Koszty utrzymania domu i mieszkania – opłaty roczne, czynsz, żywność, środki czystości – nieustannie rosną i na tę chwilę nic nie wskazuje na to, by miało się to w najbliższych miesiącach zmienić.
Oszczędzanie nie zawsze jest łatwe, ale możesz zoptymalizować zużycie energii elektrycznej i w ten sposób obniżyć rachunki. Jak to zrobić? Mamy dla Ciebie kilka propozycji. Wprowadź je do swojej codzienności i przekonaj się, że naprawdę warto!
Korzystaj ze światła dziennego
Spis treści
Na początek zaczynamy od dość nieoczywistej kwestii. Mianowicie chodzi o to, byś w taki sposób ustawiła swoje biurko do pracy, aby było ono blisko okna. Zwróć na to szczególną uwagę, gdy pracujesz zdalnie lub hybrydowo. Wykonując swoje obowiązki przy świetle słonecznym, nie będziesz już miała potrzeby korzystać z lamp.
Zastąp tradycyjne żarówki LED-ami
Kolejną sprawą jest oświetlenie, czyli element, bez którego żaden dom nie jest w stanie funkcjonować, zwłaszcza jeśli mowa o jesienno-zimowych miesiącach, gdy dość wcześnie zapada zmrok. Poza tym są pomieszczenia, gdzie sztuczne oświetlenie jest używane właściwie przez cały rok – w łazience i kuchni (chyba że masz tam okna).
Co powinnaś zrobić? Zainwestować w energooszczędne żarówki LED, które zużywają znacznie mniej prądu, a jednocześnie emitują światło o żądanej mocy i barwie. Dzięki niższemu nagrzewaniu się oraz dłuższej żywotności rzadziej będziesz je wymieniała, co też zaliczamy do oszczędności. Więcej o oszczędzaniu na oświetleniu pisze: E.ON Polska.
Wyłączaj światło, gdy opuszczasz pomieszczenie
Przeanalizuj swoje nawyki związane z wyłączaniem światła. Być może czasami zapominasz wyłączyć oświetlenie po opuszczeniu pokoju. Naucz się tego nawyku, gdyż może znacząco wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii. Warto również pamiętać, że LED-y można często włączać i wyłączać, bez negatywnego wpływu na ich żywotność.
Zainstaluj czujniki ruchu
Ogranicz zużycie energii, instalując oświetlenie z czujnikami ruchu, które włączają się tylko wtedy, gdy jest potrzebne. Takie rozwiązanie sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie przebywasz krótko, jak łazienka czy garaż, ale również na zewnątrz domu.
Czujniki ruchu będą nie tylko oszczędzać energię, ale również pełnić funkcję sygnalizowania obecności osób.
Odłączaj ładowarki od gniazdka
Odchodzimy już od tematu oświetlenia i przechodzimy do kolejnych kwestii. Mianowicie tym razem chodzi o ładowarki – do telefonów, laptopów, tabletów i tym podobnych sprzętów. Jeśli już się naładowały, to wyjmij ładowarki z gniazdka. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego zużycia energii elektrycznej.
Nie ma sensu podtrzymywać pełnej baterii przez długi czas, a do tego nawet jeśli odłączysz ładowarkę od urządzenia, ale nie wyjmiesz jej z gniazdka, to dalej będzie ona pobierała prąd. Mogłoby się wydawać, że jest to znikome, ale jeśli postępujesz w ten sposób codziennie, wówczas grosz do grosza…
Wyciągnij wtyczki urządzeń nieużywanych i w trybie uśpienia
Podobna sytuacja jest ze wszelkimi urządzeniami, których nie używasz zbyt często, a które mimo wszystko pozostawiasz w trybie uśpienia. Chodzi między innymi o telewizory, konsole do gier, głośniki, odtwarzacze DVD czy drukarki.
Tryb uśpienia również generuje pewne zużycie energii. Najwygodniej będzie Ci zastosować listwy zasilające z wyłącznikiem. Wtedy jednym przyciskiem odłączysz kilka sprzętów naraz.
Wybieraj energooszczędne urządzenia kuchenne
W naszym poradniku, jak oszczędzać prąd, nie mogło również zabraknąć wskazówek związanych z urządzeniami kuchennymi. Dlaczego? Ponieważ to właśnie kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie zużycie prądu jest szczególnie wysokie. Jak temu zaradzić? Najważniejsze jest wybranie sprzętów o wysokiej klasie energetycznej.
Zwróć uwagę na to, by lodówka, płyta grzewcza, zmywarka, piekarnik i kuchenka mikrofalowa były oznaczone klasą B lub C (dawniej były to A+++, jednak w 2021 roku zdecydowano się na nowo zdefiniować klasy energetyczne. Teraz B i C są odpowiednikami wcześniejszych A z kilkoma +).
Używaj urządzeń kuchennych w sposób energooszczędny
Samo zakupienie urządzeń o klasie B lub C to za mało. Musisz mieć świadomość, że istotne jest również to, w jaki sposób z nich korzystasz. Niektórymi działaniami możesz ograniczyć zużycie energii. Na przykład przyspieszyć proces gotowania, jeśli garnki i patelnie przykryjesz pokrywkami.
Unikaj też zbyt częstego otwierania piekarnika, bo w ten sposób ciepło ucieka, więc trzeba pobrać dodatkową energię, by utrzymać żądaną temperaturę. Oczywiście nie możesz zapomnieć o regularnym czyszczeniu sprzętów. Może nie zdajesz sobie sprawy, ale zabrudzenia mogą wpływać na ich wydajność i prawidłowe działanie.
Ogranicz korzystanie z klimatyzacji
Na koniec jeszcze mała porada dotycząca klimatyzacji, która kiedyś była luksusem, a dzisiaj coraz więcej osób się na nią decyduje. I sprawdza się świetnie, jednak korzystaj z niej rozsądnie – być może wystarczy otworzyć okna, aby zapewnić naturalny, przyjemny przepływ powietrza.
A jeśli chodzi o upały, wskazane jest zasłanianie okien, by pomieszczenia się nie nagrzewały. Możesz też pomyśleć o zamontowaniu wentylatora sufitowego, który utrzymuje powietrze w ciągłym ruchu, ale zużywa przy tym mniej prądu.
Podsumowując, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i obniżenie rachunków za prąd nie wymaga wielkich wysiłków. Wystarczy wprowadzić kilka zmian i wypracować odpowiednie nawyki. Pamiętaj, że zarówno duże, jak i małe kroki mają znaczenie. Zastosuj te wskazówki i przekonaj się, jak skuteczne mogą być w praktyce!
Warto przeczytać: