Stabilne poczucie własnej wartości jest bardzo istotne, co procentuje w dalszym życiu młodego człowieka. Jak kształtować je w malcu? Jak wychować pewne siebie, ale nie zadufane dziecko? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Naukowcy udowodnili, że  dzieci, które są pewne siebie, niczego się nie boją to lepiej się rozwijają. Są świadome swoich atutów, dzięki czemu z większą łatwością dążą do realizacji największych marzeń – nie zniechęcają ich najmniejsze porażki spotykane po drodze. To, czy Twój maluch wyrośnie na zadowolonego z siebie człowieka, w dużej mierze zależy od Ciebie.

Kochaj!

pewnosc-siebie-u-dziecka

Pokazuj, że kochasz dziecko bezwarunkowo, bez względu na to, jakie jest, i co zrobiło. Błędem jest mówienie malcowi o miłości, gdy jest grzeczne, zdolne, czy zrobi dobry uczynek. Wówczas, będzie myślało, że musi zasłużyć na dobre słowo, pocałunek lub przytulenie. Powinnaś powtarzać, że dzień, w którym się urodził, był dla Ciebie najpiękniejszym. Poskutkuje to wzrostem wysokiej samooceny oraz przekonaniem, że jest kimś ważnym.

Ostrożnie z krytyką

Każdy z nas czuje się niekomfortowo, kiedy jest krytykowany. Trzeba być ostrożnym, szczególnie w przypadku dzieci, które są jeszcze bardziej wrażliwe. Najważniejsze, to dostrzegać więcej pozytywnych rzeczy w zachowaniu pociechy, choć to nie znaczy, że maluch ma nie usłyszeć słów krytyki. Ten element jest równie istotny, ale pamiętaj, żeby wytykać błędy umiejętnie, wystrzegając się poniżania i obrażania.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
RANKING: Najlepsza NIANIA elektroniczna w 2020 roku

Nie porównuj dziecka do innych

Wypytywanie dziecka o rówieśników, o ich wyniki w nauce, wzbudzi w nim niezdrową rywalizację. Będzie chciało być lepsze od innych za wszelką cenę i tylko to stanie się dla niego celem. Zachowaj równowagę i zdrowy rozsądek, musisz pamiętać, że każdy człowiek ma plusy i minusy, nie w każdej dziedzinie wiedzie prym. Nie stawiaj przed dzieckiem zbyt wysokich poprzeczek!

Chwal mądrze

Wzmacniając poczucie własnej wartości u dziecka trzeba być ostrożnym, żeby nie wychować go na  egoistę, samoluba czy rozpieszczonego malca. Chwalenie jest istotne, ale z zachowaniem rozsądku – dziecko nie może żyć w przekonaniu, że jest ideałem. Doceniaj go, nagradzaj, ale tylko wtedy, kiedy faktycznie na to zasłużył. Jeśli będziesz bezkrytycznie wpatrzona w swoją pociechę, będzie ona leniwa i nieambitna.

Nie wymagaj zbyt wiele od dziecka

wymagania-od-dziecka

Stawiaj dziecku poprzeczki, ale w stawianiu zadań bądź rozsądna, niech dziecko wie, że cel jest możliwy do spełnienia. Wspieraj pociechę i zachęcaj do dalszej pracy – w przeciwnym razie szybko zniechęci się i nie będzie wierzyć we własne możliwości.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Co robić, gdy dziecko się odwodni?

Nauka na błędach

To naturalne, że malec nie od razu wszystko wykonuje prawidłowo, często szkrab się denerwuje – pokaż mu, jak uczyć się na błędach. Kiedy dziecko wykona źle pracę domową, wytłumacz mu błąd i pokaż, jak następnym razem wykonać to zadanie prawidłowo.

Wiara w siebie to trudna sztuka  –  jeśli zależy Ci na szczęściu swojego dziecka, ucz je tej cechy od najmłodszych lat. Niech zna swoje słabości, naucz je walczyć z porażkami, pracować nad sobą i ciągle się rozwijać. Wiara we własne umiejętności niech będzie dla niego priorytetem!

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
(5głosów, średnia: 3,80 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.