Nauka bywa trudna i nieprzyjemna. Warto zatem poznać kilka wizualnych metod, które mogą ją uprzyjemnić i uczynić łatwiejszą. Zobacz, jak możesz zachęcić swojego ucznia do nauki.

motywacja-do-nauki-3

Gdy masz do czynienia ze wzrokowcem

Uczeń – wzrokowiec lubi czytać, patrzeć i rysować. Preferuje sztuki wizualne i łatwo zapamiętuje szczegóły.

Co może sprawić, żeby chętniej się uczył?

– prezentacje multimedialne, obrazy, zdjęcia,

– zapisywanie informacji różnymi kolorami,

– zastępowanie plików dźwiękowych filmami,

– przygotowanie krzyżówek na zajęcia

Gdy uczysz słuchowca

Jest to osoba, która lubi uczyć się, czytając na głos. Zwraca uwagę na dźwięki, lubi muzykę, myśli na głos. Dla słuchowca, najlepsze metody do nauki to: stukanie, klaskanie, oglądanie filmów. Korzystnie wpływa na niego modulowanie głosu. Słuchowca nie mogą rozpraszać żadne hałasy z zewnątrz. Dobrym pomysłem dla niego jest też nauka poprzez śpiewanie!

Kinestetyk – jak mu pomóc się uczyć?

Jest to człowiek z predyspozycją do nauki w ruchu. Najlepiej sprawdza się u niego;

– przesuwanie palcem podczas czytania,

– notowanie informacji na kartce,

– zabawa czymś podczas nauki,

– poruszanie się podczas nauki, np. chodzenie po pokoju

Dotykowiec a problemy z nauką

Dotykowy uczą się, poznając faktury przedmiotów; dotykiem i emocjami. Podczas nauki bawi się włosami, przedmiotami. Zapamiętuje informacji o ładunku emocjonalnym.

Jest to “odmiana” kinestetyka. Także uczy się, działając. Lubi, gdy dużo się dzieje. Aby się skoncentrować, musi się “wiercić”. Uczy się wolno. Czasem sprawia mu to trudność. Najwięcej zapamiętuje, gdy wykonuje doświadczenia i eksperymenty.

Kilka stylów jednocześnie

Bywają osoby, które nie mają zdefiniowanego stylu uczenia się. Uczą się jednocześnie na sposób wzrokowy, dotykowy i słuchowy. Zapamiętują rzeczy zawarte na prezentacjach multimedialnych. Uczą się na filmach i platformach e-learningowych. Gdy czytają, przesuwają palcami. Muszą po kilkakroć c przepisać jakąś informację, by ją dobrze zapamiętać. Lubią czytać na głos, chodząc po pokoju.

 

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.