Nie każdego natura obdarzyła pięknym i równym zgryzem. Wiele osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych, wymaga leczenia ortodontycznego.

Jak wybrać odpowiedniego specjalistę? Co powinieneś brać pod uwagę przy wyborze dentysty, który wyeliminuje wady zgryzu?

Czym zajmuje się ortodonta?

Ortodonta zajmuje się leczeniem wad zgryzu, ale nie tylko. Wykonuje diagnostykę oraz przeprowadza terapię u osób mających niewłaściwą budowę szczęki czy żuchwy. Opracowuje plan leczenia, realizuje go i kontroluje jego efektywność.

zwiedzanie-z-dzieckiem

Podjęcie konsultacji z dobrym ortodontą będzie wskazane, jeśli Ty lub Twoje dziecko macie nierówno ustawione zęby w łuku górnym lub dolnym bądź zaburzenia dotyczące budowy szczęki i żuchwy.

Wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Może prowadzić do uszkodzenia zębów, zaburzeń w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, a także wad wymowy.

Zanim dojdzie do leczenia ortodontycznego, wskazane jest umówienie się na wstępną konsultację, aby poznać lekarza, który ma prowadzić twoją terapię. Wcześniej trzeba jednak wybrać specjalistę. Jak to zrobić?

Czym kierować się przy wyborze ortodonty?

Kiedy stajesz przed wyborem odpowiedniego ortodonty, zapoznaj się z ofertą gabinetów w Twojej okolicy. Dojazdy do lekarza powinny być dogodne i w miarę szybkie. Wszystko kosztuje, a i czas ma znaczenie w takim przypadku, zwłaszcza że terapia ortodontyczna trwa wiele miesięcy, a niekiedy lat.

Jeśli więc jesteś ze stolicy, szukaj lekarza z Warszawy. Najłatwiej poprosić o rekomendację swoich znajomych, członków rodziny, czy kolegów i koleżanki z pracy.

Obecnie o wiele łatwiej jest rozeznać się w dostępnych w swojej lokalizacji gabinetach ortodontycznych. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę internetową frazę „ortodonta Warszawa”, aby szybko uzyskać dane lekarzy, do których możesz zapisać się na wstępną wizytę.

Opinie o ortodoncie

Zapoznaj się z opiniami o wybranych lekarza. Dobry, polecany ortodonta będzie mieć w internecie – w obrębie różnych portali i forów dyskusyjnych – dobre recenzje. Sugeruj się nimi, ale nie pokładaj całkowicie w nich wiary – nie wszystkie muszą być prawdziwe.

O wiele cenniejsze są rekomendacje od osób, które osobiście znasz. Być może ktoś ze znajomych nosi aparat? Dopytaj o szczegóły leczenia i adres, pod którym przyjmuje ortodonta.

Pierwsza wizyta – wrażenia z kontaktu z ortodontą

Wiele o lekarzu ortodoncie może powiedzieć Ci wstępna wizyta w jego gabinecie. Jeśli przyjdzie Ci na nią dość długo czekać, może to oznaczać, że lekarz ma wielu pacjentów, a ich zaufanie świadczy na jego korzyść.

Ponadto podczas pierwszej, wstępnej konsultacji, dobry ortodonta powinien przeprowadzić dokładny wywiad, łącznie z wypytaniem o przyjmowane leki, prowadzoną dietę, aktualne choroby i dolegliwości. Wielu pacjentów nie wie, jak wiele kwestii dotyczących codziennego życia może mieć wpływ na prawidłowy zgryz.

Przygotowanie do leczenia

Jeśli ortodonta wydaje Ci się osobą godną zaufania, budzi Twoją sympatię, a jednocześnie pracuje w sposób fachowy, to znak, że trafiłeś na dobrego specjalistę. Rzetelny wywiad z pacjentem świadczy o całościowym podejściu do leczenia. Ortodonta na podstawie wykonanych badań i wywiadu powinien przedstawić Ci dokładny plan leczenia.

Zanim do tego dojdzie, prawdopodobnie zleci wykonanie zdjęć rentgenowskich, a nawet tomografii. Zaprezentuje model zębów pacjenta i planowany efekt po leczeniu ortodontycznym. Dopiero później może przedstawić kosztorys leczenia, a jeśli go zaakceptujesz, przystąpi do działania.

Kontakt pomiędzy pacjentem a ortodontą powinien być ułatwiony, a kwestie finansowe – transparentne, by od razu wiedzieć, na jakie wydatki musisz być przygotowany. Dla wielu osób kluczowe jest to, czy w gabinecie ortodontycznym panuje przyjazna atmosfera – zwłaszcza wtedy, gdy pacjentem jest dziecko. Dzięki temu chętniej chodzi ono na regularne wizyty do dentysty i wykonuje jego zalecenia.

Podobne tematy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.