Regularne usuwanie śniegu, zwłaszcza z chodnika przylegającego do posesji, to obowiązek każdego właściciela nieruchomości. Odśnieżać trzeba bowiem nie tylko samochód, którym poruszamy się po drodze, ale także ścieżkę co najmniej od domu do bramki czy bramy.

W jaki sposób możemy to zrobić? Wśród dostępnych akcesoriów do odśnieżania znajdują się nie tylko tradycyjne łopaty do śniegu. Co jeszcze pomoże nam uporać się z białym puchem?

Zasady odśnieżania

odsniezanie

Żadne narzędzie nie pomoże nam skutecznie i łatwo usuwać śniegu, jeśli będziemy korzystać z niego nieprawidłowo. Warto znać więc podstawowe zasady efektywnego odśnieżania. Po pierwsze, biały puch usuwa się systematycznie, nawet w trakcie opadów. W przeciwnym razie spodnia warstwa może przymarznąć.

Poza tym śnieg świeży jest lżejszy, łatwiej jest go zgarnąć i przerzucić w inne miejsce. Puch warto rozgarniać też równomiernie, nie tworząc wysokich zasp. Pozwoli mu to stopniowo topnieć, zamiast zalegać na posesji.

Nie należy też zbierać śniegu na wzniesieniach, gdzie może on zamarznąć. Nadmiaru śniegu nie powinno się gromadzić również na trawniku, ponieważ powoduje to choroby murawy, które trudno jest zwalczyć. Najlepiej zimowy opad przerzucać na rabaty i miejsca pod krzewami. 

Tradycyjne narzędzie do odśnieżania – jakie wybrać?

Łopata to z pewnością jedno z tych akcesoriów, których zimą nie może zabraknąć w żadnym domu z ogrodem. Dobrze jest wozić też jeden nieco mniejszy egzemplarz w bagażniku samochodu. To proste i uniwersalne narzędzie dobrze sprawdza się w przypadku mniejszych opadów i mniejszych podwórek.

Każdy jest w stanie prawidłowo posługiwać się takim produktem i nie musi martwić się o zapewnienie mu źródła zasilania, bo są nim nasze własne mięśnie. Łopaty tego typu charakteryzuje duża, szeroka łyżka, która może być wykonana z metalu lub plastiku.

Choć mogłoby się wydawać, że ta metalowa będzie solidniejsza i bardziej wytrzymała, to przełoży się też na większą wagę narzędzia, a używana nierozważnie może doprowadzić do pęknięć i uszczerbień w kostce lub płytkach. Popularniejsze są więc łopaty plastikowe z trzonkiem drewnianym lub metalowym.

szufla-do-sniegu

Warto pamiętać, że nawet najlżejsza szufla do śniegu nie będzie wygodna w użytkowaniu, jeśli będziemy zgarniać nią dużą ilość mokrego, ciężkiego opadu. Aby nie obciążać kręgosłupa, puch należy usuwać więc warstwami.

Można też zdecydować się na specjalne zgarniacze, które obsługuje się poprzez popychanie łyżki przed sobą. To także rozwiązanie, które lepiej sprawdzi się, kiedy śniegu będzie niewiele i gdy będzie on bardziej sypki. 

Dmuchawa nie tylko do liści

Ciekawą alternatywą dla korzystania z łopaty – ale tylko przy sypkim śniegu – jest dmuchawa lub odkurzacz do liści z funkcją dmuchawy. Wielu producentów podkreśla, że urządzenia te przydają się w gospodarstwach domowych niemal o każdej porze roku.

Jesienią radzą sobie z suchymi liśćmi i patyczkami, a zimą mogą służyć do zdmuchiwania śniegu, który nie zdążył przymarznąć i który nie jest zbyt „mokry”. Dmuchawa to idealne narzędzie dla osób, które regularnie usuwają śnieg z podjazdu, więc zbiera się tam tylko cienka warstwa puchu.

Urządzenie rozdmuchuje go bez żadnego wysiłku ze strony użytkownika. Takie sprzęty mogą być zasilane akumulatorowo, elektrycznie i spalinowo. Te przewodowe dysponują dużą mocą, są cichsze i bardziej ekologiczne, natomiast spalinowe mogą pracować w każdym miejscu, bez plątaniny kabli.

Pomiędzy nimi mamy też dmuchawy akumulatorowe, łączące zalety obu rozwiązań. Konieczne jest jednak ich regularne ładowanie, a moc takich sprzętów może nie zadowalać każdego użytkownika. 

Odśnieżanie maszynowe 

Receptą na ciężki śnieg, dużą jego ilość i ogromną powierzchnię podwórka do odśnieżania są maszyny, dzięki którym nie musimy napracować się nawet przy naprawdę trudnych warunkach atmosferycznych. Pierwsza z nich to kosiarka traktorek, którą wystarczy wyposażyć w mały pług do śniegu. To kolejny sprzęt, z którego da się korzystać przez cały rok.

Latem kosiarka służy oczywiście do koszenia trawy, natomiast wiosną czy jesienią traktorek może współpracować na przykład z pługiem. Urządzeniem dedykowanym sprzątaniu śniegu jest natomiast odśnieżarka, która wyglądem przypomina tradycyjną kosiarkę lub zamiatarkę.

Taka maszyna może być zasilana elektrycznie, spalinowo lub akumulatorowo, ale efekt jej pracy będzie zawsze taki sam. Elektryczna odśnieżarka sprawdzi się na podjeździe i wokół domu, natomiast spalinowa będzie idealna na działkę, która nie ma dostępu do prądu.

Maszyny spalinowe są też mocniejsze, dlatego jeśli chcemy mieć pewność, że sprzęt nas nie zawiedzie, warto postawić właśnie na taki model. Sztuka korzystania z odśnieżarek sprowadza się do dobrego planowania swojej pracy. Urządzenie jest wydajne, ale jeśli prowadzimy je nieumiejętnie, będzie wydmuchiwało śnieg na miejsca, z których już go usunęliśmy. 

Walcząc ze śnieżną pokrywą nie wolno zapominać o tym, że to doskonała okazja na zadbanie o ruch na świeżym powietrzu. Jeśli więc mamy do odśnieżania jedynie kawałek podjazdu i chodnika, lepiej zainwestować w dobrą szuflę niż w dosyć kosztowną odśnieżarkę, której potencjału nie wykorzystamy.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.