Wschodnia kuchnia słynie z tego, iż jest zdrowa i ma właściwości lecznicze. Do tego wszystkiego natto jest daniem fermentowanym co zwiększa jego zalety spożywcze.

Natto – sposób produkcji

Wszystkim wegetarianom znany jest ser toffu, który tak naprawdę nie jest serem lecz produktem roślinnym z fermentowanej soi. Toffu stanowi dodatek do japońskiej zupy miso. Jednocześnie niewielu słyszało o natto, choć także jest wytwarzane z soi.

natto

To tradycyjne danie japońskie nie zachwyca wyglądem ani smakiem, który jest specyficzny i do jakiego trzeba się przyzwyczaić, lecz spodoba się fanom egzotycznych smaków.

Są to co prawda zwykłe ugotowane ziarna soi podane w całości, lecz zatopione w ciągnącym się śluzie, wytworzonym przez dodawane do nich bakterie z rodzaju Bacillus natto. W wyniku tych działań powstaje enzym o nazwie nattokinaza, który ma wiele właściwości prozdrowotnych.

Właściwości natto

Zauważono, że natto ma zdolności rozrzedzające krew i zmniejszające jej lepkość, przez co jest znanym środkiem przeciw odkładaniu się cholesterolu, jednocześnie chroniącym przed zawałem serca.

Natto mogą zostać polecone kobietom zażywającym środki antykoncepcyjne, ponieważ ogranicza możliwość utworzenia się groźnych dla życia zakrzepów.

Natto jest znacznie skuteczniejszym środkiem przeciw skrzepowym niż znana wszystkim aspiryna. Ponadto nie ma żadnych skutków ubocznych. Ponieważ jest to produkt spożywczy fermentowany ma wysokie znaczenie dla flory bateryjnej jelit, a to z kolei ma niebywały wpływ na ogólne zdrowie człowieka zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Ugotowana, a następnie wzbogacona w bakterię soja jest znacznie lepiej strawna i przyswajalna niż soja tradycyjna lub nawet w postaci tofu.

Dzięki temu może być częściej spożywana przez kobiety cierpiące na objawy menopauzy. Soja zawiera fito-estrogeny mające działanie łagodzące te objawy.

To dobre danie dla kobiet w okresie przekwitania, ponieważ jest bogate w witaminę K2, bardzo istotną dla mocnych kości. Jak wiadomo w tym okresie wiele kobiet cierpi z powodu osteoporozy.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.