Początki decoupage są trudne – po wejściu do sklepu z materiałami do decoupage stajemy oszołomieni ilością specjalistycznego sprzętu i preparatów (a także cenami). Nie warto jednak rezygnować z tego powodu, bo to co niezbędne do zrobienia pierwszych prac, to tak naprawdę:

Niezbędne narzędzia i materiały do decoupage

1. Przedmiot do ozdobienia. Początkujący powinni zaczynać od przedmiotów płaskich, raczej drewnianych: deseczek ozdabiających kuchnię, podkładek pod szklanki, zakładek, ramek.

narzedzia-do-decoupage

Są to rzeczy tanie, a nie będzie żal wyrzucić, jeśli coś się nie uda. Później można sięgnąć po rzeczy, których kupować nie trzeba, bo często są w domu: metalową puszkę, nieglazurowaną doniczkę, drewnianą łyżkę czy butelkę.

Dopiero gdy jesteśmy zadowoleni z efektów pracy, możemy kupować skrzyneczki, pudełka, drewniane jajka.

2. Pędzle – ich wielkość i rodzaj w dużym stopniu zależy od naszych preferencji.

Na początek wystarczy kilka: co najmniej jeden płaski i dość szeroki do pokrywania farbą dużych powierzchni, jeden o miękkim włosiu (dość szeroki) do smarowania serwetek klejem i jeden cienki do podmalowań i cieniowań wykonywanych farbami akrylowymi (choć tu zwykle przydają się 2-3 grubości).

Zamiast pędzli można użyć gąbek lub wałków malarskich przeznaczonych do malowania farbami akrylowymi. Nie warto oszczędzać na pędzlach. Te tanie gubią włosie, a to psuje cały efekt pracy. Lepiej kupić ich tylko kilka, za to naprawdę dobrej jakości.

3. Farby akrylowe:
– gruntująca – w raczej jasnym kolorze (biała, kremowa, kość słoniowa, jasnobeżowa),
– najprostszy zestaw (6 kolorów) farb akrylowych dla plastyków,
– lakier akrylowy bezbarwny – błyszczący, satynowy, matowy – w zależności od upodobań, posłuży do wykończenia pracy.

4. Klej. Na początek wodny, winylowy.

Można wybrać produkt dedykowany do decoupage, który ma właściwą konsystencję lub próbować z klejami winylowymi dostępnymi w sklepach dla majsterkowiczów (taki klej rozcieńcza się wodą, jednak dobranie właściwych proporcji jest dość trudne i wymaga wprawy).

5. Serwetki raczej trzeba wybrać z takim wzorem, który będzie łatwo wytargać czy wyciąć (niezbyt małe, ale i nie za duże, bo duże elementy nakleja się trudniej).

Dobrze jest, jeśli motyw znajduje się na jasnym tle (najlepiej w odcieniu farby, którą mamy jako podkładową).

6. Papier ścierny do wygładzania szorstkich elementów drewnianych i matowienia powierzchni, o różnej ziarnistości, w tym taki bardzo drobny do wygładzania lakieru.

Jeżeli chcemy, aby nasza praca miała interesującą siateczkę spękań, wówczas zakupić musimy także:

7. Farbę podkładową w ciemnym kolorze.

8. Crackle jednoskładnikowy – to rozpuszczalny w wodzie, dość gęsty preparat, który nakładamy na ciemny spód i po wyschnięciu pokrywamy jasną farbą, która schnąc popęka tworząc charakterystyczną siateczkę w ciemnym kolorze.

W pracy przydatne też będą: spodeczek do mieszania farb lub paleta oraz (koniecznie!), suszarka do włosów – pozwala ona skrócić czas schnięcia farb, a jeśli użyjemy crackle, to suszenie farby suszarką sprawi, że spękania będą większe i gęstsze.

Korzystając z powyższych materiałów możesz ozdobić naprawdę piękne przedmioty, a w miarę nabywania umiejętności eksperymentować ze specjalistycznymi środkami.

0 Udostępnień
Produkty Handmade stały się podstawą rozwoju rękodzieła wszelkiego rodzaju. Handmade jest wykonywany przez wyspecjalizowanych artystów, hobbystów a także przez kobiety mające nieco więcej wolnego czasu. Postaram się napisać kilka ciekawych poradników jak zrobić produkty handmade które idealnie ozdobią wnętrze Twojego domu. Zapraszam do czytania moich artykułów, Kasia Derda. Tel. komórkowy: +48604-567-677, e-mail: DerdaKasia@gmail.com