Pochrzyn jest rośliną występującą w wielu różnych odmianach, z których niektóre są jadalne i cenione ze względu na swoje ciekawe właściwości.
Spis treści
Pochrzyn jako zdrowy dodatek do dań
Najbardziej znane są odmiany pochrzynu chińskiego zjadane na terenie Azji. Pochrzyn występuje w różnych kolorach, na przykład fioletowym, a istnieje go ponad 600 rodzajów. Pochrzyn jest rośliną charakterystyczną dla kuchni chińskiej jak i filipińskiej.
Kuchnia filipińska staje się na świecie już od dwóch lat coraz bardziej ceniona i w tym roku moda na nią z pewnością wzrośnie. W Azji cenione są bulwy oraz owoce i one są zjadane. Odmiany pochrzynu są znane również w Afryce i stosowane w okresach głodu.
Roślina ta jest ceniona z powodu swojego słodkawego smaku. Dzięki temu jest znakomitym zamiennikiem wielu słodkich i jednocześnie niezdrowych produktów.
Producenci świadomi tego, że konsumenci chcą poszukiwać nowych, zdrowszych wersji ulubionych posiłków, wykorzystują pochrzyn do robienia słodyczy o zmniejszonej ilości kalorii. Wykorzystano go nawet do stworzenia wielkiego pączka, dzięki któremu pochrzyn zasłynął.
Właściwości pochrzynu
Pochrzyn jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Zawiera dawki witaminy C wystarczające do zapobiegnięcia wystąpienia szkorbutu.
Znajduje się tu również sporo witaminy A. Oprócz tego jest to roślina, w której składzie znaleźć można potas, żelazo i wapń, pierwiastki bardzo istotne w codziennym żywieniu.
Jest on także wykorzystywany nie tylko jako danie, ale także jako lekarstwo, szczególnie w przypadku dolegliwości bólowych, ponieważ ma właściwości rozkurczowe. Działa również przeciwzapalnie oraz wykrztuśnie. Jest odpowiedni do leczenia na przykład zaparć, ponieważ oczyszcza jelita.
Pochrzyn działa także moczopędnie. Znane są właściwości pochrzynu w leczeniu kobiecych dolegliwości spowodowanych nierównowagą hormonalną, jak bolesne miesiączkowanie, problemy z napięciem przedmiesiączkowym.
Niektórzy zauważają, że dziki pochrzyn może być stosowany jako naturalna antykoncepcja. Wszystko dlatego, że naturalnie pobudza produkcję progesteronu.