Nasz wzrok może pogarszać się na skutek niewłaściwej diety, trybu życia, ekspozycji na promieniowanie UV i światło niebiesko-fioletowe, a także ze względu na wiek i choroby. Należy go badać regularnie.

Po stwierdzeniu wady wzroku nie trzeba rezygnować ze swoich ulubionych, nawet intensywnych aktywności, bo zamiast okularów można zdecydować się na soczewki kontaktowe. Jak wybrać te najlepsze dla osób aktywnych?

Czym powinny charakteryzować się najlepsze soczewki dla osób aktywnych?

kobietabiega
Obraz autorstwa Drazen Zigic na Freepik

Generalnie soczewki kontaktowe, a dokładnie ich parametry, powinny być dopasowane do wady wzroku. Najczęściej dobierane są soczewki sferyczne, odpowiednie przy krótkowzroczności i dalekowzroczności.

W przypadku gdy poza jedną z tych wad występuje astygmatyzm dobierane są soczewki toryczne, a gdy pogorszenie widzenia związane jest z wiekiem – progresywne. Każdy typ soczewek występuje w wersji do jednorazowego lub wielorazowego użytku. Soczewki i przetrzymywać w specjalnym płynie do soczewek, co jednak jest pewną niedogodnością.

Dlatego dla osób aktywnych polecane są soczewki jednodniowe. W ich przypadku jedyne, o co należy zadbać, to dokładne umycie i osuszenie rąk przed ich włożeniem i wyciągnięciem. Osoby aktywnie uprawiające sport i dużo podróżujące na pewno docenią tę wygodę.

Soczewki z technologią TearStable

Dobrym wyborem dla osób aktywnych na pewno będą soczewki kontaktowe ACUVUE® OASYS MAX 1-DAY z technologią TearStable i filtrem światła niebiesko-fioletowego OptiBlue, które mają niebiesko-zieloną strukturę, a także oznaczenie właściwej strony soczewki.

Aktywność i przebywanie na powietrzu wysuszają oczy, a soczewki same w sobie też często powodują taki dyskomfort. Jednak i na to jest recepta, gdyż soczewki jednodniowe ACUVUE® OASYS MAX 1-DAY TearStable, która gwarantuje, że przez cały dzień noszenia wnętrze soczewek jest odpowiednio nawilżone.

Wyraźny obraz na co dzień – technologia OptiBlue

Aby soczewki dla aktywnych sprawdzały się w każdych warunkach, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, powinny być wyposażone w odpowiednie filtry. Soczewki ACUVUE® OASYS MAX 1-DAY mają filtr światła niebiesko-fioletowego OptiBlue, który redukuje jego przenikanie do 60%, co jest najwyższym współczynnikiem ochrony wśród soczewek kontaktowych.

Na co dzień korzystamy ze smartfonów, tabletów, laptopów i smart TV, a wszystkie te urządzenia emitują niebieskie światło. Podobnie rzecz ma się ze światłem dziennym i sztucznym oświetleniem LED. Oczywiście stosowane są już technologie, które redukują jego przenikanie, jednak ochrona oczu, zwłaszcza tych z wadą, jest bardzo ważna.

Jeżeli oprócz aktywności na powietrzu, korzysta się np. z siłowni, to także tam można chronić swój wzrok, stosując soczewki redukujące działanie światła niebiesko-fioletowego. Należy wiedzieć, że wpływa ono na zwyrodnienie plamki żółtej, a także uszkodzenie siatkówki.

Wysoka skuteczność filtra UV w soczewkach kontaktowych ACUVUE® OASYS MAX 1-DAY

Podczas treningu na powietrzu można wybrać soczewki, które pomogą chronić wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV. Soczewki ACUVUE® OASYS MAX 1-DAY chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB niemal w 100% (99,9% UVA, 100% UVB). Soczewki z filtrem UV nie mogą jednak zastępować okularów przeciwsłonecznych, chroniących przed promieniowaniem UV lub gogli ochronnych, ponieważ nie zakrywają całkowicie oka ani okolic oczu.

Nie trzeba rezygnować ze swoich ulubionych aktywności ze względu na wadę wzroku. Wygodne soczewki kontaktowe zapewniające nawilżenie oczu, które są łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu, zapewnią komfort treningu w każdych warunkach. Soczewki kontaktowe należy chronić przed kontaktem z wodą.

Przed pływaniem czy braniem prysznica po treningu zawsze należy umyć i osuszyć ręce, a następnie zdjąć i wyrzucić soczewki. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest wyrzucenie ich razem z plastikiem i zadbanie o odpowiednią segregację. Po takiej aktywności lub kąpieli i ponownym umyciu i osuszeniu rąk można włożyć nowe soczewki jednodniowe.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.