Motywacja do nauki jest niezmiernie ważna. Nie potrafimy przyswajać wiedzy w wystarczającym stopniu tylko dlatego, że tak trzeba.

Każdy człowiek potrzebuje odpowiednich skutecznych bodźców by zaznajamiać się z coraz to nowymi zagadnieniami. Sprawa jest o tyle trudna, że na różne osoby pozytywnie działają inne impulsy.

co-nas-motywuje-do-nauki

Chcę być coraz lepszy

To sposób na samego siebie. Niestety, jak stwierdzono, niewiele jest młodych osób, które mają taką wewnętrzną siłę woli. Ulepszanie własnego JA to podejście godne naśladowania, ale wymaga też wielkiego nakładu pracy.

Kiedy już dziecko posiądzie umiejętność ulepszania samego siebie, nic nie będzie w stanie go zatrzymać na drodze do zdobywania coraz to nowych umiejętności.

Rozwijanie zainteresowań to także korzyści

Motywująca jest już sama świadomość rozwoju i udoskonalania się w danej dziedzinie, ale nic tak dobrze nie działa, jak zadowalające efekty ciężkiej i żmudnej pracy. Dotyczy to zarówno poszerzania wiedzy, którą zdobyć można w szkole, jak i osobistych zamiłowań lub hobby.

Pochwały i uznanie

Miłe słowa i gratulacje to również pożądany bodziec zewnętrzny, który daje nam kopa do dalszych starań i zdobywania coraz to lepszych wyników w nauce.

Któż bowiem nie lubi być chwalony i doceniany, szczególnie jeśli uznaniem darzą nas ci, którzy znają nas najlepiej, na przykład rodzice, nauczyciele czy też inni uczniowie.

Zdobywanie nagród

Kiedy jesteśmy naprawdę dobrzy w jakiejś dziedzinie, możemy liczyć na zdobywanie w niej określonych gratyfikacji. Każda szkoła czy uczelnia wyższa zapewnia swoim uczniom nagrody fundowane czy to przez sponsorów, czy też przez fundusz wewnątrzszkolny.

To również dobra motywacja do tego, by się udoskonalać. Co więcej bardziej nawet skuteczna niźli pochwały i miłe słowa w naszym kierunku.

Motywacja do nauki, pod jaką postacią by nie występowała, jest czynnikiem jak najbardziej pozytywnym. Szukajmy zatem takich bodźców, które nam samym pomogą w poszerzaniu własnych umiejętności oraz zdobywaniu coraz to nowych.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.