Ciąża i poród to ogromny wysiłek dla organizmu. W tym okresie zachodzi wiele zmian, niektóre z nich utrzymują się również po urodzenie dziecka. Jednym z częstych problemów, który dotyka kobiety po porodzie, jest nietrzymanie moczu.

Czym spowodowana jest ta dolegliwość? Jak można z nią walczyć? Czy są skuteczne metody, likwidujące problem?

Przyczyny nietrzymania moczu po porodzie

Nietrzymanie moczu po porodzie

Nietrzymanie moczu po porodzie występuje u wielu kobiet, niezależnie od wieku. Według badań problem dotyka 15-30 procent pań na całym świecie. W niektórych przypadkach nietrzymanie moczu mija po kilku miesiącach, w innych utrzymuje się bardzo długo i wymaga leczenia. Nietrzymanie moczu po porodzie może mieć wiele przyczyn, główne z nich to:

  • Uszkodzenia mięśni dna miednicy – podczas ciąży i porodu mięśnie dna miednicy ulegają stałemu rozciąganiu, przez co stają się coraz słabsze i mniej elastyczne. Rozluźnieniu ulega także mięsień łonowo-guziczny, który nasila problem.
  • Rozciągnięcie mięśni i więzadeł – ciężar dziecka oraz wód płodowych podczas ciąży i porodu może spowodować rozciągnięcie innych mięśni i więzadeł, które kontrolują wydalanie moczu.
  • Nadmierny stres – wielu kobiet doświadcza dużego stresu po porodzie, a to wpłynąć niekorzystnie na funkcjonowanie układu moczowego.
  • Zmiany hormonalne – zmiany zachodzące w układzie hormonalnym w okresie połogu mogą wywołać nieprawidłowe funkcjonowanie układu moczowego.

Warto pamiętać, że nietrzymanie moczu nie jest typowe tylko dla porodu siłami natury, może pojawić się również wskutek cesarskiego cięcia. W obu przypadkach ciąża przebiega podobnie, dlatego mogą wystąpić takie same dolegliwości, m.in. osłabienie mięśni dna miednicy.

Zwiększone ryzyko wytępienia nietrzymania moczu po porodzie – kogo dotyczy?

Problem nietrzymania moczu może pojawić się u każdej kobiety, ale są czynniki zwiększające pojawienie się tego problemu. Ryzyko nietrzymania moczu zwiększa:

  • Wielorództwo – ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu zwiększa każdy kolejny poród, powodujący obciążenie mięśni dna miednicy i krocza, czyli tzw. mięśni Kegla;
  • Waga dziecka – na nietrzymanie moczu narażone są kobiety, które urodziły dziecka o wadze powyżej 4 kg;
  • Uszkodzenia w trakcie porodu – może to być np. uszkodzenie nerwów obsługujących zwieracz cewki moczowej oraz uszkodzenia mięśni dna miednicy, a także pęknięcie lub głębokie nacięcie  krocza;
  • Niedobory estrogenów oraz kolagenu;
  • Długotrwałe zaparcia, występujące przed i w czasie ciąży;
  • Otyłość, w której wskaźnik BMI jest wyższy niż 30;
  • Długi, trwający ponad 24 godziny poród;
  • Zastosowane zabiegi położnicze np. stosowanie kleszczy lub próżnociągu;
  • Znieczulenie podawane podczas porodu;
  • Przebyte w przeszłości zabiegi ginekologiczne;
  • Późny poród, poród po 42. tygodniu ciąży;
  • Ciężka praca fizyczna, wykonywana w pierwszych tygodniach po porodzie.

Objawy nietrzymania moczu po porodzie

Objawy nietrzymania moczu po porodzie są dla wielu kobiet bardzo krępujące, powodują ogromny stres, przeszkadzają w codziennych czynnościach, utrudniają opiekę nad dzieckiem. Panie unikają kontaktów społecznych, przestają wychodzić z domu, mają stany depresyjne.

Objawy, które utrudniają życie to:

  • Niekontrolowane wycieki moczu podczas kaszlu, kichania, śmiechu lub podnoszenia ciężkich przedmiotów,
  • Nagła potrzeba oddania moczu, która może prowadzić do wycieków moczu.
  • Częstomocz, powodujący strach przed wyjściem z domu,
  • Popuszczanie moczu podczas codziennych czynności,
  • Czucie dyskomfortu lub bólu w trakcie oddawania moczu.

Produkty na nietrzymanie moczu

Kobiety, które cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu, powinny niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który po przeprowadzaniu badania powie, jak leczyć nietrzymanie moczu. W wielu przypadkach wystarczą regularne ćwiczenia na mięśnie Kegla, pozwalające przywrócić organizm do prawidłowego funkcjonowania.

Pomocne może być również laserowe leczenie nietrzymania moczu, elektrostymulacja, plastyka przedniej ściany pochwy, leczenie farmakologiczne lub leczenie operacyjne, w tym podszycie cewki moczowej.

Leczenie nietrzymania moczu jest skuteczne, często całkowicie likwiduje nieprzyjemne objawy. Warto też pamiętać, że z nietrzymaniem moczu można normalnie żyć, uprawiać sport, pracować zawodowo.

Na rynku dostępne są specjalistyczne produkty, które eliminują nieprzyjemny zapach moczu, a także zapobiegają przeciekom. Warte uwagi są produkty Tena. Firma oferuje szeroką gamę  środków na nietrzymanie moczu, w tym wkładki, podpaski i pieluchomajtki. Polecane są m.in.:

  • Podpaski – są łatwe w użyciu i zapewniają skuteczną ochronę przed wyciekami moczu. Gwarantują dyskrecję, suchość, eliminują zapach moczu.
  • Wkładki – są idealne na lekkie nietrzymanie moczu. Mimo że są cienkie, to błyskawicznie izolują przecieki, zapewniają zapewnić  ochronę przy kropelkowym nietrzymaniu moczu, w czasie codziennych aktywności.
  • Pieluchomajtki – są bardziej przydatne w przypadku cięższego nietrzymania moczu. Specjalna konstrukcja zapewnia skuteczną ochronę przed wyciekami, pozwala na aktywne spędzanie czasu.

Wszystkie produkty Tena wykonane są z miękkich i delikatnych materiałów, co zapewnia komfort i dyskrecję w trakcie noszenia, eliminuje również problem podrażnień. Występują w różnych wariantach, długościach, kolorach i poziomach chłonności. Warto sprawdzić ofertę i wybrać produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Nietrzymanie moczu po porodzie może być trudnym i krępującym problemem. Przyczyny tego schorzenia są zróżnicowane, a objawy mogą obejmować wycieki moczu, częstomocz i nagłą potrzebę skorzystania z toalety.

Warto pamiętać, że są skuteczne metody leczenia, a także produkty, ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu, należy regularnie ćwiczyć mięśnie kegla, a w razie problemów skonsultować się ze specjalistą.

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką TENA

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.