Plamy na paznokciach powinny dać Ci do myślenia, nie pojawiają się na paznokciach bez celu. Białe plamy na paznokciach alarmują, że w Twoim ciele dzieje się coś niedobrego, mogą to być: niedobór żelaza i cynku w Twoim organizmie, grzybica paznokci, łuszczyca lub po prostu urazy mechaniczne. Czy białe plamki na paznokciach można wyleczyć domowym sposobem? czy na leży udać się do dermatologa? o tym dowiesz się już za chwilę!

Odpowiednia struktura paznokcia powinna być gładka, bezbarwna, błyszcząca i jednolita w swojej strukturze. Różowy odcień na paznokciach to sprawka naczyń krwionośnych znajdujących się w łożysku paznokcia.

Naturalna barwa paznokci powinna być pod Twoją stałą kontrolą, to dzięki zmianie barwy paznokcia wiesz, że coś się dzieje nie tak.

plamy-na-paznokciach
Białe plamy na paznokciach

Skąd białe plamy na paznokciach?

Najłagodniejszą przyczyną pojawienia się białych plam na paznokciach jest niewłaściwa dieta która sprawia, że w naszym organizmie dochodzi do niedoboru składników mineralnych jak: żelazo lub cynk.

To właśnie niedobór tych dwóch składników może doprowadzić do białych plam na paznokciach.

Białe plamki na paznokciach pojawią się także wskutek uszkodzenia macierzy paznokcia. Niewłaściwie wykonywany manicure może być przyczyną białych plam, zbyt intensywne usuwanie naskórka przez kosmetyczkę i ukłucia pilnikiem jak najbardziej “zaowocują” plamami na paznokciu.

Najczarniejszym scenariuszem występowania białych plam na paznokciach są poważne choroby jak łuszczyca, gruźlica, grzybica bądź zatrucie arszenikiem.

Co zrobić aby białe plamy na paznokciach zniknęły?

Jeżeli doszłaś do wniosku, że plamy na paznokciach które się u Ciebie pokazały są przyczyną niewłaściwej diety to powinnaś jak najszybciej włączyć do diety następujące produkty:

 • jaja
 • zbożowe produkty
 • wątróbka
 • nasiona strączkowych roślin
 • pestkę słonecznika
 • zielone warzywa
 • kasze

Jeśli minął już jakiś czas i plamy na paznokciach nie znikają to na pewno warto odwiedzić lekarza rodzinnego, przedstawić mu problem i zażądać skierowania do właściwego specjalisty, zapewne będzie to dermatolog.

0 Udostępnień
Hej, mam na imię Magda, będę prowadzić testy produktów spożywczych. Myślę, że jest zapotrzebowanie na takie treści, powstają codziennie nowe produkty i marki spożywcze, ciężko się połapać w tym szumie medialnym które z produktów są godne uwagi a które po prostu stratą czasu i zdrowia. Czytając mój dział będziesz wiedzieć jakich produktów się wystrzegać. Będę na bieżąco testować produkty żywnościowe aby odkryć to co często jest ukrywane przez producentów żywności. Zapraszam do lektury! Kom. 0048 505-677-663, e-mail: Wojowicz.M@o2.pl

4 KOMENTARZE

 1. Mam białe plamki na paznokciach odkąd pamiętam. Nie wydaje mi się aby to było coś groźnego ponieważ wielu członków rodziny ma te białe plamki.

 2. No to prawda, ja rok temu poszłam do lekarza bo właśnie zauwarzyłam na paznokciach białe plamki. Okazało się, że przyczyną był niedobór cynku i magnezu w organizmie. Po 2 miesięcznej kuracji plamki na paznokciach zniknęły i mam spokój.

 3. Najczęstszą przyczyną powstawania białych plamek na paznokciach jest niedobór witamin lub grzybica. Zawsze należy w przypadku ich zauważenia iść do lekarza rodzinnego lub dermatologa!!

 4. Czy plamki na paznokciach mogą być przyczyną ciągłego uszkadzania paznokci? Mam taką niewdzięczną pracę, że nie mogę doprowadzić paznokci do właściwego stanu i na dodatek pokazały mi się te białe centki na paznokciach :(((

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.