Domowe oświetlenie powinno być perfekcyjnie zaplanowane i składać się z przynajmniej kilku elementów, składających się na funkcjonalny system. Do szczególnie istotnych produktów, które można w jego ramach wykorzystać, zaliczają się choćby lampy wiszące – ozdobne, praktyczne i dające dużo światła.

Do jakich przestrzeni warto ich użyć? Jakie lampy wiszące najlepiej wybrać? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Lampa wisząca – produkt do dużych czy małych wnętrz?

Lampy wiszące przyjmują rozmaite kształty i z tego względu nadają się do użycia w wielu przestrzeniach. Zwykło się stawiać na nie w dużych, okazałych pomieszczeniach reprezentacyjno-rekreacyjnych.

nowoczesne-lampy-wiszace-jak-wybrac-ideal-do-domu

Dotyczy to jednak przede wszystkim największych modeli żyrandoli, o szczególnie dekoracyjnych kształtach. Takie lampy raczej nie sprawdzą się w ciasnym pokoju, gdyż sprawią, że stanie się on jeszcze bardziej klaustrofobiczny i niewygodny w użytkowaniu.

Warto jednak wspomnieć o tym, że nawet w najmniejszym pomieszczeniu da się wykorzystać lampy wiszące, stawiając na proste, niewielkie oprawy, utrzymane w jasnej tonacji, z powierzchniami odbijającymi światło.

Rada: Pamiętajmy, że lampy wiszące muszą być one dopasowane do gabarytów pomieszczenia. Nie mogą być ani za duże (efekt przytłoczenia), ani za małe (znikną w natłoku innych elementów).

Gdzie zamontować lampy wiszące?

Oprawy wiszące stosuje się w większości domowych wnętrz. Ułatwia to znacząco szeroki wybór dostępnych produktów, wyróżniających się rozmaitymi cechami. Wystarczy tylko sprawdzić rozwiązania, które dostarcza choćby sklep z oświetleniem AZzardo.

Pamiętajmy o tym, że oprawy wiszące pełnią we wnętrzach podwójną rolę: praktycznego oświetlenia i ciekawej dekoracji. W reprezentacyjnej części domu zwykło się zatem stosować modele ozdobne, optymalnie wpisujące się w konkretną aranżację, współgrające z pozostałymi elementami systemu oświetleniowego i wyposażenia.

Tak tworzy się kompleksowo zaplanowane, wygodne i piękne salony, jadalnie, kuchnie, sypialnie. Mogą tam trafić ciekawe oprawy wiszące z pojedynczym źródłem światła lub wielożarówkowe żyrandole w wydaniu klasycznym lub nowoczesnym.

Lampy wiszące da się spotkać też w innych częściach domu. W ciągach komunikacyjnych (na klatkach schodowych, w przedpokojach czy korytarzach) chętnie montuje się nieco mniej rozbudowane produkty, nie pozbawione jednak walorów estetycznych.

W takich miejscach często to właśnie lampa potrafi być głównym akcentem estetycznym. Niektóre modele nadają się nawet do zastosowania w łazienkach – trzeba tylko postawić na wodoszczelne rozwiązania wysokiej trwałości.

Rada: Dobierajmy lampy pod względem funkcjonalności do poszczególnych domowych wnętrz, by zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia i korzystnie wpłynąć na jego estetykę.

Lampy wiszące a najmodniejsze style wnętrzarskie sezonu

Co ciekawe oprawy wiszące występują w zasadzie we wszystkich modnych obecnie stylach aranżacyjnych. Bez trudu da się znaleźć modele utrzymane zarówno w duchu nowoczesnym, jak i rozwiązania retro. Różnią się między sobą designem i materiałami, z których zostały wykonane.

Zwolennicy minimalizmu mają do dyspozycji oprawy oświetleniowe o syntetycznej, mocno zgeometryzowanej formie, wykonane ze szkła, metalu i tworzyw sztucznych, utrzymane w jednolitym kolorze – bywają to zarówno warianty stonowane (czerń, biel, odcień metalu), jak i intensywne (czerwień, zieleń, żółcienie) – stanowiące ważny akcent kolorystyczny w przestrzeni.

Prostą formą wyróżniają się także lampy skandynawskie, które znacznie częściej są zrobione z naturalnych materiałów, jak drewniana rama lub płócienne abażury. U osób, preferujących bardziej ozdobne formy, lepiej sprawdzą się natomiast wiszące lampy glamour – o barokowej formie, ozdobne, z połyskującego metalu, kryształków i tkanin aksamitnych lub tiulowych.

Rada: Modne lampy wiszące powinny współgrać z pozostałymi elementami systemu oświetleniowego (podobna stylistyka i kolory), a także z pozostałymi detalami wystroju wnętrza.

Na jakiej wysokości zamontować lampę wiszącą?

Jak zawiesić lampę we wnętrzu? Wszystko zależy od miejsca, gdzie ma się ona znaleźć. Oprawy trafiające nad stół powinny znaleźć się na wysokości około 70 centymetrów liczonych od powierzchni blatu. Trzeba pamiętać, by produkt równomiernie doświetlał cały stół, wyspę kuchenną czy inny blat. Oświetlenie nad stolikami kawowymi w salonie może wisieć nieco niżej, tworząc ciekawą formę ozdobną.

Zawsze jednak trzeba pamiętać o tym, by zbyt nisko zawieszona lampa nie utrudniała korzystania z przestrzeni. Dotyczy to zwłaszcza korytarzy i klatek schodowych, gdzie łatwo byłoby zahaczyć o nią głową przy przechodzeniu.

Rada: Wysokość zawieszenia lampy trzeba dopasować do specyfiki miejsca oraz potrzeb domowników, pamiętając by była ona praktyczna i wpisywała się w estetykę wnętrza.

Modna lampa wisząca -stylowe i praktyczne aranżacje wnętrz

Dobra lampa wisząca potrafi doświetlić całe pomieszczenie lub jego część. Zdobi, zapewnia wygodne warunki do korzystania z poszczególnych pokoi. Trudno się zatem dziwić, że od lat takie produkty cieszą się wielką popularnością i trafiają do tak wielu domów czy mieszkań.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.