Ośrodki badawcze, laboratoria diagnostyczne, a nawet szkoły – we wszystkich tych miejscach nie sposób obejść się bez pipet. Te na pierwszy rzut oka niepozorne akcesoria laboratoryjne są niezbędne podczas przeprowadzania doświadczeń i badań.

Wśród nich wyróżnia się między innymi pipety Pasteura i serologiczne – dowiedz się, czym się od siebie różnią.

Pipety, czyli niezbędne akcesoria laboratoryjne

Pipety to dłuższe i krótsze rurki wykonane ze szkła lub z tworzywa sztucznego. Służą one do pobierania, odmierzania i dozowania cieczy.

Za pomocą pipety można pobrać próbkę biologiczną lub substancję chemiczną. Służą one również do przenoszenia moczu i krwi do naczyń laboratoryjnych, aby materiał ten mógł zostać poddany dokładnej analizie. Wykorzystuje się je, aby dozować odpowiednią ilość substancji do kolb czy menzurek, w których powstają roztwory.

pionowe-zblizenie-zakraplacza-z-czerwona-ciecza-nad-czystymi-probowkami-w-laboratorium

Pipety szklane to akcesoria wielorazowego użytku, natomiast te z plastiku to sprzęt jednorazowy. Wykonuje się je z materiałów, które są odporne na oddziaływanie różnych odczynników chemicznych, tak aby mogły być wykorzystywane podczas prac laboratoryjnych o szerokim zakresie.

Pipety występują w kilku wersjach. Są to m.in. pasterówki, modele miarowe i automatyczne. Na rynku są dostępne także pipety laboratoryjne jedno i wielokanałowe. Wszystkie z nich są dziś podstawowymi elementami wyposażenia laboratorium. Ich duży wybór oferuje np. firma Argenta.

Czym wyróżnia się pipeta Pasteura?

To najprostszy model pipety. Jest to najczęściej plastikowa rurka zakończona pompką ssącą. Pompka ta po naciśnięciu wytwarza ciśnienie, które umożliwia pobranie cieczy, jej przenoszenie i dozowanie, np. do innego naczynia.

Pipety Pasteura, zwane też pasterówkami, mają niekiedy wytłoczoną podziałkę. Dzięki niej można poznać przybliżoną objętość pobieranej próbki. Produkuje się zarówno modele sterylne, jak i niesterylne. Tych pierwszych pipet używa się przede wszystkim podczas badań, w których wymagana jest czystość mikrobiologiczna.

Na rynku dostępne są również szklane pipety Pasteura. Aby mogły one zasysać ciecz oraz dozować próbki, mocuje się na nich specjalne smoczki.

Czym są pipety serologiczne?

Pipety serologiczne służą do precyzyjnego odmierzania ilości pobieranej i dozowanej cieczy. Używa się ich podczas badań, analiz chemicznych i doświadczeń, w których trzeba ściśle przestrzegać proporcji wykorzystywanych odczynników.

Pipety serologiczne to modele miarowe. Oznacza to, że na ich zewnętrznych ścianach znajduje się precyzyjna skala. Mają one też kolorowe oznaczenia, które pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia błędu podczas dozowania pobranej próbki.

Pipety te wyróżnia wszechstronne zastosowanie. Są to rurki o gładkich ścianach, na których nie osadza się pobrana ciecz. W laboratoriach najczęściej wykorzystywane są modele sterylne – to pipety wolne od zanieczyszczeń biologicznych.

W jaki sposób prawidłowo używać pipety Pasteura i serologicznej?

Niezależnie od tego, jakiej pipety będziesz używać podczas pracy w laboratorium, musisz przestrzegać kilku zasad. Dzięki temu unikniesz błędów podczas pomiarów, co mogłoby skutkować m.in. zafałszowaniem wyników badań.

 Używając pipety:

  • zawsze trzymaj ją pionowo – jeżeli będzie ona znajdowała się pod kątem w stosunku do pobieranej próbki, to pomiar objętości nie będzie precyzyjny;
  • zachowaj ostrożność – nigdy nie dotykaj pipetą ścianki naczynia z cieczą, którą zamierzasz pobrać. To samo dotyczy fiolki i szkiełka, na których ma się znaleźć pobrana próbka. Dotknięcie naczynia może zanieczyścić materiał badawczy, co zwykle skutkuje zafałszowaniem wyników badań;
  •  nie spiesz się – pompkę lub tłok zawsze zwalniaj powoli;
  • nie odkładaj jej na blat, zanim jej nie opróżnisz – mogłoby to spowodować zanieczyszczenie materiału badawczego.

Zarówno pipeta serologiczna, jak i Pasteura muszą znaleźć się w każdym laboratorium. Mimo że te pierwsze zapewniają maksymalną precyzję dozowania, to te drugie sprawdzają się dobrze podczas prostych badań i doświadczeń.

Wybierając je, należy zwrócić uwagą na ich jakość – to, czy są sterylne i czy nie będą wchodzić w reakcje z badanymi próbkami.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.