Chlebowiec właściwy to drzewo pochodzące z rodziny morwowatych, rosnące między innymi w Mikronezji, Nowej Gwinei i na Wyspach Salomona. Zobacz, czym jeszcze zaskakuje chlebowiec!

Charakterystyka chlebowca

Drzewo chlebowca osiąga do piętnastu metrów wysokości. Wydaje owoce w kształcie piłek futbolowych, w których kryją się jadalne nasiona, które piecze się. Owoce te są gęsto najeżone wypustkami a całość ma kolor zielony.

owoce-chlebowca
Chlebowiec

Drzewo lubi tereny wilgotne w okolicach rzeki lub innych zbiorników wodnych. Nazwę swoją wzięło stąd, że po upieczeniu owoce smakują podobnie do chleba, lecz tak naprawdę bardziej przypominają jadalne kasztany. Owoce są spożywane również na surowo lub smażone.

Jednak mają więcej wartości odżywczych zjadane po prostu na surowo. W miejscach na Pacyfiku, z których pochodzi chlebowiec stanowi niejednokrotnie podstawę żywienia.

Został nawet sprowadzony na Jamajkę, by stanowić wyżywienie dla pracujących na plantacjach niewolników. Z początku nie był mile widziany ale z czasem okazał się jedną ze smaczniejszych roślin.

Owoce podaje się najczęściej jako zamiennik ziemniaków. Zastosowanie drzew chlebowca jest również całkowicie praktyczne. Dzięki rozłożystym liściom dają upragniony cień w skwarze dnia.

Owoce chlebowca właściwości

Owoc ten jest bogaty w węglowodany, przez co dosyć kaloryczny, zawiera około stu kalorii, dlatego lepiej nie przesadzać z jego konsumpcją. Jest bardziej kaloryczny niż chleb, lecz nie zawiera dużej ilości białka, bogaty jest w aminokwasy takie jak walina, lizyna, leucyna, fenyloalanina czy metionina.

W większości składa się z wody. Owoc ten zawiera wiele witamin, z których wyróżnia się witamina C oraz kwas foliowy, niezbędne dla zdrowia układu krwionośnego oraz nerwowego.

Pod względem zawartości składników mineralnych na pierwszym miejscu stoi potas. Jest to więc owoc, który wpływa na gospodarkę elektrolitową organizmu, odkwasza go oraz wpływa na wyrównanie ciśnienia i rytmu serca.

Owoc chlebowca zawiera również sporą ilość wapnia oraz magnezu, dwóch niezbędnych pierwiastków dla układu kostnego, jak i nerwowego.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.