Ciąża i poród to niezwykły czas dla każdej kobiety. To też czas zmian, nie tylko tych życiowych, lecz także tych związanych z kobiecym ciałem. Ból, zmęczenie, wyczerpanie, rany w okolicach intymnych, rozciągnięta skóra na brzuchu to tylko kilka najważniejszych skutków porodu, które panie odczuwają na swoim ciele.
I choć wszystkie dolegliwości nijak się mają do ogromu szczęścia, organizm woła o chwilę wytchnienia i troski, które mu się należą.
Pielęgnacja ciała po porodzie to ważny temat, który młode mamy na pewno omawiały choćby w szkole rodzenia. Jak zadbać o siebie, o czym pamiętać, jak szybko wrócić do formy i z zapałem wkroczyć w nowy wymiar życia? Jak powinny wyglądać pierwsze dni po porodzie i pielęgnacja ciała młodej mamy? Oto garść wskazówek na te niepowtarzalne i niezapomniane chwile.
Po pierwsze, higiena intymna po porodzie
Spis treści
Pierwsze dni po porodzie na pewno nie są łatwe, do tego wymagają odpowiedniego traktowania kobiecego ciała, a zwłaszcza okolic intymnych. Krwawienie, gojenie się ran po porodzie to nieodłączne elementy połogu. Właściwa higiena intymna jest szczególnie ważna w tym okresie, zwłaszcza jeśli doszło do pęknięć lub nacięć krocza i zostały założone szwy.
Aby rany jak najszybciej mogły się zagoić, należy zwrócić szczególną uwagę na codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Podczas połogu następuje obkurczenie macicy, gojenie się ran krocza i powrót do stanu sprzed porodu.
W poporodowej wydzielinie z dróg rodnych, czyli odchodach połogowych, mogą znajdować się liczne drobnoustroje, dlatego też higiena intymna ma tak ogromne znaczenie.
Codzienne zabiegi pielęgnacyjne pozwalają zapobiegać rozwojowi bakterii i wszelkich infekcji. Najważniejsze zasady, jakich powinny przestrzegać kobiety w pierwszych dniach po porodzie, to:
- jak najczęstsze mycie krocza, najlepiej po każdej zmianie podpaski,
- wybór odpowiedniego preparatu do higieny intymnej – delikatne płyny i żele, przegotowana woda z dodatkiem środka o działaniu przeciwzapalnym,
- wietrzenie rany krocza,
- noszenie bawełnianej, przewiewnej bielizny,
- częste zmienianie podpasek stosowanych w połogu,
- korzystanie z prysznica, a rezygnacja z kąpieli,
- mycie krocza w kierunku odbytu,
- osuszanie krocza delikatnym, papierowym ręcznikiem.
Jak radzić sobie z bólem krocza po porodzie?
Ból krocza po porodzie to normalne zjawisko, które towarzyszy młodym mamom przez pewien czas. Można jednak starać się łagodzić dolegliwości, choćby przez stosowanie zimnych okładów.
Oczywiście, ból może nasilać się w pozycji siedzącej, dlatego panie w połogu powinny jak najwięcej odpoczywać. Do podmywania się można zastosować środki ziołowe, ale także preparaty antyseptyczne. Takie specyfiki mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, pomagają więc minimalizować dolegliwości i wspomagają gojenie.
Higiena intymna to nie wszystko
Pierwsze dni po porodzie to nie tylko higiena krocza, lecz także zabiegi przeprowadzane na całym ciele. Świeżo upieczone mamy muszą pamiętać o odpowiedniej dawce snu i odpoczynku, aby mogły szybko wrócić do formy. Szczególną uwagę powinny także zwrócić na dietę, która powinna pomóc w uzupełnieniu niedoborów składników odżywczych (szczególnie minerałów, witamin).
Menu warto wzbogacić o warzywa i owoce, zminimalizować zaś ilość środków pobudzających, jak np. kawa. Dieta musi uwzględniać także potrzeby dziecka, trzeba pamiętać, że mamy karmiące piersią muszą ją często modyfikować z uwagi na możliwość wystąpienia kolki u dziecka. Jeśli jednak nic niepokojącego się nie dzieje, mogą jeść praktycznie wszystko.
Ach, ten brzuch
Wiele kobiet oczekuje szybkiego powrotu do formy, zgubienia nadprogramowych kilogramów i odzyskania jędrnego, płaskiego brzucha. Na takie zmiany trzeba nieco poczekać, można jednak wspomóc organizm, stosując ćwiczenia uzgodnione z lekarzem i odpowiednie do stanu zdrowia oraz kondycji.
Na początek warto wprowadzić ćwiczenia mięśni Kegla, a następnie delikatną gimnastykę. Warto zadbać o ujędrniające preparaty do pielęgnacji ciała, pamiętając, że podczas karmienia piersią należy zwrócić szczególną uwagę na skład kosmetyków.
A co z piersiami?
Pierwsze dni po porodzie mogą także oznaczać kłopoty z piersiami: obrzęki, ból, otarcia, podrażnienia. Również piersiom należy się specjalne traktowanie, zwłaszcza że przez kolejne miesiące będą niezastąpione. Brodawki należy regularnie myć i osuszać, wybierać staniki bawełniane, wygodne, odpowiednio dobrane do rozmiaru piersi.
W razie kłopotów z brodawkami można zastosować dostępne w aptece maści na podrażnienia, jednak przed każdym przystawieniem dziecka do piersi, należy dokładnie zmyć specyfik. Jeśli kobieta używa wkładek do stanika, musi pamiętać o jak najczęstszym ich wymienianiu. Zgromadzone mleko to idealna pożywka dla bakterii.
Koniecznie sprawdź: