Nie wszystkie osoby bardzo chętnie zabierają się do nauki. Bardzo dużo zwleka z tym jak najdłużej, odkłada swoje obowiązki do samego końca, aż w końcu zdarza się tak, że brakuje już czasu na efektywną naukę, gdyż z ogromnym niezadowoleniem siada do przygotowanych materiałów do nauki.

nie-odkladaj-nauki-na-pozniej

Zachęta do nauki

Rodzice bardzo często rozmyślają nad tym, jak zachęcić swoją pociechę do tego, aby zaczęła się uczyć. Wykorzystują wtenczas do tego przeróżne metody. Dzieci bardzo często słyszą od nich historie na temat tego, co ich rodzice w ich wieku robili, aby móc więcej czasu spędzić nad książkami, a także bardzo często słyszą od nich groźby, iż nic w życiu takim postępowaniem nie osiągną. Najczęstszym sposobem motywacji wykorzystywanym przez rodziców są wszelakiego rodzaju obietnice zakupu bardzo drogich prezentów. Niemniej jednak tego typu środki motywacji nie są na dłuższą metę najlepszymi.

Rodzice bardzo długo zastanawiają się nad tym, co mogliby uczynić, aby nauka dla ich dzieci stała się czymś przyjemniejszym niż tylko przykrym obowiązkiem.

Każdy ma inne potrzeby

Faktem jest, że każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby. Dlatego też koniecznością jest indywidualny dobór odpowiednich środków motywacji, które sprawdzą się przy wspieraniu jego mobilizacji. Najbardziej popularnymi metodami, które oscylują w tym temacie, to przykładowo dobra organizacja czasu nauki dziecka, gdyż pociecha powinna nie tylko przeznaczać swój czas na wytężoną naukę, ale i przede wszystkim móc na chwilę się od tego obowiązku oderwać i przeznaczyć część czasu na odpoczynek oraz krótką rozrywkę.

Zmuszanie dziecka do nauki na siłę

Nie należy także zmuszać dziecka, zaraz po przyjściu ze szkoły do odrabiania lekcji. Każdy potrzebuje chwili odpoczynku, czasu dla siebie, a potem do zajmowania się swoimi obowiązkami. Efektywniejsza będzie nauka gdy organizm będzie rozluźniony, niż wtedy gdy będziemy go do tego zmuszać. Dlatego też bardzo ważny jest odpoczynek.

Koniecznością jest także zadbanie o to, by pomagać dziecku w jego obowiązkach, a także przygotować do tego odpowiednie miejsce, gdzie nie będzie żadnych czynników rozpraszających jego uwagę, jak przykładowo telewizor czy komputer. Odrabianie lekcji i nauka o stałej porze wprowadzi go w odpowiedni rytm codziennej pracy.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.