Zastanawiałaś się kiedyś czy podczas rozmowy ta druga osoba jest z tobą szczera? Nie jesteśmy w stanie czytać nikomu w myślach, ale dobrze jest wiedzieć w jaki sposób rozpoznać czy mamy do czynienia ze szczerą odpowiedzią czy wierutnym kłamstwem. Niektóre fizyczne oznaki kłamstwa są automatyczne, dlatego też wykrywacze kłamstw sprawdzają się w takich przypadkach. A co wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie skorzystać z takiego wykrywacza? Przeczytaj poniższe wskazówki:

1. Oczy

W trakcie kłamstwa częściej mrugamy. Ponadto osoba nieszczera nie utrzymuje cały czas kontaktu wzrokowego. Co więcej, bardzo często praworęczni spoglądają w górę na lewą stronę, gdy chcą sobie przypomnieć pewne szczegóły, natomiast kłamiąc patrzą w górę na prawą stronę. Jeśli chodzi o leworęcznych, sytuacja jest odwrotna.

2. Twarz

Często zdarza się, że podczas kłamstwa osoba unosi dłoń do ust, stara się je zasłonić. Niektórzy ukrywają ten gest, np. rozmówca udaje, że ziewa lub stuka palcami w usta jakby się nad czymś zastanawiał. Zwróć uwagę czy osoba, z którą rozmawiasz nie chowa twarzy w dłoniach, nie podpiera głowy czy nie mruży oczu. Być może właśnie wtedy wymyśla odpowiedź, w która chce abyś uwierzyła. Jest to typowa gra na czas.

3. Ruch

Niektórzy są nerwowi z natury, ale nawet najspokojniejsza osoba zacznie się wiercić jeśli będzie mówiła coś nieszczerego. Dobrze jest znać rozmówcę, wtedy dużo łatwiej jest zauważyć nienaturalne zachowania, tj. nerwowa zabawa włosami, ciągła zmiana pozycji ciała, stukanie palcami, wiercenie się, tupanie.

4. Wypowiedź

Bardzo często wypowiedź, która nie jest do końca szczera jest poprzedzona pauzą w stylu „yyy…”. Chociaż każdej z nas z pewnością zdarza się zastanawiać i powtarzać „yyy…”, rozpoczynająca się w ten sposób odpowiedź nie będzie brzmiała szczerze.

5. Mowa ciała a wypowiedź

Wyobraź sobie, że zadajesz komuś pytanie, otrzymujesz odpowiedź twierdzącą, a jednocześnie ta osoba przecząco kręci głową. Trochę to mylące. W sytuacjach, w których obserwujesz, że mowa ciała pokazuje co innego niż treść samej wypowiedzi płynącej z ust zawsze skupiaj się najpierw na tym, co mówi ciało. Nie da się po tak oszukać jak usta.

6. Odczytywanie mowy ciała

Ciężko jest sprawdzić czy potrafimy odczytywać mowę ciała, ponieważ gdy dowiadujemy się, że ktoś , nas okłamał, najczęściej nie pamiętamy jakie sygnały u rozmówcy mogliśmy zaobserwować.

Aby „nauczyć się” odczytywać sygnały wysyłane przez ciało, staraj się na co dzień przyglądać zachowaniu ludzi w trakcie rozmowy, obserwuj wykonywane przez nich gesty. Jednak nie będzie łatwo zauważyć nienaturalne zachowanie. Każdy człowiek jest inny, a pewne tiki nerwowe wcale nie muszą oznaczać, że ktoś kłamie.

Powyższe wskazówki mogą ci pomóc zrozumieć na co powinnaś zwrócić uwagę w trakcie rozmowy, ale nie oznacza to, że każdy twój rozmówca ma coś na sumieniu, także nie bądź też zbyt podejrzliwa.

Przeczytaj również: 17 powodów, dla których mężczyźni zdradzają.

0 Udostępnień
Interesuję się psychologią stosunków międzyludzkich. Nasze zachowania są cudownie skomplikowane a emocje mają w sobie coś szalonego, dlatego uwielbiam je zgłębiać. Z pasją dzielę się swoimi doświadczeniami. Dużo czasu spędzam w gronie przyjaciół i bliskich mi osób. Kocham wspólne gotowanie i wypady na zakupy. Kontakt: +48606987345, e-mail: alicja.p@o2.pl