Jest wiele aut, które mają dużą przestrzeń bagażową, zwiększoną liczbę siedzeń i nadają się do dalszych rodzinnych eskapad. Na tle wszystkich modeli wyróżnia się Fors S-Max – nie tylko wyposażeniem, ale i stylem. Ford S-MAX zaspokoi pragnienia tych małych, jak i bardzo licznych rodzin, a jednocześnie dogodzi każdemu z osobna.

Ford ma chyba jedną z najobszerniejszych ofert aut na rynku europejskim. Wśród nich jest już druga generacja samochodów Ford S-MAX, które od początku przeznaczone były dla większej grupy podróżnych.

Nowy model S-MAX to zgrabne połączenie stylu, techniki, wygody i niezwykłej wydajności. Do tego dochodzą kwestie bezpieczeństwa oraz seria udogodnień, jakimi nie może pochwalić się niejeden model konkurencji. Ale przejdźmy do rzeczy!

Pierwsze wrażenia – jest dobrze!

key-791390_960_720

Z zewnątrz stylistycznie Ford S-MAX łączy w sobie sportową zadziorną sylwetkę, eleganckie chromowane dodatki z dynamiczną, ale nie przesadzoną linią. Przód wygląda odważnie, jakby żadna droga nie była mu straszna, a trochę masywniejszy tył dodaje mu odrobiny powagi.

To wszystko jest jednak idealnie wyważone i świetnie do siebie pasuje – widać, że każdy detal został tu dokładnie przemyślany. Na dodatek całość została zachowana w dość klasycznym stylu, co będzie plusem dla tych, którzy nie przepadają np. za awangardowymi samochodami ze stajni Renault.

Wewnątrz Ford S-Max również cechuje rozsądne wyważenie proporcji. Wszystkie elementy zostały bardzo ergonomicznie rozłożone, dzięki czemu każdą funkcję auta mamy właściwie pod ręką. Stylistycznie dominują tutaj delikatne, drobne elementy z dynamicznymi liniami, co świetnie współgra z wyglądem zewnętrznym auta. Widać, że całości przyświecała jedna spójna myśl estetyczna.

Wszyscy pasażerowie mogą liczyć na dodatkowe, poręczne schowki, miejsca na napoje oraz wygodne podłokietniki. Elektroniczno-analogowe zegary z dużym wyświetlaczem pokazują parametry jazdy w czytelny sposób.

S-Max posiada też nieźle rozbudowany interfejs komputera, ale jest na on na tyle intuicyjny w obsłudze, że każdy sobie z nim poradzi, a dostęp do potrzebnych opcji jest niemal błyskawiczny! Samochód może przewozić nawet 7 osób, a miejsca wewnątrz nadal jest pod dostatkiem i każdy z pasażerów może podróżować w pełni komfortowo.

Pisząc o wnętrzu nie sposób nie wspomnieć o panoramicznym dachu, dzięki któremu wnętrze jest lepiej oświetlone i sprawia wrażenie jeszcze obszerniejszego. Wyposażony jest on w automatyczną roletę dachową oraz powłokę przeciwsłoneczną, która odbija szkodliwe promieniowanie UV i nie pozwala wnętrzu nagrzewać się w słoneczne dni.

Ford przed zakupem daje swoim klientom możliwość szczegółowego doboru elementów stylizacyjnych – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Można więc ozdobić auto pięknym lakierowanym spoilerem dachowym, ładniejszą kratką wlotu powietrza czy chromowany dyfuzor. Swój samochód można zaprojektować na stronie producenta.

Ford S-Max w trasie

Skoro wygodnie się siedzi, to najwyższy czas ruszyć w trasę. I tutaj Fors S-Max odkrywa przed nami swoje najlepsze oblicze. Nowy model zaopatrzony jest w wiele systemów bezpieczeństwa i usprawniania jazdy, a także parkowania.

Ford S-MAX został wyposażony w inteligentny napęd na wszystkie koła (AWS), który reaguje błyskawicznie na zmianę podłoża i przyczepności, rozkładając odpowiednio moc napędową na przednią i tylną oś.

Dzięki temu w każdych warunkach drogowych Ford prowadzi się znakomicie. Swoje trzy grosze do komfortu jazdy dorzuca wyjątkowe wspomaganie kierownicy (EPAS), które cały czas dostosowuje się do prędkości i sytuacji na drodze.

W związku z tym jeżdżąc po mieście system będzie wspierał skręt kół zapewniając łatwiejsze manewrowanie autem. Gdy zaś prędkość odpowiednio wzrośnie, np. na autostradzie, system będzie subtelnie usztywniał kierownice, dając większe poczucie kontroli nad autem przy szybkiej jeździe.

Dodatkowo, gdy przekroczymy prędkość 65km/h uaktywni się system Lane Keeping Alert, który informuje kierowcę o nieplanowanym zjechaniu ze swojego pasa ruchu (gdy nie włączy on kierunkowskazu) poprzez wywołanie drgań w kierownicy oraz samonaprowadzanie na właściwy pas!

Uwzględnia on nie tylko błędy kierowcy, ale także wiatr boczny czy inne czynniki wpływające na zmianę kierunku jazdy. Oczywiście, jeśli nasz manewr był planowany kierowca może po prostu zignorować sygnały ostrzegawcze i kontynuować jazdę swoim torem.

Zaawansowany system parkowania

Gdy po podróży przyjdzie nam się zatrzymać na parkingu, do pomocy ochoczo zgłosi się cała trójca systemów parkowania! System Perpendicular Parking to specjalista od parkowania prostopadłego, zaś Active Park Assistant wspiera parkowanie równoległe. W wyjeździe z ciasnego miejsca pomoże nam system Park Out Assist.

Jak one faktycznie działają? Każdy z układów korzysta z obszernego systemu kamer, dzięki którego w S-Maxie ma się oczy dookoła głowy, a system SPA emituje dźwiękowe sygnały ostrzegawcze.

Każdy z pomocniczych układów odpowiada za ruch kierownicą, podczas gdy kierowca musi jedynie operować pedałem gazu i hamulca. O tym, kiedy należy puścić i chwycić kierownicę informuje system, a cały proces parkowania można obejrzeć na specjalnym ekranie. Auto posiada także wbudowaną kamerę cofania.

Na uwagę zasługują także fotele Forda S-Max, tym bardziej, że w wybranych wersjach może być ich aż 7! Ich układ gwarantuje maksimum przestrzeni i bezpieczeństwa dla wszystkich pasażerów (w wersji 7-osobowej kurtyny powietrzne zostały wydłużone). Siedzenia w rzędzie drugim i trzecim są w pełni składane oraz w pełni konfigurowalne.

Składanie i wyciąganie to kwestia jednego sprawnego ruchu ręka bez zbędnej akrobatyki. Niektóre wersje wyposażone są w specjalny przycisk, który automatycznie składa dowolne z pięciu dodatkowych oparć (a także opcję masażu podczas jazdy w przednich siedziskach).

Dzięki takim manewrom łatwo uzyskamy monumentalną przestrzeń bagażową na sprzęt sportowy czy narzędzia – od 630 do aż 2200 litrów! Bagażnik został dodatkowo wyposażony w wygodny schowek podłogowy oraz specjalny hak obrotowy na torby zakupowe, co sprawi, że towary nie będą fruwać po wnętrzu.

Podróżowanie w wakacyjnych upałach

To oczywiście nie wszystko. Ford S-Max posiada także dwustrefową klimatyzację (DEATC), która jednocześnie zadowoli zmarzluchów, jak i tych, którym ciągle gorąco. Co ciekawe, w opcji istnieje także system klimatyzacji trój-strefowej, która uwzględnia też odmienne potrzeby pasażerów z tyłu.

Oczywiście dokładne wyposażenie zależy od w dużej mierze od wersji auta i od nas samych, bo możemy je dowolnie konfigurować.

Duży wybór mamy także w zakresie silników: od benzynowych turbodoładowanych silników EcoBoost (1.5 i 160 KM lub 2.0 I 240 KM!), po ekonomiczne silniki wysokoprężne 2.0 o mocy od 120 do 210 KM (z 5-cio i 6-cio biegową skrzynią), które mogą popisać się doskonałym spalaniem na poziomie ok. 5 l/100 km.

Oczywiście, każdy S-Max posiada radioodtwarzacz z mp3 oraz systemem bluetooth. To wszystko sprawia, że FORD S-MAX to dobrze wyposażony, bezpieczny samochód dbający o komfort jazdy każdego z członków rodziny.

Ford pracuje także nad jego bardziej ekskluzywną wersją – Fordem S-Max Vignale, który będzie jeszcze bardziej dopieszczony wizualnie. Fotele wyścielone będą naturalną, perforowaną skórą, a całe wnętrze ma być perfekcyjnie wyciszone za sprawą m.in. akustycznego szkła w oknach.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.