oraz oczami. W przypadku wystąpienia podrażnienia, niezwłocznie należy zaprzestać stosowanie preparatu.
Zalety:
- skuteczność,
- bezzapachowy,
- szybkoschnący,
- łatwo dostępny,
- niska cena,
- można stosować na świeże blizny.
Wady:
- wolne działanie,
- mało wydajny.
Heparizen 1000
To preparat w formie żelu, którego substancją czynna jest heparyna sodowa. Heparizen przyspiesza wchłanianie nacieków oraz krwiaków, a także hamuje procesy zapalne na powierzchni skóry. Wskazania do stosowania preparatu:
- żylaki oraz stany zapalne kończyn dolnych,
- zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych,
- obrzęki, krwiaki, stłuczenia,
- blizny przerostowe oraz bliznowce.
Jedynym przeciwskazaniem do stosowania preparatu jest nadwrażliwość na heparynę czy inny składnik produktu. Produkt wykazuje długotrwałe działanie na chorobowo zmienione miejsca, łagodzi ból oraz uczucie napięcia, a także zaczerwienienia i podrażnienia. Poprawia metabolizm tkanki podskórnej, dzięki czemu przyspiesza regenerację skóry.
Zalety:
- szybko się wchłania,
- wydajny,
- skuteczny na niewielkie blizny,
- przyjemny zapach i aplikacja,
Wady:
- wysoka cena,
- mało skuteczny w przypadku starych i dużych blizn.
Raniseptol Blizny silikonowy żel na blizny 20 g
Raniseptol to wyrób medyczny, który zawiera mieszankę dwutlenku krzemu i poliksiloksanów.
To silikonowy żel, który przeznaczony jest do miejscowego stosowania na blizny w celu wspomagania ich leczenia. Skutecznie redukuje widoczność blizn wszelkiego pochodzenia:
- po zabiegach chirurgicznych oraz operacjach, w tym po cesarskich cięciu,
- po oparzeniach,
- po trądziku,
- po zabiegach laserowych i operacjach plastycznych,
- po urazach,
- blizn przerostowych,
- rozstępów,
- bliznowców.
Co więcej, preparat może być stosowany także pod makijaż. Kurację preparatem można rozpocząć dopiero po całkowitym wygojeniu rany i zdjęciu ewentualnych szwów.
Regularne stosowanie pomaga zminimalizować widoczność blizn i zapobiega nieprawidłowemu bliznowaceniu zamkniętych ran, a także łagodzi związane z bliznami objawy, np. uczucie swędzenia czy napięcia.
Zalety:
- skuteczność,
- niska cena,
- łatwa aplikacja,
- przyjemny zapach.
Wady:
- wydajność,
- brudzi ubrania.
SIKATRIS silikonowe plastry na blizny
Plastry silikonowe Sikatris przeznaczone są do pielęgnacji blizn różnego pochodzenia. Ich działanie oparte jest na wyjątkowych właściwościach medycznego silikonu.
Przeznaczone są do stosowania zarówno w przypadku nowych, jak i starych blizn. Skutecznie działa na blizny hipertroficzne (przerostowe) i keloidy.
Można go stosować także jako preparat profilaktyczny na rany zamknięte, który zapobiega nieprawidłowemu bliznowaceniu.
Plastry zmiękczają, rozjaśniają i wygładzają bliznę, dzięki czemu staje się ona o wiele mniej widoczna. Oprócz tego łagodzą dyskomfort związany z bólem czy uczuciem ciągnięcia i swędzeniem. Plastry są bardzo cienkie, dzieki czemu łatwo ukryć je pod ubraniem.
Zalety:
- wygodna i łatwa aplikacja,
- niska cena,
- skuteczność,
- wydajność,
- dyskretne – ze względu na swoją transparentność.
Wady:
- brak możliwości ponownego naklejenia.
Silaurum żel na blizny 15ml
Kolejny w rankngu jest Silaurum. Preparat ten można stosować profilaktycznie, aby zapobiec utworzeniu się blizny oraz w przypadku już istniejących blizn. W jego składzie znajdują się silikony, które tworzą na skórze niewidzialny film.
Żel Silaurum chroni bliznę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych i zapewnia optymalny poziom nawilżenia. W żelu znajduje się także nanokolid złota, który intensyfikuje procesy naprawcze, dzięki wzmożonej syntezie włókien kolagenowych w skórze.
Oprócz tego wykazuje także działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Silaurum zmiękcza bliznę i czyni ją bardziej elastyczną, dzięki czemu blizna jest wygładzona i mniej widoczna.
Niweluje także zaczerwienienie i swędzenie oraz wyrównuje koloryt skóry. Preparat przeznaczony jest do stosowanie na blizny różnego pochodzenia: po oparzeniach, po urazach, potrądzikowe i pooperacyjne.
Zalety:
- przyjemny zapach,
- nie budzi ubrań,
- skuteczny,
- szybkoschnący,
- niska cena,
- łatwa aplikacja,
Wady:
- mało wydajny,
- ciężka konsystencja.
Veraderm żel na blizny 14g
Ranking żelów na blizny wygrywa Veraderm. Jest to silikonowy kompozyt, który stworzony został w celu miejscowego leczenia blizn przerostowych oraz keloidów, które powstały na skutek skaleczenia, otarcia lub oparzenia.
Po zastosowaniu tworzy on na powierzchni skóry nieprzepuszczalną dla wody barierę, która działa jak niewidzialny bandaż. Skutecznie wygładza blizny, wyrównując ich strukturę oraz koloryt
. Nie poleca się stosować produktu na niezagojone rany oraz zainfekowane miejsca. Przy stosowaniu preparatu na świeżo wygojone tkanki, należy zachować szczególną ostrożność i obserwować reakcję skóry.
Zalety:
- skuteczność,
- szybkość działania,
- pomaga na blizny po oparzeniach 3 stopnia,
- skuteczny także w przypadku starych blizn.
Wady:
- wydajność,
- trudny w aplikacji,
- wysoka cena.
Rodzaje blizn
Bliznowacenie to naturalny etap gojenia się skóry po przebytym urazie. Blizny mogą wyglądać różnie i mają różną budowę, która to właśnie jest wypadkową do określenia sposobu leczenia blizn.
W doborze właściwego leku na blizny znaczenie ma w zasadzie nie tylko rodzaj blizny, ale i jej głębokość, kształt, rozmiar powierzchniowy oraz lokalizacja blizny. Pośrednie czynniki, które warto wziąć pod uwagę, to:
- płeć,
- wiek,
- geny,
- i pochodzenie etniczne.
Podstawowy podział
- Przykurcz bliznowaty – najczęściej powstaje po oparzeniu, blizna przykurczowa jest dość głęboka i może napinać nieco skórę, ograniczając ruch.
- Blizna keloidowa (bliznowiec) – najczęściej jest to blizna po urazie, zazwyczaj ma kolor różowy bądź ciemnoczerwony, jest twarda w dotyku i często rozciąga się po skórze poza obszar urazu.
- Blizna przerostowa – jest to blizna podobna do keloidowej, różni się jednak tym, że nie wykracza poza obszar urazu, ale z racji tego, że jest podniesiona (wypukła), nazwano ją blizną przerosłą. Ten rodzaj blizny powstaje zaraz po wygojeniu rany.
- Blizna zanikowa (zwana jako atroficzna lub pozapalna) – jest skutkiem przebytej ospy wietrznej bądź trądziku.
- Blizna linijna – prosta i regularna blizna, która najczęściej powstaje po cięciu skalpelem chirurgicznym.
- Rozstępy – są wynikiem terapii lekami steroidowymi, pękającej skóry podczas szybkiego przybierania na wadze bądź ciąży.
Czas powstania blizny
…blizny dzielimy też ze względu na czas powstania:
- Blizny niedojrzałe – charakteryzują się licznymi drobnymi włóknami kolagenowymi, które stopniowo przekształcają się w grubsze włókna. Są to blizny czerwone o nieco wypukłym kształcie. Często powodują dyskomfort w postaci świądu, ściągniętej skóry, czy nawet bólu.
- Blizny dojrzałe – w kontekście różnych czynników, dojrzewanie blizn może trwać kilka lub kilkanaście miesięcy. Jeśli ich gojenie się i proces dojrzewania przebiega prawidłowo, blizny powinny mieć jasną barwę, powinny być elastyczne i miękkie w dotyku.
Rodzaj pochodzenia blizny
…w przypadku rodzaju pochodzenia blizn, te dzielimy na:
- Blizny pooparzeniowe – blizny po oparzeniu chemicznym lub termicznym najczęściej mają czerwony kolor i są wypukłe. Leczenie takich blizn jest bardzo trudne i czasochłonne.
- Blizny pooperacyjne – powstają w wyniku ingerencji chirurga, w tego rodzaju bliznach kluczową rolą gra pielęgnacja blizny zaraz po operacji, jak również po zakończeniu jej pierwszej fazy leczenia. Wczesna pielęgnacja blizny pooperacyjnej pozytywnie wpłynie na gojenie się skóry i widoczność samej blizny.
- Blizny po cesarskim cięciu – w pierwszym etapie blizna taka ma barwę czerwoną bądź różową, jeśli blizna będzie dobrze pielęgnowana, a gojenie się skóry przebiegać będzie sprawnie, blizna po cesarskim cięciu zblednie i stanie się prawie niewidoczna, pozostanie jedynie jasna i płaska kreska.
- Blizny po cięciu się, blizny po laparoskopii, blizny po samookaleczeniu, blizny po uderzeniu pioruna, blizny po szwach – najczęściej są płytkie, a ich leczenie nie sprawia dużych problemów jeśli zareagujemy na czas.
Metody leczenia blizn
Głównym zamysłem leczenia blizn jest ich rozjaśnienie, wyrównanie koloru, wygładzenie powierzchni i faktury blizny, a więc docelowo powinna to być cienka, blada i miękka blizna jak najmniej widoczna.
W głównej mierze chodzi więc o poprawienie wyglądu estetycznego blizny, co przełoży się na polepszenie samopoczucia pacjenta i jego komfort psychiczny. Oprócz poprawy walorów estetycznych skóry często eliminowane jest towarzyszące bliznom uczucie bólu i pieczenie.
Blizna powstaje w miejscu, w którym doszło do uszkodzenia skóry, a proces bliznowacenia polega na wypełnieniu tkanką łączną uszkodzonego miejsca.
Metoda leczenia blizny powinna być określona na podstawie rodzaju blizny. Należy więc wziąć pod uwagę rodzaj blizny, jej umiejscowienie, rozmiar, kształt, głębokość, typ brzegów, oraz czas, jaki upłynął od jej powstania. Najciężej leczy się blizny powstałe w wyniku oparzeń oraz ciężkich urazów.
Maści, żele i plastry silikonowe
Oczywiście leczenie blizn warto wspomagać środkami dostępnymi w wolnym obrocie, do wyboru jest naprawdę wiele preparatów, które mają szerokie działanie (patrz ranking preparatów na blizny) jak np. żel silikonowy na blizny Sutricon, żel Dermatix, czy Bliznasil.
Bardzo dobrze też sprawdzają się silikonowe plastry na blizny, można je stosować już we wczesnym etapie gojenia się skóry. Plastry mają ten plus, że minimalizują utratę wody z powierzchni skóry, jednocześnie utrzymując jej odpowiedni poziom nawilżenia. W tym miejscu mogę polecić silikonowe plastry na blizny Sutricon.
Presoterapia
Presoterapia to inaczej leczenie uciskowe. Głównym celem takiego leczenia jest stosowanie miejscowego ucisku na bliznę za pomocą elastycznej tkaniny. Wynikiem ucisku na skórę jest niedotlenienie tkanek, spowolnienie procesów metabolicznych skóry, oraz spotęgowanie aktywności kolagenazy, czyli enzymu rozkładającego kolagen.
Efektem presoterapii będzie zahamowanie powierzchniowego rozrostu blizny oraz powstrzymanie jej od wyrastania ponad powierzchnię skóry. Oczywiście leczenie blizn uciskowo nie może trwać zbyt długo, a zastosowany ucisk nie powinien być zbyt mocny, bo może dojść do upośledzenia mikrokrążenia skóry.
Wadą presoterapii jest to, że nie każda partia ciała nadaje się do leczenia tą metodą. Oczywiście na rynku dostępne są różne ubrania uciskowe jak np. mankiety kompresyjne, niestety jednak zakres leczenia tą metodą jest dość ograniczony.
Krioterapia
Krioterapia leczy blizny za pomocą ciekłego azotu i są to sesje trwające od kilku sekund do nawet kilkuminutowych ekspozycji na bliznę, temperatura podczas krioterapii sięga zazwyczaj od -85 stopni C. do nawet 190 stopni C.
Zamysłem krioterapii jest uszkodzenie i usunięcie starej blizny, po czym powinno nastąpić ponowne gojenie się rany. Tuż po zabiegu krioterapii skóra czerwieni się i zaczynają pojawiać się objawy odmrożenia. Następnie na skórze zaczynają pojawiać się pęcherze, strupy i ogniska martwicy. Zniszczone tkanki blizny zaczynają odpadać, a sama blizna zaczyna się przebudowywać, zyskując na estetyce.
Radioterapia
Dzięki leczeniu blizn radioterapią jesteś w stanie złagodzić lub na stałe wyeliminować bólu związany z blizną, a także złagodzić uczucie pieczenia, swędzenia i odczuwalne napięcie w bliźnie. Niestety ogromną wadą tego typu leczenia blizn jest ryzyko wystąpienia raka skóry.
Zabiegi laserowe
Usuwanie blizn za pomocą lasera jest najmniej inwazyjne – dlatego też najpopularniejsze. Laserem da się usunąć wiele rodzajów blizn, np. potrądzikowych i pooparzeniowych. W zależności od rodzaju blizny wykonuje się kilka zabiegów laserem, które najpierw zauważalnie zmniejszają widoczność blizny, a następnie niemalże usuwają ślad po niej, tworząc nową skórę. Efekty zabiegów laserowych na blizny widoczne są już po kilku tygodniach od zabiegu.
Zabiegi medycyny estetycznej
Medycyna estetyczna to kolejny sposób na spłycenie blizn bądź ich całkowite usunięcie. Gabinety medycyny estetycznej oferują szereg różnych zabiegów na blizny, a te najbardziej znane, to: mezoterapia, która polega na wstrzyknięciu w bliznę kwasu hialuronowego, jonoforeza, która polega na usuwaniu blizn przy wykorzystaniu ładunków elektrycznych, sonoforeza polegająca na leczeniu ultradźwiękami, dermabrazja, dzięki której złuszcza się naskórek i skórę właściwą oraz peeling chemiczny.
Sterydoterapia
Leczenie blizn sterydoterapią odbywa się już od 1960 roku. Wskutek takiego leczenia blizny stają się bledsze, mniej wypukłe i miększe. Co ciekawe, skuteczność terapii sterydowej wynosi około 95%. Sterydy podaje się miejscowo i co ciekawe, ich stosowanie nie daje żadnych efektów ubocznych. Leczenie blizn odbywa się, podając serię zastrzyków bezpośrednio w bliznę, a najczęściej stosowanym sterydem jest Kenalog.
Mikronakłuwanie
Microneedling (mikronakłuwanie) to kolejna metoda usuwania blizn. Nakłuwanie blizn w niewielkich od siebie odstępach przypomina trochę laseroterapię. Zabieg ma za zadanie uszkodzić fragemnty blizny i pobudzić fibroblasty do produkcji kolagenu, który na nowo wypełni bliznę.
Podsumowując, metody leczenia blizn można podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne, w przypadku leczenia nieinwazyjnego, wyróżniamy:
- maści i żele,
- plastry silikonowe,
- presoterapię,
- radioterapię,
- i krioterapię.
w przypadku natomiast leczenia inwazyjnego blizn, wyróżniamy:
- dermabrazję,
- leczenie chirurgiczne,
- laseroterapię,
- sterydoterapię,
- mikronakłuwanie blizn,
- przeszczep tkanki tłuszczowej,
- i toksynę botulinową.
Jak przyspieszyć gojenie się blizny?
Ostateczny wygląd blizny zależy od naszego zaangażowania się w jej pielęgnację, oto kilka wskazóek, jak przyspieszyć gojenie blizny:
Chroń blizny przed promieniami słonecznymi przez co najmniej rok, w tym okresie kategorycznie zabronione jest także chodzenie do solarium – dlaczego? ponieważ promieniowanie słoneczne wzmaga produkcję kolagenu, a to z kolei może doprowadzić do przerostu blizny, bólu z tym związanego, swędzenia i pieczenia.
Po cesarskim cięciu lub innej operacji brzusznej staraj się nie przybierać na wadze, aby nie narażać skóry na nadmierne rozciąganie, co utrudni gojenie się skóry i zanik blizny.
Nie należy zrywać strupów z gojącej się na skórze rany – strupki mają same odpaść w stosownym dla nich czasie. Zrywając je na siłę, możesz doprowadzić do infekcji, która przyczyni się do powstania jeszcz większej blizny.
Jeśli uraz na skórze znajduje się w miejscu wyjątkowo narażonym na rozciąganie np. kolano czy łokieć, unikaj rozciągania skóry przez klękanie, czy nadmierne zginanie w łokciu.
Piśmiennictwo:
- Gold M.H. i wsp.: Effects of silicone gel sheet on the stratum corneum hydra ion. Dermatol Surg 2001; 27: 641-4.
- Schaffer J.J. i wsp.: Kelo i dalscars: A review with a critical look at therapeutic options. J Am Acad Dermatol. 2002; 46: 563-97.
- Mustoe T.A.: International clinical recommendations on scar management. Plast Reconstr Surg 2002 Aug;110(2): 560-71.
- News: Fat grafting improves scars. Technique for difficult-to-treat scars. Prime Europe, October 2013; vol. 3(7):
- Bayat A. i wsp.: Skin scarring. BMJ 2003; 326: 88-92.
- Borgognoni L.: Kelo i dalscars: A review with a critical look at therapeutic options. Wound Repair Regen 2002; 10: 118-21.