Pitaya jest owocem niezwykłym ze względu na swój kosmiczny niepowtarzalny wygląd, smak i bogactwo witamin oraz mikroelementów.

Pitaya czyli smocze jedzenie

Pitaya to purpurowy owoc, który nazywany jest również smoczym owocem, lub truskawkową gruszką. Nazwa smoczy owoc wywodzi się ze specyficznych liści okalających go, które wyglądają tak, jakby płonęła. Pochodzi z Azji i w istocie jest owocem, jaki wbrew pozorom nie rośnie na egzotycznych drzewach, lecz na kaktusach.

pitaya

Pitaya nie jest u nas owocem popularnym ale z pewnością ma szansę zyskać wysoką pozycję ze względu na swój smak, lekko przypominający truskawkę czy gruszkę, jak z resztą sugeruje nazwa.

Do spróbowania zachęca również oczywiście sam niecodzienny wygląd. To doskonała propozycja dla fanów egzotycznych smaków oraz egzotycznej kuchni.

Wartości odżywcze smoczego owocu

Przede wszystkim owoc ten to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcą zachować szczupłą sylwetkę. Większość owoców jest dość kaloryczna, dlatego nie należy przesadzać z nimi podczas diety. Na szczęście smoczy owoc ma tylko sześćdziesiąt kalorii, dlatego nawet codzienne zjadanie go nie przynosi dodatkowych kilogramów.

Pitaya świetnie nadaje się po prostu do spożycia na surowo lub jako dodatek do smacznych i zdrowych sałatek. Świetnie komponuje się w smaku z innymi owocami egzotycznymi na przykład z melonem, bananem czy arbuzem.

Tworzy się z niej wspaniałe w smaku kremy, nadaje się jako dodatek do sorbetów i lodów.

Intensywny kolor zarówno skórki jak i środka owocu informuje nas, że zawiera likopen bardzo pożyteczny składnik. Pomocny jest między innymi w odbudowywaniu połączeń międzykomórkowych, ma również działanie antynowotworowe.

Chroni on również przed miażdżycą oraz usprawnia działanie układu krwionośnego i serca. Pitaya jest źródłem witaminy C oraz znajduje się w niej również spora ilość magnezu.

Oprócz tego w smoczym owocu znajduje się wiele fosforu, wapnia, witamin z grupy B. Pitaya wyróżnia się także sporą zawartością błonnika pokarmowego.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.