Duńczycy posiadają pewien sekret, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dzięki niemu są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. Co to jest hygge i jak się go nauczyć? Odpowiedź już 12 października, wraz z premierą książki Duński przepis na szczęście. Najskuteczniejsza filozofia wychowania.
Duńczycy rokrocznie od ponad czterdziestu lat wygrywają światowe rankingi szczęścia (np. raport OECD, ONZ World Happiness Report)*. Dlaczego są aż tak zadowoleni? „Po wielu latach badań uważamy, że w końcu odkryłyśmy tajemnicę” – piszą  Jessica Alexander i Iben Sandhal i dzielą się nią w książce: Duński przepis na szczęście. Najskuteczniejsza filozofia wychowania.
Jessica_Alexander_credit_Daiva_Gailiute
 Jessica Alexander z niepokojem oczekiwała momentu narodzin swojego pierwszego dziecka. Przekonana, że brak jej rodzicielskich zdolności, zatopiła się w lekturze niezliczonych poradników. Nie pomagały. Jak pisze: „Na moje szczęście byłam żoną Duńczyka. Od ponad ośmiu lat miałam kontakt z duńską kulturą i zauważyłam, że Duńczycy ewidentnie robią ze swoimi dziećmi coś właściwego.
Wszędzie widziałam szczęśliwe, spokojne, dobrze wychowane dzieci i zastanawiałam się, w czym tkwi sekret”. Pozycja kulturowej outsiderki i współpraca z psychoterapeutką Iben Sandhal pomogły jej odkryć tajemnicę Duńczyków i sformułować zasady rządzące duńskim wychowaniem.

Hygge?

Najważniejsza z nich brzmi jak zaklęcie: hygge (wymawiane „huga”). To fundament duńskiej filozofii wychowania dzieci i wysokiego poziomu zadowolenia Duńczyków: umiejętność cieszenia się życiem mimo wszystko, relaksu z najbliższymi w atmosferze ciepła i  bliskości, czerpania poczucia bezpieczeństwa z bycia z innymi. Hygge nie da się przełożyć dosłownie na żaden inny język. Ale dzięki obserwacji zwyczajów duńskich rodzin można je wdrożyć w życie swoje i swoich dzieci w każdym miejscu na świecie.

Smutne bajki bez szczęśliwego zakończenia?

 Czemu Duńczycy chętniej czytają swoim dzieciom smutne bajki, bez szczęśliwych zakończeń? Dlaczego raczej zachęcają je do swobodnego bazgrania, niż zapisują na lekcje rysunku? W jakich sytuacjach starają się nie chwalić dzieci? Jak uczą je opowiadać o swoich doświadczeniach? Sandahl i Alexander szczegółowo opisują rodzinną codzienność Duńczyków, wplatając w swoją relację dziesiątki praktycznych wskazówek i mnóstwo humoru.
Iben_Sandahl_credit_Julie_Sandahl_Ehrhorn
Iben Sandahl

Ich rady i wnioski są wynikiem kilkunastoletniej pracy naukowej, badań duńskiej kultury i życia codziennego, licznych wywiadów z rodzicami, nauczycielami i ekspertami. Autorki opierają się także na danych z badań klinicznych i psychologicznych. Pokazują krok po kroku, jak skorzystać z doświadczeń duńskich rodziców w wychowywaniu odpornych psychicznie, bezpiecznych emocjonalnie, szczęśliwych dzieci.

* W tym ostatnim Polska zajęła w tym roku 57. miejsce – za m.in. Mołdawią, Kazachstanem i Rosją.

 Jessica Alexander to Amerykanka, która przed czternastu laty poślubiła Duńczyka. Mieszka w Rzymie z mężem i dwójką dzieci. Ma licencjat z psychologii i od zawsze interesuje się różnicami kulturowymi.
Iben Sandahl jest duńską psychoterapeutką specjalizującą się we wspieraniu rodzin i dzieci. Ukończyła studia pedagogiczne i po dziesięcioletniej praktyce nauczycielskiej zdobyła dyplom psychoterapeuty. Często jest zapraszana przez duńskie media jako ekspert. Matka dwóch córek.
0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.