Niemowlęce stopy wymagają sporo uwagi w pierwszych etapach ich rozwoju, akurat lato daje mnóstwo okazji, by wspierać naturalny rozwój stóp małego dziecka. To od niemowlęcych stóp zależy właściwa postawa, technika chodzenia i sprawność całego ciała malucha. Czego niemowlęce stopy potrzebują najbardziej?

Niemowlęta nie mają jeszcze wysklepionych stóp, są one pulchne od spodu i płaskie. Dopiero około 3 roku życia zaczynają kształtować się łuki stopy i trwa to aż do momentu zakończenia jej wzrostu na długości, czyli jeszcze przez okres dojrzewania dziecka.

W tym okresie stopy dziecka narażone są na różne deformacje, które wpływają negatywnie na ustawienie innych elementów narządu ruchu, czyli stawów kolanowych, biodrowych, kręgosłupa. Jak tego uniknąć?

stopy-dziecka
Stopy dziecka

Niemowlęce stopy – ich ruch i swoboda!

Najważniejsze jest, aby zapewnić maluszkowi swobodę ruchów stóp i palców. Skarpetki, rajstopy, śpioszki nie mogą być za ciasne. Nie owijaj niemowlęcia ściśle w różku, nie przykrywaj go ciężką kołdrą. W tym czasie w ogóle zrezygnuj z niemowlęcych bucików. Naukę chodzenia dziecko zaczyna wtedy, gdy jest na to gotowe.

Nie przyspieszaj nauki chodzenia na siłę! bo to zaburza naturalny rozwój stóp i całej postawy. Maluch powinien stopniowo, w indywidualnym tempie zdobywać umiejętności ruchowe. W ten właśnie sposób jego układ kostno-mięśniowy przygotowuje się do przyjęcia pozycji pionowej.

niemowlęce stopy a chodzik dla dziecka

Nie kupuj więc dziecku chodzika, unikaj miękkich kojców i nie prowadzaj maluch za rączki jeśli jeszcze sam nie potrafi chodzić. Gdy maluch zacznie już sam chodzić, pozwól mu biegać na bosaka po domu, także na zewnątrz, po różnorodnym, ale bezpiecznym podłożu ( czyli dywan, trawa, piasek, cegła, drewno)

To doskonałe ćwiczenia dla rozwijających się stóp, uczą się one właściwego przenoszenia ciężaru ciała, reakcji równoważnych, odczuwania podłoża, kształtują się ich mięśnie. Im częściej malec będzie miał okazję chodzić boso, tym sprawniejsze będą jego stopy i całe ciało.

Pierwsze buty dla dziecka

pierwsze-buty-dla-dziecka
Niemowlęce stopy

Gdy dziecko dopiero uczy się chodzić, sprawdzają się skarpetki antypoślizgowe

Na pierwsze buty dla niemowlaka przychodzi pora kiedy maluch stawia już pewnie kroki. Dobry but nie przeszkadza stopie pracować i jej nie deformuje. Nie może być dłuższy od stopy więcej niż o pół centymetra. But dla niemowlaka powinien być stosunkowo wąski, ale nie za ciasny by stopa nie przechylała się na boki.

Noski muszą być szeroki, by malec mógł swobodnie poruszać palcami. Cholewka nie za wysoka, aby stopa mogła się zginać i prostować w stawie krokowym, i niezbyt twardy zapiętek (musi przylegać do pięty, nie zaś ją usztywniać).

Wierzch buta nie może uciskać grzbietu stopy. Podeszwa musi być miękka i elastyczna, dzięki czemu podczas chodzenia stopa może naturalnie pracować. Buty dla dziecka powinny być wykonane z „oddychających” materiałów, jak np. skóra czy goretex.

Malec nie powinien nosić butów po innym dziecku, ponieważ tak może przejąć ewentualnie nieprawidłowości w sposobie chodzenia poprzedniego właściciela butów. Niemowlęce stopy są bardzo czułe i szybko potrafią nabrać złego kształtu.

Prawidłowa masa dziecka a rozwój stóp

Brak odpowiedniej ilości ruchu, a także nadwaga są przyczyną nieprawidłowego rozwoju niemowlęcych stóp albo powodują obniżenie ich wysklepień i stopniowe utrwalanie się płaskostopia. Dlatego trzeba dbać, aby dziecko utrzymywało prawidłową masę ciała w stosunku do wzrostu.

Sprzyja temu kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych i sportowych już w pierwszych latach życia. Lepiej zawczasu zapobiegać płaskostopiu, bo nawet mimo leczenia nie zawsze udaje się uzyskać całkowitą poprawę.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Witam was! Nazywam się Liza Taste. Jak wynika z nazwiska, to dla mnie wszystko jest smaczne, tak naprawdę cały świat:) Jednak najbardziej mi smakuje świat kuchni oraz mody. W pewnym momencie, nie widziałam co mam wybrać i stwierdziłam połączyć te pełne kolorów, smaków oraz inspiracji światy. Tak powstał mój autorski lifestyle "Fashion&Food". Telefon: 0048605646461, e-mail: Liza@op.pl Pozdrawiam. Liza Taste.

3 KOMENTARZE

  1. Dzięki bucikom Steppers Twoje dziecko będzie mogło cieszyć się odczuciem „bosej stopy” w domu, żłobku i podczas zabaw na dworze.
    Buciki Steppers zapewniają ochronę nóżki, nie krępując jednocześnie naturalnego odczuwania powierzchni przez stopę. Ultramiękka podeszwa Steppers, wykonana z elastycznego kauczuku, zapewnia idealną przyczepność nawet na najbardziej śliskich powierzchniach. Profilowana ochrona na podeszwie i palcach wspomaga wygodne raczkowanie oraz pierwsze kroki. Bawełniana skarpetka wierzchnia sprawia, że Steppers optymalnie przylega do ciała na całej długości stopy, a bucik nie zsuwa się i nie zaczepia podeszwą o nierówności terenu.

  2. Buciki Steppers zapewniają ochronę nóżki, nie krępując jednocześnie naturalnego odczuwania powierzchni przez stopę. Ultramiękka podeszwa Steppers, wykonana z elastycznego kauczuku, zapewnia idealną przyczepność nawet na najbardziej śliskich powierzchniach. Profilowana ochrona na podeszwie i palcach wspomaga wygodne raczkowanie oraz pierwsze kroki. Bawełniana skarpetka wierzchnia sprawia, że Steppers optymalnie przylega do ciała na całej długości stopy, a bucik nie zsuwa się i nie zaczepia podeszwą o nierówności terenu.

  3. Znakomite buty dziecięce mają też na casu.pl Wydaje mi się, że absolutnie warto zapoznać się z ich propozycjami, bo ceny mają naprawdę dość dobre.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.