Bardzo sucha skóra to wbrew pozorom niezwykle częste zjawisko. Utrata niezbędnego nawilżenia skutkuje często uporczywymi dolegliwościami: swędzeniem, uczuciem ściągnięcia i pieczenia, zaczerwienieniem, a także większą podatnością na podrażnienia i inne problemy dermatologiczne, takie jak wysypka skórna.

Żeby zniwelować suche skórki, a przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawodnienie, należy skomponować idealną rutynę pielęgnacyjną, w której podstawą jest regularność stosowania i dobór właściwych kosmetyków.

Przyczyny bardzo suchej skóry

Pielęgnacja dla bardzo suchej skóry

Bardzo sucha skóra to cecha wrodzona wielu osób – można zatem powiedzieć, że taka „ich uroda”. Ten typ skóry dość łatwo jest rozpoznać, ponieważ efekt jest mocno odczuwalny. Przede wszystkim naskórek często jest w dotyku szorstki, pojawia się łuszczenie, a do tego uporczywe swędzenie czy nawet kłucie.

Brak odpowiedniego poziomu nawilżenia wyraźnie sugeruje, że ochronny płaszcz hydrolipidowy został zaburzony, wobec czego skóra nie będzie w stanie prawidłowo się chronić przed skutkami czynników zewnętrznych. Powoduje to nierzadko uczulenia, których częstym symptomem jest wysypka skórna.

Bardzo sucha skóra pojawia się też wówczas, kiedy jesteśmy często narażeni na działanie promieni słonecznych, a także gdy przebywamy w klimatyzowanych bądź ogrzewanych pomieszczeniach. Niska wilgotność powietrza sprawia, że również naskórek szybciej traci wilgoć, wobec czego staje się bardziej podatny na wszelkiego rodzaju podrażnienia.

W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że duże przesuszenie jest objawem choroby skórnej, takiej jak atopowe zapalenie skóry. Jeśli zatem problem często nawraca i trudno nam się go pozbyć, warto zasięgnąć porady specjalisty.

Pielęgnacja bardzo suchej skóry

Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne w dużej mierze mogą nam pomóc w ukojeniu bardzo suchej skóry. Oczywiście bywają sytuacje, kiedy tak czy siak, niezbędna będzie pomoc lekarza – jak wtedy, kiedy pojawi się wysypka skórna – jednak to przede wszystkim nasze codzienne postępowanie ma największy wpływ na to, jak prezentuje się nasza skóra.

Jeśli systematycznie będziemy ją nawilżać i natłuszczać, pozbędziemy się dyskomfortu. Istotny jest jednak dobór kosmetyków.

Oczyszczanie

Prawidłowa higiena jest kluczowa. Regularne oczyszczanie skóry pozwala na usunięcie nadmiaru sebum, bakterii i wszelkich innych zanieczyszczeń, które mogą się na niej nagromadzić w ciągu dnia.

Do kąpieli lub pod prysznic warto używać łagodnych żeli, lub olejków, które oprócz tego, że sprawnie pozbędą się niepożądanych substancji, to także złagodzą ewentualne zaczerwienienia i nie będą powodować uczucia ściągnięcia. Najlepsze do tego zadania będą kosmetyki hipoalergiczne, które posiadają z reguły prosty skład pozbawiony potencjalnych alergenów.

Nawilżanie

Po kąpieli konieczne jest zastosowanie balsamu lub kremu – mowa tu zarówno o skórze twarzy, jak i całego ciała. Tutaj sprawdzą się produkty zawierające takie składniki jak mocznik, masło shea, oleje roślinne i wszelkie emolienty. Unikać należy z kolei mydła i jego pochodnych oraz alkoholu, ponieważ dodatkowo wysuszają one skórę.

Co więcej, aplikację kosmetyków nawilżających warto powtarzać dwa razy dziennie, zarówno rano, jak i wieczorem. W ten sposób będziemy mieli bezwzględną pewność, że zapewniamy skórze niezbędne nawodnienie i dostarczamy jej cennych składników odżywczych, które wspomogą regenerację.

Czego unikać w pielęgnacji bardzo suchej skóry?

Osoby, które zmagają się ze znacznym przesuszeniem skóry, powinny być niezwykle ostrożne ze stosowaniem peelingów.

Choć złuszczanie martwego naskórka może się okazać niezwykle pomocne, to jednak nie można stosować do tego kosmetyków zbyt silnych, wyposażonych w szorstkie, twarde drobinki, które będą dodatkowo naruszać naskórek. Peeling należy też wykonywać dość rzadko, by nie narazić się na kolejne podrażnienia.

Pamiętajmy także o odpowiednim osuszaniu skóry z wilgoci. W żadnym wypadku nie należy jej pocierać ręcznikiem, co tylko zwiększy późniejszy dyskomfort. Zamiast tego lepiej delikatnie przyciskać ręcznik do ciała, pozbywając się w ten sposób nadmiaru wody.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.