Pochrzyn jest rośliną występującą w wielu różnych odmianach, z których niektóre są jadalne i cenione ze względu na swoje ciekawe właściwości.

Pochrzyn jako zdrowy dodatek do dań

Najbardziej znane są odmiany pochrzynu chińskiego zjadane na terenie Azji. Pochrzyn występuje w różnych kolorach, na przykład fioletowym, a istnieje go ponad 600 rodzajów. Pochrzyn jest rośliną charakterystyczną dla kuchni chińskiej jak i filipińskiej.

Pochrzyn

Kuchnia filipińska staje się na świecie już od dwóch lat coraz bardziej ceniona i w tym roku moda na nią z pewnością wzrośnie. W Azji cenione są bulwy oraz owoce i one są zjadane. Odmiany pochrzynu są znane również w Afryce i stosowane w okresach głodu.

Roślina ta jest ceniona z powodu swojego słodkawego smaku. Dzięki temu jest znakomitym zamiennikiem wielu słodkich i jednocześnie niezdrowych produktów.

Producenci świadomi tego, że konsumenci chcą poszukiwać nowych, zdrowszych wersji ulubionych posiłków, wykorzystują pochrzyn do robienia słodyczy o zmniejszonej ilości kalorii. Wykorzystano go nawet do stworzenia wielkiego pączka, dzięki któremu pochrzyn zasłynął.

Właściwości pochrzynu

Pochrzyn jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Zawiera dawki witaminy C wystarczające do zapobiegnięcia wystąpienia szkorbutu.

Znajduje się tu również sporo witaminy A. Oprócz tego jest to roślina, w której składzie znaleźć można potas, żelazo i wapń, pierwiastki bardzo istotne w codziennym żywieniu.

Jest on także wykorzystywany nie tylko jako danie, ale także jako lekarstwo, szczególnie w przypadku dolegliwości bólowych, ponieważ ma właściwości rozkurczowe. Działa również przeciwzapalnie oraz wykrztuśnie. Jest odpowiedni do leczenia na przykład zaparć, ponieważ oczyszcza jelita.

Pochrzyn działa także moczopędnie. Znane są właściwości pochrzynu w leczeniu kobiecych dolegliwości spowodowanych nierównowagą hormonalną, jak bolesne miesiączkowanie, problemy z napięciem przedmiesiączkowym.

Niektórzy zauważają, że dziki pochrzyn może być stosowany jako naturalna antykoncepcja. Wszystko dlatego, że naturalnie pobudza produkcję progesteronu.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.