Odkurzacz to w dalszym ciągu niezbędny element wyposażenia w każdym domu.

Największą popularnością cieszą się dzisiaj przede wszystkim odkurzacze pionowe, głównie akumulatorowe oraz odkurzacze automatyczne, czyli roboty sprzątające. Który z nich wybrać?

Odkurzacz pionowy charakterystyka

Odkurzacze pionowe wyparły klasyczne odkurzacze workowe i bezworkowe. Ich atutem jest wygoda przechowywania, ponieważ w jednej bryle urządzenia mieści się zarówno silnik, jak i rura z końcówką ssącą oraz pojemnik na zebrane odpady.

Większość odkurzaczy pionowych sprzedawanych jest w zestawie ze stacją dokującą. Kiedy odwieszamy czy odstawiamy urządzenie, to od razu zaczyna się ładować i już po kilku godzinach jest gotowe do kolejnego sprzątania. 

odkurzacz-pionowy

Odkurzacz pionowy sprawdza się w swojej roli tak samo dobrze, jak model klasyczny. Pozwala dokładnie odkurzyć mieszkanie, czyli nie tylko podłogę i dywan, ale również tapicerki meblowe czy inne powierzchnie.

Zwykle wyposażony jest w kilka wymiennych końcówek, większych i mniejszych, ze szczotką tradycyjną lub obrotową. Urządzenie jest jednak wygodniejsze w użyciu, ponieważ z reguły działa bezprzewodowo, jest lekkie i może być przechowywane w pionie w dowolnym miejscu (ma atrakcyjny design).

Nierzadko zamienia się także w odkurzacz ręczny – model dwa w jednym – którym można posprzątać też w samochodzie. Często mówi się, że odkurzacz pionowy jest zawsze pod ręką, gotowe do użytku. Urządzenie nie posprząta jednak samodzielnie, zatem jego obsługa wiąże się z wysiłkiem i koniecznością wygospodarowania na tę czynność odpowiedniej ilości czasu. 

Jakie wady ma odkurzacz pionowy?

Poza tym, że odkurzacz pionowy nie sprząta za nas, jego największą wadą jest ograniczony czas pracy, zależny od pojemności akumulatora oraz konieczność regularnego ładowania tej baterii.

Jeśli niewłaściwie dobierzemy moc i pojemność wbudowanego akumulatora, odkurzacz może okazać się zbyt słaby i niewystarczająco wytrzymały, aby możliwe było wysprzątanie nim całego mieszkania za jednym razem. 

Odkurzacz automatyczny, czyli robot sprzątający

odkurzacz-automatyczny

Odkurzacz automatyczny, jak sama nazwa wskazuje działa automatycznie, czyli samodzielnie sprząta podłogi w mieszkaniu. Im nowocześniejszy model, tym więcej praktycznych rozwiązań może nam zaoferować. Przykładowe udogodnienia to:

  • baza czyszcząco-ładująca – opróżni za użytkownika pojemnik na kurz, przesypując go do worka, który wystarczy wymienić raz na kilka, kilkanaście tygodni,
  • harmonogram pracy – pozwoli zaplanować sprzątanie, najlepiej wtedy kiedy nikogo nie ma w domu, aby robot nie przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu (wracamy do czystego domu),
  • opcja wirtualnej ściany – umożliwia wykluczenie pewnych obszarów mieszkania z odkurzania, aby odkurzacz na przykład nie wciągnął do pojemnika zabawek dzieci,
  • mopowanie – większośc współczesnych modeli oferuje tę dodatkową funkcję, wystarczy zmienić pojemnik w robocie i założyć dodatkowy pad z mikrofibry, aby urządzenie przetarło podłogi na mokro. 

Obsługa odkurzacza automatycznego jest banalnie prosta. Urządzenie zwykle steruje się pilotem i/lub aplikacją w telefonie. Jak w przypadku każdego odkurzacza należy też regularnie opróżniać jego pojemnik na kurz, wymieniać filtry czy czyścić szczotki.

Robot z inteligentnym systemem nawigacji (najlepsza laserowa) będzie poruszał się po mieszkaniu w zaplanowany sposób, posprząta dokładnie i ominie przeszkody, nie obijając się o meble.

Kluczem do osiągnięcia pełnej satysfakcji z jego pracy jest jednak wybór takiego modelu, który faktycznie dobrze sprawdza się w swojej roli, a niestety nie jest to najłatwiejsze. 

Wady robota sprzątającego

Wiele osób mówi, że odkurzacze automatyczne nie nadają się do sprzątania, lecz do podtrzymywania porządku. Jest to poniekąd prawda, ponieważ odkurzacz tego typu nie odsunie sobie mebli, nie posprząta dokładnie w zakamarkach, a niekiedy wręcz porozrzuca zanieczyszczenia po mieszkaniu.

Sprzęty bez nawigacji, jeżdżące po mieszkaniu w sposób chaotyczny, mogą sprzątnąć kilka razy to samo miejsce, a do innych nie dojechać wcale.

Wadą korzystania z robotów jest też konieczność przygotowywania pomieszczeń „pod sprzątanie”, czyli usunięcie drobnych przedmiotów czy kabli z podłóg po to, aby urządzenie nie wciągnęło ich swoją obrotową szczotką.

Roboty samodzielnie wracają do stacji ładującej, ale ich bateria również powinna zostać dobrana odpowiednio pod kątem wielkości mieszkania. 

Co wybrać: odkurzacz pionowy czy automatyczny?

Wybór pomiędzy odkurzaczem pionowym a automatycznym nie jest łatwy. Najkorzystniejszym rozwiązaniem wydaje się zakupienie do mieszkania obu tych urządzeń, gdyż ich funkcjonalność świetnie się uzupełnia.

Odkurzacz pionowy sprawdzi się podczas generalnych porządków i porządków doraźnych, na przykład kiedy coś się wysypie. Z kolei robot będzie podtrzymywał efekt czystości, każdego dnia samodzielnie zbierając kurz, piasek czy okruchy z podłóg i dywanów.

Oba urządzenia należy dobrać jednak do swoich potrzeb, uwzględniając wielkość mieszkania, rodzaj powierzchni i typ dywanów lub wykładzin, które planujemy nimi odkurzać. 

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.