Stabilne poczucie własnej wartości jest bardzo istotne, co procentuje w dalszym życiu młodego człowieka. Jak kształtować je w malcu? Jak wychować pewne siebie, ale nie zadufane dziecko? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Naukowcy udowodnili, że  dzieci, które są pewne siebie, niczego się nie boją – to lepiej się rozwijają. Są świadome swoich atutów, dzięki czemu z większą łatwością dążą do realizacji największych marzeń – nie zniechęcają ich najmniejsze porażki spotykane po drodze.

To, czy Twój maluch wyrośnie na zadowolonego z siebie człowieka, w dużej mierze zależy od Ciebie.

Kochaj!

pewnosc-siebie-u-dziecka

Pokazuj, że kochasz dziecko bezwarunkowo, bez względu na to, jakie jest, i co zrobiło. Błędem jest mówienie malcowi o miłości, gdy jest grzeczne, zdolne, czy zrobi dobry uczynek.

Wówczas, będzie myślało, że musi zasłużyć na dobre słowo, pocałunek lub przytulenie. Powinnaś powtarzać, że dzień, w którym się urodził, był dla Ciebie najpiękniejszym. Poskutkuje to wzrostem wysokiej samooceny oraz przekonaniem, że jest kimś ważnym.

Ostrożnie z krytyką

Każdy z nas czuje się niekomfortowo, kiedy jest krytykowany. Trzeba być ostrożnym, szczególnie w przypadku dzieci, które są jeszcze bardziej wrażliwe.

Najważniejsze, to dostrzegać więcej pozytywnych rzeczy w zachowaniu pociechy, choć to nie znaczy, że maluch ma nie usłyszeć słów krytyki. Ten element jest równie istotny, ale pamiętaj, żeby wytykać błędy umiejętnie, wystrzegając się poniżania i obrażania.

Nie porównuj dziecka do innych

Wypytywanie dziecka o rówieśników, o ich wyniki w nauce, wzbudzi w nim niezdrową rywalizację. Będzie chciało być lepsze od innych za wszelką cenę i tylko to stanie się dla niego celem. Zachowaj równowagę i zdrowy rozsądek, musisz pamiętać, że każdy człowiek ma plusy i minusy, nie w każdej dziedzinie wiedzie prym. Nie stawiaj przed dzieckiem zbyt wysokich poprzeczek!

Chwal mądrze

Wzmacniając poczucie własnej wartości u dziecka, trzeba być ostrożnym, żeby nie wychować go na egoistę, samoluba czy rozpieszczonego malca. Chwalenie jest istotne, ale z zachowaniem rozsądku – dziecko nie może żyć w przekonaniu, że jest ideałem.

Doceniaj go, nagradzaj, ale tylko wtedy, kiedy faktycznie na to zasłużył. Jeśli będziesz bezkrytycznie wpatrzona w swoją pociechę, będzie ona leniwa i nieambitna.

Nie wymagaj zbyt wiele od dziecka

wymagania-od-dziecka

Stawiaj dziecku poprzeczki, ale w stawianiu zadań bądź rozsądna, niech dziecko wie, że cel jest możliwy do spełnienia. Wspieraj pociechę i zachęcaj do dalszej pracy – w przeciwnym razie szybko zniechęci się i nie będzie wierzyć we własne możliwości.

Nauka na błędach

To naturalne, że malec nie od razu wszystko wykonuje prawidłowo, często szkrab się denerwuje – pokaż mu, jak uczyć się na błędach. Kiedy dziecko wykona źle pracę domową, wytłumacz mu błąd i pokaż, jak następnym razem wykonać to zadanie prawidłowo.

Wiara w siebie to trudna sztuka  –  jeśli zależy Ci na szczęściu swojego dziecka, ucz je tej cechy od najmłodszych lat. Niech zna swoje słabości, naucz je walczyć z porażkami, pracować nad sobą i ciągle się rozwijać. Wiara we własne umiejętności niech będzie dla niego priorytetem!

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.